שתף קטע נבחר

לפני סיום תפקידו, ארדן מתחייב לתיעוד ביומטרי

שר הפנים היוצא הודיע שהגיע למסקנה חד-משמעית בדבר נחיצותו של המאגר "כדי להילחם בטרור ובפשיעה". לטענתו הנתונים יהיו מאובטחים היטב

לפני שהוא עוזב את משרד הפנים הודיע היום (ב') השר גלעד ארדן שמדינת ישראל תחייב בקרוב את האזרחים להיכלל במאגר הביומטרי.

 

השר הגיש ליו"ר הכנסת ולמזכיר הממשלה את דו"ח הרשות לניהול המאגר הביומטרי. הדו"ח מסכם את תקופת המבחן שנקבעה לשנתיים האחרונות. משרד הפנים טוען שעד כה, כשלושה חודשים לפני תום תקופת המבחן, הצטרפו באופן וולונטרי יותר מ-630 אלף אזרחים שהנפיקו תעודות זהות ודרכונים ביומטריים חכמים.

 

הרשות לניהול המאגר הביומטרי היא יחידה עצמאית הכפופה לשר הפנים. לטענת השר, היא ערכה את הדו"ח על פי דרישות החוק תוך התייחסות למשתנים רבים ואמות מידה קפדניות שכללו מבחנים ומדידות מקצועיות, לרבות בנוגע לתופעת גניבת הזהויות והיקף הנזקים הנגרמים מכך, בחינת הצורך בתיעוד ביומטרי חכם, בחינה משווה אל מול המקובל בעולם בתחום המאגרים הביומטריים, בחינת החלופות השונות, תצורת האבטחה ועוד.

 

לטענת ארדן, המאגר הביומטרי יאפשר איזון ראוי בין הגנה על הפרטיות לבין יכולת ההתמודדות עם פשיעה העלולה להתבצע תוך שימוש בהתחזות ובזהויות גנובות. הוא טוען שבהתאם לחוק הוחלט לכלול במאגר שימוש בנתונים ביומטריים מינימליים המאפשרים אימות זהות וזיהוי – תמונת פנים וטביעות שתי האצבעות המורות בלבד. לנתונים אלו מוצמד מספר סידורי של נושא הנתונים ללא כל פרט ביוגרפי.

 

בתשובה לחשש הכבד לגניבת הנתונים מנסה השר ארדן להתגונן וטוען שהמאגר בנוי כמערכת נפרדת שאינה מחוברת בשום צורה, פיזית או אלחוטית, למערכות אחרות, וכוללת מנגנונים מתקדמים המאפשרים רמה גבוהה ביותר של אבטחה.

 

על פי הודעת השר ארדן, הוא הגיע למסקנה חד-משמעית בדבר נחיצותו של המאגר, ולכן הוא ממליץ על החלה של החוק על כל התושבים במהלך הדרגתי של כמה שנים. "עלינו להילחם בניסיונות של ארגוני טרור ופשיעה לזייף את זהותם של אזרחים", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים