שתף קטע נבחר

נתניהו נפגש עם בנט: אין סיכומים

28 הימים הראשונים שניתנו לנתניהו להרכיב ממשלה יסתיימו באמצע השבוע הקרוב, והיום נפגש ראש הממשלה עם בנט. בליכוד הבהירו שלא ייתנו את תיקי המשפטים וביטחון הפנים לבית היהודי. בישראל ביתנו מבקשים הבהרות בנוגע להבטחות לחרדים

שבועיים של נתק במשא-ומתן הקואליציוני עם מי שמוגדרים "השותפים הטבעיים" הסתיימו היום (ו') בשתי פגישות רצופות שערך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשברקע הולך ומתקרב תום 28 הימים הראשונים שניתנו לנתניהו להרכיב ממשלה.

 

תחילה נפגש נתניהו עם יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לשיחה שארכה כשעה וחצי, אולם במסגרתה לא הושגו סיכומים ולא נפתר המשבר סביב התיקים.

 

גורמים פוליטיים אומרים כי המחלוקת מול בנט היא בעיקר תוצר של אי עמידה בהתחייבות מצד נתניהו, שדיבר תחילה עם בנט על תיק הביטחון ולאחר מכן על תיק החוץ וכעת נסוג משניהם גם יחד. בליכוד הסבירו זאת במספר המנדטים של הבית היהודי, והוסיפו כי הבטחותיו של נתניהו היו נכונות למצב שבו בנט היה מקבל בבחירות 14 מנדטים ומעלה.

 

נתניהו עם ליברמן בטקס השבעת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
נתניהו עם ליברמן בטקס השבעת הכנסת(צילום: דוברות הכנסת)

 

במהלך השיחות האחרונות ניסו בבית היהודי לבקש את תיק המשפטים עבור בנט, בנוסף לשני תיקים עבור אורי אריאל ואיילת שקד, אולם בליכוד הבהירו שלא יתנו את תיק המשפטים וגם לא את התיק לביטחון פנים. על רקע הדברים הללו, נוצר נתק בין הצדדים ובבית היהודי התחדדה התחושה שנתניהו דוחק אותם ומנסה לייצר אופציות אחרות כמו ממשלת אחדות. בתום הפגישה שהתקיימה היום ואף שלא הושגה התפתחות כלשהי, סיכמו בנט ונתניהו להמשיך את השיחות במקביל לפגישות בין הצוותים.

 

לאחר מכן נפגש נתניהו עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. גם שם הנושא סבוך אולם לא בגלל התיקים. בישראל ביתנו הבהירו כי לא ידונו בנושא התיקים עד שיתברר מה בדיוק הובטח לסיעות החרדיות במסגרת המשא-ומתן - כמו ביטול חקיקה קיימת ותקצוב ישיבות ומוסדות דתיים. אמש פורסמו ב-ynet דברים שאמר יו"ר הסיעה רוברט אילטוב שהבהיר כי למפלגה אין כל בעיה לשרת את הציבור מהאופוזיציה אם נתניהו לא יוכל לחזור מההסכמות וההבטחות מרחיקות הלכת שניתנו לחרדים.

  

בישראל ביתנו לא מוכנים לשנות את מתווה השוויון בנטל ומסרבים לאפשר שינויים ביוזמות הממשלה סביב נושא הגיור כמו גם בחוק אזורי רישום לנישואין שהעבירה המפלגה בכנסת הקודמת, אולם בסיעות האחרות מעוניינים לשנות את ההסכמות. בישראל ביתנו אומרים כי גם אם נתניהו ישאיר את תיק החוץ בידי ליברמן הדבר אינו מספק ויש לסיים קודם את הדיונים על קווי היסוד.

 

אתמול פנו ח"כים מהליכוד בדרישה שלא להקים ממשלת אחדות: חבר הכנסת החדש דודי אמסלם פנה עם ארבעה ח"כים נוספים ליו"ר סיעת הליכוד בכנסת, ח"כ זאב אלקין, וביקש לכנס בדחיפות את הסיעה על מנת לשלול על הסף להקמת ממשלת אחדות. במקביל פועל ח"כ אמסלם יחד עם פעילי שטח בולטים נוספים על מנת לכנס את מוסדות המפלגה ובפרט את מרכז הליכוד, כדי שתצא קריאה ברורה מהשטח אל ראש הממשלה בנימין נתניהו להימנע מתמיכה באחדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
השר ליברמן
צילום: אמיל סלמן
צילום: גיל יוחנן
השר בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים