שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  התוכנית להצלת מפעל אקסטרא פלסטיק נפלה
  בדיון שנערך הבוקר בבית המשפט המחוזי בב"ש, התברר שלאחר בקשה להקפאת הליכים, משך בעל מפעל אקסטרא פלסטיק בשדרות 650 אלף ש' מחשבון החברה. כך נפלה התוכנית להחזיר 50 מתוך 80 העובדים לעבודה סדירה במפעל. השופטת דברת: "בלשון זהירה אגדיר התנהלות זו כהתנהלות בלתי ראויה"

  הבוקר הגיע הנאמן עו"ד רונן מטרי עם תוכנית להפעלת מפעל אקסטרא פלסטיק בשדרות בחודש הקרוב לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. על פי התוכנית, 50 מתוך 80 העובדים יחזרו לעבודה סדירה והמפעל יחזור לתפקד, ואילו הבעלים יזרים 600 אלף שקל. במהלך החודש הזה ינסה הנאמן למצוא רוכש. אך התוכנית של מטרי נפלה: הבעלים של המפעל סירב להצעת התוכנית מאחר ולדבריו הוא המשקיע היחיד. לטענתו המפעל לא יהיה רווחי ויגרום להפסדים.

   

  לכתבות נוספות בערוץ כלכלה : 

  דווקא עכשיו: מפעלים חדשים בדרום או הבטחות ריקות?

   

   

  במהלך הדיון הציג הנאמן מסמך, כי בעת שהבעלים מבקש הקפאת הליכים הוא משך 650 אלף שקלים מקופת החברה. השופטת שרה דברת העבירה ביקורת קשה על התנהלותו של בעל המפעל: "אודה שנכנסתי אופטימית היום לאולם", כתבה בהחלטתה. "למרבה ההפתעה הוחלף ייצוגן של בעל השליטה ובמקומו התייצב עו"ד שהודיע שהוא מתנגד למתווה שהוצא על ידי הנאמן. בלשון זהירה אגדיר התנהלות זו כהתנהלות בלתי ראויה, וזאת בלשון המעטה". 

   

  יש לציין כי לדברי ביהמ"ש, נציגי הבנקים הלאומי והבינלאומי התגייסו להצלת המפעל בשעבוד השוטף. נציג בנק לאומי, עו"ד עופר שפירא, אמר כי "יהיה נכון וטוב שהמפעל ימשיך לעבוד ומתוך אמפתיה רבה ביותר לעובדים ולהעסקתם ניתנה הסכמה לתוכנית כפי שהוצגה". 

   

  דיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע על סגירת מפעל אקסטרא פלסטיק, היום (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  דיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע על סגירת מפעל אקסטרא פלסטיק, היום(צילום: הרצל יוסף)

  בעל המפעל: "תוכנית הנאמן היא פזרנית"

  בעל המפעל, צבי עברי, הכחיש בשיחה את הדברים שנאמרו בביהמ"ש: "מימנתי את החברה בשנתיים האחרונות בעלויות כבדות מאוד - כעשרה מיליון שקל. הם הציגו רק את הכסף שיצא ולא את מה שנכנס. לומר שלקחתי - אז אומרים. מדובר בכסף שהכנסתי לחניה. אלה כספים שלי. הפקדתי את הכספים ומשכתי בזמן שהיינו בהקפאת הליכים. מה שצריך להיבדק ייבדק". בעל החברה אמר כי התנגד לתוכנית הנאמן מפני שהיא פזרנית. "אני התכוונתי שהכסף יילך לעובדים. ליבי עם העובדים. השליטה נלקחה ממני - מידרו אותי. יש כספים לשלם משכורות. זה תלוי בנאמן".

   

  עו"ד ליזה חדש, המייצגת את העובדים, זעמה על נטילת הכספים על ידי עברי: "הכספים הללו הם כספים שהיו צריכים לשמש לתשלום שכר העבודה של העובדים בגין חודש מרס. הקפאת ההליכים הוגשה בתחילת אפריל, ובפרק הזמן מהגשת הבקשה ועד לדיון שהתקיים בביהמ"ש ביום א' שעבר הוצאו כספים מחשבון החברה לחברת 'אשפלסט', שהינה בבעלות פרטית של בעל השליטה עברי - וזאת בניגוד לכל דין: כשהחברה מצהירה בבקשה כי היא חדלת פירעון ותוך ששלחו את העובדים בערב החג בלי משכורות".

   (צילום: יאיר שגיא)
  (צילום: יאיר שגיא)
   

   

  בעקבות חזרתו של עברי מהסכמתו להזרמת הכסף נקבע דיון בנושא בערב יום הזיכרון, וצו הקפאת ההליכים הוארך עד אז. "אני מקווה שכולם יתעשתו בתיק הזה עד מחר", אמרה השופטת דברת.

   

  "אמרת שאחרי החג יהיו משכורות"

  "נוצר רושם שהייתה כוונה לסגור את העסק", אמר העובד אביגדור קרן. "הנאמן עושה את עבודתו. התכנון היה להביא רוכש פוטנציאלי, ואם לא נוכל - נלך לפירוק. אבל לא נותנים צ'אנס. אנחנו שנתיים עובדים ותורמים מעצמנו. לבעל החברה אסור היה לקחת את הכסף".

   

  "כוונתם היחידה של עובדי החברה היא לשמור על המפעל. זה מפעל שמסוגל לייצר", אמרה אחת העובדות, "מה שקרה בשנתיים האחרונות הוא שנכנס רוכש, צבי עברי, עם מפעל באותו תחום. עברי ניסה להפעיל את המפעל ואחרי שנה וחצי זה לא כל כך הלך. בחצי שנה האחרונה נעשו פעולות שלטענתו נעשו כדי להשיג מימון. אנחנו לא ראינו זאת כך. ב-3 חודשים האחרונים הייתה כוונה לסגור את המפעל ולא לעזור לו. אנחנו נחושים להמשיך לעבוד. היו זמנים שעשינו 13 מיליון בחודש. היום כבר לא".

   

  צבי עברי, בעל השליטה בחברה מסר כי: "אני עומד מאחורי ההתחייבויות עליהן סוכם מול הנאמן, כפי שהן מופיעות במכתב שצורף לדו"ח אותו הגיש עו"ד מטרי לבית המשפט. לאחר הסיכומים בנינו, עו"ד מטרי הוסיף לדו"ח תנאים נוספים, השונים מהסיכומים אליהם הגענו ושאינם מקובלים עלי. בנסיבות שנוצרו, חרף רצוני להעמיד את המימון לתקופת ההפעלה לא יכולתי לעשות זאת. לגבי הטענה בדבר משיכת הכספים, עו"ד מטרי יגיש מחר את טענותיו לבית המשפט, להן אנו נגיב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יאיר שגיא
  צילום: יאיר שגיא
  צילום: אתר בתי המשפט
  השופטת שרה דברת
  צילום: אתר בתי המשפט
  עו"ד ליזה חדש
  נציג בנק לאומי, עו"ד עופר שפירא
  מומלצים