שתף קטע נבחר

מביה"ח לבית המשפט: פינטו הודה והורשע

כחלק מעסקת הטיעון הורשע הרב פינטו במתן שוחד לתנ"צ אפרים ברכה, בהצעת שוחד ובשיבוש מהלכי משפט. "כן, אני מודה", אמר פינטו בדיון, שאליו הגיע לאחר ששוחרר מאיכילוב. צו עיכוב יציאה מהארץ הוצא נגדו לבקשת הפרקליטות

"כן, אני מודה". כך אמר הבוקר (יום ג') הרב יאשיהו פינטו, בתחילת הדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שאליו הגיע לאחר ששוחרר מאשפוז בבית החולים איכילוב. בתחילת הדיון אמר פינטו: "עורכי הדין הקריאו לי את כתב האישום וכן, אני מודה". בעקבות זאת הורשע פינטו בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד ושיבוש מהלכי משפט, כחלק מהסדר הטיעון איתו.

 

לפני הגעתו לבית המשפט, באיחור של 20 דקות, פורסמו גרסאות סותרות לגבי מצבו: בבית החולים הסבירו שבבדיקות התברר כי הוא לא סבל מבעיה משמעותית בלב, ואילו מקורביו טענו כי סבל מסתימה בעורק. פינטו הגיע אתמול מארצות הברית וטען במהלך הטיסה כי חש מיחושים בלבו, בעקבותיהם אושפז בבית החולים. בהתאם לבקשת הפרקליטות הוציא השופט עודד מודריק צו עיכוב יציאה מהארץ נגד הרב.  

 

הפרקליטות חתמה עם פינטו על הסדר טיעון, שבמסגרתו יודה במתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה. פרשת רב-ניצב נסובה על טענות שהעבירו מקורבי הרב פינטו ליועץ המשפטי לממשלה בתקווה ליישום עסקה: הפללת קצין בכיר בתמורה לביטול כתב אישום נגד הרב, בין היתר בחקירה המתנהלת נגד ישיבת "שובה ישראל" שבראשה עמד.  

 

פינטו בבית המשפט הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פינטו בבית המשפט הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

הרב פינטו וניצב ארביב (ארכיון) ()
הרב פינטו וניצב ארביב (ארכיון)
 

היועץ המשפטי לממשלה החליט להגיש כתב אישום נגדו בעבירות של מתן שוחד לברכה, בסכום של כ-400 אלף שקלים, הצעת שוחד בסכום דומה, וכן בעבירות של שיבוש מהלכי משפט. ברכה עדכן בשעתו את מפקדיו בזמן אמת על הצעת השוחד שקיבל ובהנחייתם פעל מול הרב פינטו לצורך איסוף ראיות בחקירה זו.

 

כתב האישום הוגש במסגרת הסכם שנחתם עם פינטו, ובו נקבע כי הרב יודה ויורשע בכל עובדות כתב האישום. בנוסף, פינטו התחייב בהסכם לשתף פעולה בכל הנוגע לחקירת ניצב מנשה ארביב והסכים כי מח"ש והפרקליטות יעשו כל שימוש שימצאו לנכון בחומרי החקירה שהועברו מטעמו.

 

בעניין הטיעונים לעונש הוסכם כי המדינה תדרוש כי יוטל על פינטו עונש של שנת מאסר בפועל, ובנוסף תדרוש כי מאסר על תנאי, קנס כספי בסכום משמעותי וחילוט כל הכספים שנמצאו.

 

בנוגע לצו עיכוב היציאה מהארץ ניסה פרקליטו של פינטו, עו"ד אייל רוזובסקי, לשכנע את השופט להימנע מכך: "הנאשם הגיע וקיים את ההסדר, עכשיו הוא מורשע והוכיח שהוא מכבד את הסדר הטיעון", אך השופט מודריק אמר: "אני לא כפוף להסדר הטיעון. אנו יודעים את הדרך שההתייצבות שלו עשתה עד היום. נקבע את מועד הטיעונים לעונש ועד ההחלטה הבאה אוציא צו עיכוב יציאה מהארץ".

 

מ"שובה ישראל", המוסד שבראשו עומד הרב פינטו, נמסר כי "המנהיג הרוחני, הרב יאשיהו פינטו, התייצב היום בבית המשפט בראש זקוף ומורם על מנת לכבד את הסדר הטיעון עליו חתם מול המדינה. בניגוד להערכות הציניות של פרקליטות מחוז תל אביב, הרב פינטו הגיע לישראל והתייצבותו לדיון נעשתה עוד בטרם קיבל לידיו את מכתב השחרור מהמחלקה הקרדיולוגית בבית החולים איכילוב שבה עבר אתמול צנתור.

 

"למרות מצבו הרפואי ועובדת היותו של הרב אדם שאינו בריא הסובל משלל מחלות, נחוש הרב פינטו לנהל מאבק משפטי לגבי העונש שייגזר עליו". עוד נמסר כי אמש שיגר הרב לחסידיו איגרת שבה כתב: "הקרבתי עצמי כדי לכפר על עוונות עם ישראל". פינטו טען עוד באיגרת: "הצער והיגון של השש שנים האחרונות, אפילו טובי הלוחמים לא היו יכולים לעמוד בהם. אני מוסר נפשי כפרה על כלל עם ישראל, על כל יהודי ויהודי".

 

ירון קלנר וקובי נחשוני השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים