שתף קטע נבחר

לוחם נח"ל, נין של חייל נאצי. צפו בסרט המלא

בזמן לימודיו בתיכון ביים יהונתן לנדסמן את הסרט "הסוד שלהם - הסיפור שלי", על ההיסטוריה המשפחתית. הכוכבת האמיתית בסרט היא אמו אנג'ליקה

סצינת הסיום של הסרט "הסוד שלהם - הסיפור שלי" היא שיאה של סאגה משפחתית בלתי אפשרית שהחלה לפני יותר מ-70 שנה: מצד אחד חייל נאצי, מצד שני משפחה יהודית מפולין שחלקים ממנה נספו בשואה. שני הענפים המנוגדים האלה השתלבו מאז בדרך לא דרך, והתוצאה שלהם היא יהונתן הנדלסמן - כיום לוחם בנח"ל - שביים את הסרט הקצר הזה במסגרת לימודיו במגמת קולנוע בתיכון. הסרט המלא "הסוד שלהם - הסיפור שלי". צפו:

 

 

סצינת הסיום היא מונולוג של אמו של יהונתן, אנג'ליקה קורנדובלר, צעירה גרמנייה שרגשות האשם על עברו של סבא שלה מחד, ואהבה לגבר ישראלי מאידך, הובילו אותה להתגייר ולהתחתן בארץ. למצלמה היא מספרת על הודעת סמס אוהבת ששלח לה יהונתן לפני כשלוש שנים, בזמן המסע הכיתתי שלו לאושוויץ. בבכי היא אומרת: "זה כאילו הוא אמר 'אמא את לא אשמה. את לא קשורה אפילו שאת גרמנייה'. סוף סוף הצלחתי להוריד את העול מהכתפיים".

 

הסרט הוא של יהונתן, אבל הגיבורה האמיתית היא אמו אנג'ליקה. היא גילתה על עברו של סבא שלה במקרה, כשהלכה להפגין נגד כינוס של נאצים לשעבר במינכן וראתה אותו שם עם חבריו. במהלך הסרט היא נוסעת לפגוש את אמה בגרמניה כדי לנסות לדלות מידע על המעשים של אביה במהלך מלחמת העולם.

 

כשלנדסמן הציע לעשות סרט על הסיפור המשפחתי, המורה במגמה בתיכון לא הצליח להסתיר את התלהבותו. "בהתחלה קצת חששתי מתגובות של אנשים, פחדתי לגלות דברים יותר רציניים", אומר לנדסמן. "בכיתה י' לא נגעתי בסרט וגם לא בי"א. המורה ישב לי על הראש ואז בי"ב יצאתי למסע לפולין ושם התחלתי יותר לחשוב על הסיפור של הסבא שלי.

 

"במהלך הסרט ראיתי שלא כדאי לרדת לעומק כי זה ממש הכביד על אימא שלי והיא לא אשמה במה שקרה. רציתי להקל על מה שהיא מרגישה. הלכתי על כיוון של איך זה משפיע על המשפחה היום. גיליתי שלאימא יש מטענים כבדים ורגשות אשם וכל מה שרציתי זה להשכיח את הסיפור ושלא ישפיע על החיים שלנו עכשיו לרעה. אולי בעתיד אני אלמד קולנוע ואולי אמשיך את הסרט. אבל כרגע אין צורך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חי וניר כהן
סבא-רבא של יהונתן
צילום: אבי חי וניר כהן
מומלצים