שתף קטע נבחר

טיבי למען ניצולי השואה: 24% עניים. מקומם

חבר הכנסת תקף את הממשלה על כך שרבע מניצולי השואה חיים מתחת לקו העוני. לצד תגובות התמיכה היו גם מי שהאשימו אותו בהכחשת שואה. טיבי: "ניצולי שואה חיים בעוני, בזמן שמתנחלים וטייקונים נהנים מהטבות מס"

"24% מניצולי השואה מתחת לקו העוני. מישהו בממשלה מרגיש בושה או מבוכה?". כך צייץ הבוקר (יום ג') ח"כ אחמד טיבי בחשבון הטוויטר שלו. הדברים זכו לתגובות תמיכה, אך היו גם גולשים שהאשימו את טיבי בהכחשת שואה והזכירו את חאג' מוחמד אמין אל-חוסייני, המופתי של ירושלים בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת ששיתף פעולה עם הנאצים.

 

אחד הגולשים כתב לטיבי בתגובה: "אתה לא מכחיש את השואה? כי היסטורית שיתוף הפעולה בין היישוב הערבי לנאצים בנושא היהודי הוא חלק מהשואה". שני גולשים אחרים שאלו בציניות: "אז כן הייתה שואה?". מנגד, גולש אחר יצא להגנתו של טיבי, וכתב: "אחמד טיבי השתתף בכל טקס לזכר השואה, ביקר במחנות השמדה ונאם בכנסת לזכרם. אבל בשבילך הוא עדיין רק ערבי. כמה טיפש".

 

בשיחה עם ynet אמר טיבי כי "ההתעלמות של ממשלת ישראל ממגזרים חלשים, ובמקרה זה ניצולי השואה, היא אות קין על מצחה של הממשלה והנוגעים בדבר". לדבריו, "האפליה במתן גמלה לניצולי השואה שהגיעו לאחר שנת 1953 היא מקוממת". חבר הכנסת הוסיף ואמר כי "ניצולי שואה בישראל חיים בתנאי עוני בזמן שחלקים אחרים בחברה הישראלית, למשל מתנחלים וטייקונים, נהנים מהטבות מס מפליגות. זה דבר מקומם ובלתי מוסרי".

 

טיבי הזכיר את הנאום שנשא בכנסת בשנת 2010 ביום השואה הבינלאומי, נאום שבו מתח ביקורת על מכחישי שואה. "אמרתי אז: 'זה המקום וזה הזמן לזעוק את זעקתם של כל אלה שהיו ואינם עוד איתנו, את זעקת השארית שמתקשה, ובצדק, להשתחרר מתמונות המוות והזוועה ההן. אני שב וחוזר ואומר כי אני מלא אמפתיה למשפחות של קורבנות השואה באשר הן בעולם כולו, לרבות אלה שאיתם אני חי באותה ארץ, באותה מדינה. זה הרגע שבו אדם חייב להשיל מעליו את כל כובעיו הלאומיים או הדתיים. להשיל את השוני ולגלום גלימה אחת ויחידה - גלימתו האנושית ולהביט בעצמו ובסביבה ולהיות בן אנוש. בן אנוש בלבד'".

 

בעבר ביקר טיבי גם בווילה ואנזה שבגרמניה, שם התכנסו ב-1942 בכירי הרייך השלישי על מנת לדון ב"פתרון הסופי" ליהודי אירופה, וכתב הקדשה בעברית בספר האורחים. "היה חשוב לי להגיע לווילה הזאת", כתב אז טיבי. "כאן התקבצו אנשים מלאי רוע ודיווחו על התקדמות הפשע הנורא ביותר בהיסטוריה המודרנית - השמדת עם.

 

"כולנו חייבים ללמוד מההיסטוריה כדי שפשעים כגון אלה לא יישנו". חבר הכנסת הוסיף כי "העולם ייטיב לעשות אם יחדל מלייצר קורבנות מודרניים. האם אנו חייבים תמיד לייצר קורבנות כדי לשרוד? התשובה היא לא רבתי! לעמים זכות אבסולוטית לחירות, כבוד אנושי ובעיקר הזכות לחיים בכל מקום, לרבות במולדת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ אחמד טיבי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים