שתף קטע נבחר

המנכ"לית הראשונה בחיפוש בגוגל - ברבי

עשרות גברים בחליפה מופיעים בחיפוש התמונות כשכותבים "CEO". הדמות הנשית הראשונה היא בכלל הבובה המפורסמת בחצאית מיני ואוחזת בתיק

ניחוח שובינסטי תוצרת גוגל: הכניסו את המונח "CEO" – מנכ"ל/ית באנגלית – בחיפוש התמונות של גוגל, ושם תראו סדרה ארוכה של גברים מעונבים ורציניים, מרביתם תמונות אילוסטרציה, ופה ושם גם יבליחו תמונותיהם של מנכ"לים אמיתיים ומפורסמים כדוגמת מייסד פייסבוק מארק צוקרברג ומייסד אפל המנוח סטיב ג'ובס. לאחר גלילה של עשרות רבות של תמונות תופיע סוף כל סוף דמותה של אישה ראשונה בחיפוש, אך היא לא אישה אמיתית אלא בובת ברבי בלבוש עסקי, המשווקת בתור "ברבי המנכ"לית".

עשרות גברים מעונבים וברבי אחת ()
עשרות גברים מעונבים וברבי אחת
 

ברבי המנכ"לית ()
ברבי המנכ"לית

הבובה שמופיעה בתור הדמות הנשית הראשונה בחיפוש, שנעשה ללא פילטרים או הגדרות מיקום או זמן, ממוקמת במקום ה-75 ברשימת התוצאות. היא לבושה בחצאית מיני ואוחזת בתיק, ומשווקת על ידי חברת הצעצועים האמריקנית "מאטל" מאז שנות השמונים. האישה הבאה שמופיעה בחיפוש, שבמקרה זה היא גם האישה האנושית הראשונה, היא דבי קבאליר – סמנכ"לית בחברת "ברקלי אונליין" המתמחה בלימוד מוזיקה באינטרנט.

 

התופעה המעניינת פורסמה בכמה כלי תקשורת ברחבי העולם וגררה תגובות רבות מצד נשים בעמדות מפתח הן בעולם העסקי והן בעולם הציבורי. הרבה מהתגובות מתייחסות גם לאפליה הגזעית שבתוצאות החיפוש, ומצביעות על כך כי ניתן לראות בבירור כי מרבית התוצאות מציגות גברים לבנים, וגם הנשים המעטות שמופיעות – רובן לבנות.

צ'לסי קלינטון, הפועלת למען קידום זכויות האישה, מצייצת על האפליה בגוגל ()
צ'לסי קלינטון, הפועלת למען קידום זכויות האישה, מצייצת על האפליה בגוגל
 

החיפוש בגוגל, כמו במנועי חיפוש אחרים, מניב תמונות המתבססות על סבך מורכב של אלגוריתמים הקשורים לשמות של קבצים ומילות מפתח. ככל שהתמונה יותר "פופולרית" ורלוונטית, כך היא מופיעה במיקום גבוה יותר בתוצאות החיפוש. מבין התמונות המופיעות תחת מילת חיפוש זו, רק 11% מציגות נשים, וכאמור, בתחתית התוצאות.

 

מחקר שנעשה לאחרונה באוניברסיטת וושינגטון מצא כי תוצאות חיפוש, כמו במקרה הזה, אכן תורמות ליצירת הטיה מגדרית, ומנציחות דעות מיושנות בנוגע לנשים במקום העבודה. "שינוי מכוון בתוצאות החיפוש יכול להשפיע על דעתו של נשאל במחקר לגבי כמות הנשים והגברים העובדים בתחום מסוים", נכתב במחקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברבי המנכ"לית. "מככבת" בחיפוש של גוגל
מומלצים