שתף קטע נבחר

שבועה במאפיה: נשיקה בפה, כיתוב בערבית

זקני דאעש, כיתוב ערבי ונשיקה בפה: לא מה שחשבתם על המאפיה האיטלקית

למאפיונרים ברחבי העולם, ובוודאי שבאיטליה, אין דימוי סובלני וליברלי כל כך. הם מקושרים יותר לאלימות, מעשי ביזה ורצח, ופחות למחוות של אהבה ורומנטיקה. זו אולי הסיבה שהתמונה שפורסמה השבוע בעיתון האיטלקי "איל מטינו" עשויה להפתיע רבים מכם: שני חברים במאפיה הנפוליטנית מתנשקים - ועוד בפה.

 

התמונה הזו נלקחה מעמוד הפייסבוק של אחד מבין ארבעה חשודים שעצרו כוחות הביטחון האיטלקיים בחשד להשתייכות לכנופיית "פורנצל'ה" של המאפיה בנאפולי, מאפיה המוכרת גם בכינויה ה"קאמורה". עמודי הפייסבוק שלהם חושפים את מנהגי דור ה-2.0 של המאפיה הנפוליטנית: נשיקות בפה, זקנים בסגנון דאעש המאפשרים לזהות את שיוכם גם במבט מרחוק וכיתובים בערבית. מתחת לתמונת הנשיקה למשל הופיע כיתוב בערבית שמשמעותו "אני הנבחר האחרון".

חתומים בנשיקה. הדיווח ב"איל מטינו" ()
חתומים בנשיקה. הדיווח ב"איל מטינו"

הנשיקה הזו אינה מחווה רומנטית, כמובן: זו שבועה של המאפיונרים זה כלפי זה לשתוק לנצח. גורמי ביטחון באיטליה, המעורים בחקירות המאפיונרים משנים עברו, מספרים שהמנהג הזה קיים בין אנשי המאפיה הנפוליטנית כבר שנים, אבל רק בשנים האחרונות הוא הפך מוחצן וגלוי יותר.

 

בשנים האחרונות, מאפיונרים שנעצרו התנשקו בפה מול המצלמות כהצהרה למשטרה ולשאר חברי הכנופייה שהם עומדים לשתוק בחקירה ולא למסור פרטים מפלילים על חבריהם. מומחים מעריכים גם שנשיקה בפה, במיוחד בעת מעצר, נועדה להפגין כוח מול כנופיות יריבות ולשדר להן שלמרות רגע השבר לכאורה -

הקשרים בין חברי הכנופייה המאפיונרית עדיין חזקים דיים.

 

בניגוד למאפיה הסיציליאנית ("הקוזה נוסטרה") שלה היה במשך שנים מבנה היררכי מסוים, ל"קאמורה" בנאפולי יש מבנה אופקי יותר, ויריבות בין כנופיות שונות בתוכה היא דבר שבשגרה. בניגוד ל"קוזה נוסטרה", ארגון הומופובי למדי, ל"קאמורה" יש דימוי מודרני וליברלי יותר, ואנשיו פחות מטרידים עצמם בשאלה כיצד ייתפשו על-ידי הסביבה אם ייראו מתנשקים לשם שבועה. כך למשל נעצר ב-2009 טרנסקסואל בן 27 שפעל ב"קאמורה" כמבריח סמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קשר השתיקה. הנשיקה הסמלית
מומלצים