שתף קטע נבחר

גנטיקה או פגיעת עבודה? תביעת נהג המשאית

עובד פינוי אשפה סבל מכאבי גב ודרש קצבה מביטוח לאומי. אף שהכאב קשור בצירוף של גורם גנטי ועודף משקל, בית הדין קיבל את דרישתו

נהג משאית לפינוי אשפה של עיריית תל אביב, שסבל מכאבי גב, תבע את הביטוח הלאומי בטענה שהוא זכאי לקצבה כי מדובר בתוצאה של פגיעת עבודה. בית הדין האזורי לעבודה קבע שהוא אכן זכאי לקצבה, אף שתנאי הנהיגה אחראים רק לכ-25% מהפגיעה, והשאר נגרם מצירוף של גורמים גנטיים, עודף משקל ועישון.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בתביעה, שהוגשה ביולי 2012, טען העובד שנהג במשך שנים ארוכות בכבישי עפר ובכבישים שבהם פסי האטה רבים, כשעליו לבצע עצירות רבות לצורך ריקון הפחים. לשיטתו, הרטט הנמשך שנגרם לאורך השנים לגופו במשמרות של שמונה שעות גרם לנזק בלתי הפיך בגבו ולכאבים.

 

מומחה רפואי שמינה בית המשפט קבע כי הוא סובל ממחלה ניוונית של הדיסקיות הבין-חוליתיות, שמתבטאת בכאבים בגב התחתון המקרינים לאזורים נוספים בגוף. הוא הסביר כי המחלה אמנם לא התפתחה מנהיגה בלבד, אך לדעתו רטט המשאית בצירוף גורמים גנטיים, עודף משקל ועישון הם שגרמו לה.

 

לדבריו, לתנאי העבודה של הנהג השפעה של יותר מ-20% על מחלתו, וישנה סבירות של יותר מ-50% כי מתקיים קשר סיבתי בין עבודת התובע למחלתו.

 

הביטוח הלאומי טען מנגד שיש לדחות את התביעה, משום שבמקרה זה לא ניתן להחיל את תורת המיקרוטראומה – שלפיה רצף תאונות קטנות חוזרות ונשנות הקשורות לעבודה גרמו בסופו של לנזק ממשי. לשיטתו, המסקנה המתבקשת מחוות הדעת של המומחה היא שלא הוכח קשר ישיר בין עבודת התובע למחלתו, שנגרמה בעיקר בשל גורמי סיכון אחרים.

 

השופטת דגית ויסמן שוכנעה כי לתנאי העבודה של הנהג השפעה של כ-25% על הליקוי בגבו וציינה, כי מדובר בהשפעה משמעותית. אף על פי שהמומחה שלל מיקרוטראומה מבחינה רפואית, הוסיפה, מבחינה משפטית הנחה זו לא נשללה.

 

השופטת ויסמן ציינה שהמומחה קבע מפורשות שרטט כל גופי הוא גורם סיכון ידוע ומוכר למחלה בספרות הרפואית וכי לתנאי העבודה של התובע השפעה ממשית על התפתחות מחלתו.

 

לבסוף קיבלה השופטת ויסמן את התביעה וקבעה כי מחלת התובע היא פגיעה בעבודה. הביטוח הלאומי יישא בהוצאות המשפט של התובע ובשכר טרחת עורך דינו בסך 6,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד ח'טיב
  • ב"כ הנתבע: עו"ד וידנה
  • עו"ד דורון קמיר עוסק בדיני נזיקין, תאונות עבודה וביטוח
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים