שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טרגדיה בלניאדו: היולדת והעובר מתו במהלך הלידה

  הצעירה הגיעה לחדר הלידה בשבוע ה-38 להריונה ותוך זמן קצר חשה ברע ואיבדה הכרתה. לאחר מאמצים רבים הרופאים נאלצו לקבוע את מותה. לניאדו: "בודקים את המקרה"

  טרגדיה בבית החולים לניאדו: בת 24 נפטרה אתמול (ד') בלילה במהלך לידה, ככל הנראה לאחר שלקתה בתסחיף מי שפיר. גם העוברה שברחמה לא שרד. משרד הבריאות יבדוק את המקרה.

   

  טרם ברור מה הוביל לתוצאה הטראגית, אולם ההערכות הן שמדובר בתסחיף מי שפיר. היולדת, צעירה בת 24 בשבוע 38 להיריון, הגיעה אתמול בשעות הערב לבית החולים לניאדו שבנתניה.

   

  היא הוכנסה לחדר הלידה, אך תוך כדי התהליך החלה לחוש ברע. תוך רגעים ספורים היא איבדה את הכרתה, הדופק הפסיק, והרופאים החלו לבצע החייאה בניסיון להציל את חייה. אחרי השעה 11 בלילה הם נאלצו לקבוע את מותה.

   

  תופעה נדירה וקטלנית

  תסחיף מי שפיר הוא תופעה נדירה וקטלנית. התסחיף מתרחש בקרב יולדת אחת על כל כמה עשרות אלפי לידות. ככל הנראה, התופעה נגרמת עקב חדירת חלקיקים ממי השפיר אל הרחם, והדבר גורם לאישה לפתח תסמינים של שוק אנפילקטי, בו מערכות הגוף מתחילות לקרוס.

   

  מערכת החיסון מתחילה לפעול במהירות וגורמת להתדרדרות משמעותית של המערכות, ותוך דקות אחדות האישה עלולה להגיע למצב של דום לב ולמוות.

   

  לא ניתן לנבא מראש מי נמצאת בסיכון מוגבר לפתח תסחיף מי שפיר ואף לא ניתן לבצע שום צעד בניסיון למנוע אותו. למעשה, במקרים רבים כלל לא ניתן לטפל באישה שחוותה תסחיף מי שפיר ואחוזי התמותה מהתופעה גבוהים מאד ומגיעים לעשרות אחוזים.

   

  במרכזים רפואיים בהם יש מערכות טיפול נמרץ מתקדמות הצליחו להפחית את שיעור התמותה לכ-25 אחוז, אולם בחלק מהמקומות מדובר בשיעור גבוה של כ-80 אחוז. גם במקרה של הישרדות, במקרים רבים נגרם נזק מוחי בלתי הפיך ומשמעותי. גם הסיכוי של העובר לשרוד ללא פגע הוא נמוך ביותר.

   

  בית החולים דיווח על המקרה למשרד הבריאות, שיחליט בהמשך כיצד לפעול בנושא. המשפחה סירבה לנתיחה שלאחר המוות.

   

  מבית החולים לניאדו נמסר: "בית החולים משתתף בצער המשפחה ובודק לעומת את המקרה – כמתחייב. לא נוכל להגיב לפרטים רפואיים כאלה או אחרים מטעמי חיסיון רפואי".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נמרוד גליקמן
  הרופאים לא הצליחו להציל חיי היולדת
  צילום: נמרוד גליקמן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים