שתף קטע נבחר

כחול-לבן: עיצוב בהשראת יום העצמאות

יום העצמאות מהווה הזדמנות פז לרענן את חללי הבית בצבעי הדגל. מעצבי פנים ומומחים מענף עיצוב הבית מספקים טיפים לעיצוב פטריוטי בכחול-לבן

מה הופך את השילוב של כחול-לבן למנצח בחללי הבית? כל אחד מהם צבע חזק בפני עצמו, אך שניהם יחד יוצרים רעננות ורוגע - וגם מעצבי על ומותגים בינלאומיים חושבים כך. רגע לפני יום העצמאות ה-67, זה הזמן להכניס את הדגל הביתה. אז לרגל החג, ביקשנו ממומחים בענף הריהוט ועיצוב הבית טיפים לעיצוב בהשראת יום העצמאות.

 

עוד במדור עיצוב ותכנון הבית בערוץ הנדל"ן :

 

כחול ולבן הם צבעי הדגל וסימן ללאומיות. מבחינת עולם עיצוב הבית, מדובר בשני צבעים המשתלבים זה עם זה. "עיצוב באווירת יום העצמאות מתחיל בצבע הלבן", אומרת אורנית בכור-ליבנה, מנהלת תחום אדריכלות והשראה בצבע בחברת נירלט. "יש לו תתי-גוונים רבים, למשל לבן נקי וצח, לבן עם נגיעת שמנת, לבן עם נגיעת מוקה או לבן עם נגיעה של אפור אבן. ברגע שבחרתם את הלבן שלכם, שלבו איתו גוונים כחולים - בוהק ומלא, מעושן או כחול אפרפר".

 

וילונות הצללה בכחול-לבן של חברת Orgon (צילום: אבי כהן) (צילום: אבי כהן)
וילונות הצללה בכחול-לבן של חברת Orgon(צילום: אבי כהן)

לדבריה, "אפשר להחליט שצובעים קיר מרכזי בכחול לצד קירות לבנים, כאשר המשקופים, הקרניזים והדלתות נשארים בצבע לבן. ניתן גם לשלב בחדר לבן מוצרי טקסטיל או חפצי נוי בצבע כחול; אך מומלץ שלא לשכוח לתת נגיעה קטנה בצבע שלישי. למשל, טוליפים צהובים בכלי זכוכית יתנו טאץ' עיצובי להשלמת האווירה בחדר החדש".

 

חללים מעוצבים בהשראת יום העצמאות של חברת HeziBank ורשת א.א. מראות ()
חללים מעוצבים בהשראת יום העצמאות של חברת HeziBank ורשת א.א. מראות

ניבה יחיאב, מנהלת עיצוב בחברת טמבור, מוסיפה כי "לאורך ההיסטוריה, נחשב הגוון הכחול לבעל נופך ממלכתי. בשל הקושי הרב להשיג את הפיגמנטים הטבעיים מהם מופק הגוון, הוא היה נדיר. השילוב בין כחול עמוק ללבן טהור משרה תחושה ממלכתית של סמכותיות מאופקת, אבל באזור שלנו, במסורת של אגן הים התיכון, השילוב של שני הגוונים מזכיר את חופי הים שטופי השמש".

חללים מעוצבים בכחול-לבן של טמבור וטמבור-קסטיאל (צילום: שי אדם) (צילום: שי אדם)
חללים מעוצבים בכחול-לבן של טמבור וטמבור-קסטיאל(צילום: שי אדם)

"למרות שבשנים האחרונות נכנסו צבעים נועזים אל חללי הבית, הצבע הכחול עומד איתן ושומר על מעמדו", מחזקת את הדברים שרית קרייתי-גולדשטיין, מבעלי רשת גולדשטיין גלרי טפט. "את מקומם של הקירות החלקים תופסים חיפויי קירות המשלבים את גווני הכחול השונים, בשל העובדה כי צבע יסוד זה מעניק עומק לחלל בו הוא משולב ומקנה אווירה נינוחה ורגועה. כדי שלא ייווצר מראה דרמטי מדי, חשוב לשלב נגיעות לבנות והרמוניות שיעניקו אווירה של רעננות ומרחב".

חללים מעוצבים בהשראת יום העצמאות של חברת נירלט ()
חללים מעוצבים בהשראת יום העצמאות של חברת נירלט

כורסאות בכחול-לבן של שמרת הזורע (צילום: עדי מיזן) (צילום: עדי מיזן)
כורסאות בכחול-לבן של שמרת הזורע(צילום: עדי מיזן)

את שילובם של צמד הצבעים הפסטליים והפטריוטיים ניתן למצוא גם בריהוט חדרי הילדים. "כשמדובר בעיצוב חדר השינה של הילדים, יש חשיבות בבחירת הצבע הדומיננטי, תוך התחשבות באופיים ובצרכיהם, שכן הם מבלים שעות ארוכות בחלל זה", מסבירה מילי עשור, מבעלי רשת האוס אין. "שילוב כחול-לבן מעניק לחדר מראה עדין, זורם ונקי, המשדר תחושת סדר התורמת לריכוז ומסייע ללמידה.

חדר שינה וספסל מעץ של רשת האוס אין, כורסא כחול-לבן וחדר שינה מעוצבים של עידן כורסאות וגולדשטיין גלרי טפט ()
חדר שינה וספסל מעץ של רשת האוס אין, כורסא כחול-לבן וחדר שינה מעוצבים של עידן כורסאות וגולדשטיין גלרי טפט

"ידוע שהצבעים הבהירים, ובמיוחד הצבע הלבן, מעניקים תחושה מרעננת וקרירה ואף מגדילים את החלל - דבר מאוד חשוב בחללים המרכזיים של הבית", טוען ברוך מזרחי, מבעלי חברת עידן כורסאות. לדבריו, "לאלו שמעדיפים חלל חמים יותר, ניתן לשלב בסלון צבע כחול כהה ועמוק, יחד עם ריהוט בגוון בהיר כדי להכניס מעט צבעוניות קרה ומראה אלגנטי.

דלת עם דגל ישראל של שריונית חסם, מיטה עם דגל ישראל של גודנייט, מגן דוד לקיר של יוריני ל YOYO 32 ונומרו 13 (צילום: מורג ביטן, ירון וינברג) (צילום: מורג ביטן, ירון וינברג)
דלת עם דגל ישראל של שריונית חסם, מיטה עם דגל ישראל של גודנייט, מגן דוד לקיר של יוריני ל YOYO 32 ונומרו 13(צילום: מורג ביטן, ירון וינברג)

"כחול-לבן זהו שילוב קלאסי שתמיד היה חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית", מוסיפה מיכל פארי-איתני, סמנכ"לית הסחר ברשת ביתילי. לדבריה, "מומלץ להשתמש בצבע לבן או שמנת הרומנטי והעדין, ולצבעים אלו לשלב פריטים בצבע כחול על גווניו השונים". אורה הר-לב, קניינית ראשית ברשת IDdesign, מציינת כי ניתן לבצע שילוב של גווני הכחול באמצעות כריות נוי, כדים, אגרטלים, פסלונים דקורטיביים וכלי אוכל מעוטרים".

אריחים בצבעי הדגל של חברת אלוני ()
אריחים בצבעי הדגל של חברת אלוני

חללים מעוצבים בכחול-לבן של רשת כרמל Floor Design  ()
חללים מעוצבים בכחול-לבן של רשת כרמל Floor Design

זריקת צבע יכולה להיעשות גם על ידי שטיח - ולא בהכרח על ידי עבודת הדבקה של אריחים או פסיפסים, או צביעת קיר. לדברי תמיר כהן, מנכ"ל ומבעלי רשת צמר שטיחים יפים, "הכחול והלבן, וגם כל אחד מהם בנפרד, הוא הצלחה בפני עצמה בעיצוב הבית. הכחול הוא צבע קייצי, מרענן ומושך את העין; והלבן מטבעו מסמל טוהר, אלגנטיות ואצילות. החיבור של השניים יוצר את ההרמוניה הנדרשת, והוא מצוין לפריטי עיצוב משלימים לבית - כמו שטיח דומיננטי".

אל תשכחו את הטקסטיל - כחול-לבן של רשת הרמוניה (צילום אסף לוי) (צילום אסף לוי)
אל תשכחו את הטקסטיל - כחול-לבן של רשת הרמוניה(צילום אסף לוי)

באשר לתאורת הבית, אוה קמחי, מנכ"לית ומבעלי חברת קמחי תאורה, מציעה להשתמש בגופי תאורה עומדים, שולחניים ותלויים, כמו גם שנדליירים יוקרתיים עם אהילים, הדפסים וטקסטילים מיוחדים המשלבים צבעי כחול-לבן. "גופי תאורה אלו מוסיפים חן לבית והצבעוניות הפטריוטית שלהם תורמת לגאווה הישראלית".

טקסטיל בכחול-לבן של חברת ארקוסטיל ורשת ביתילי (צילום: יוסי פונס,שמעון מנטאל) (צילום: יוסי פונס,שמעון מנטאל)
טקסטיל בכחול-לבן של חברת ארקוסטיל ורשת ביתילי(צילום: יוסי פונס,שמעון מנטאל)

טקסטיל ליום העצמאות של חברת פלדינוקס (צילום: עדי קראוס) (צילום: עדי קראוס)
טקסטיל ליום העצמאות של חברת פלדינוקס(צילום: עדי קראוס)

בתיה מורנו, מנהלת תחום קרמיקה בחברת אלוני, מוסיפה כי ניתן לעצב את הבית באווירת החג גם על ידי אריחים בצבעים מתאימים. "בעזרת האריחים ניתן ליצור שטחים של צבע ועיצוב גם על רצפה וגם על הקיר", היא אומרת, "השימוש יכול להתאים לכל חדרי הבית, חדרי הרחצה והמטבח - כעיטור בריצוף, יצירת תיחום מתחת לשולחנות אוכל, יצירת אי במטבח, חיפוי קיר המוסיף עניין בחלל וכדומה".

פינת אוכל ומטבח מעוצבים בצבעי הדגל של רשת מטבחי דקור וטפט מעודד צבעים ()
פינת אוכל ומטבח מעוצבים בצבעי הדגל של רשת מטבחי דקור וטפט מעודד צבעים

טקסטיל מעוצב באווירת החג של חברת מדגל ורשת SOHO ()
טקסטיל מעוצב באווירת החג של חברת מדגל ורשת SOHO

לא אריחים - גם פסיפסים עושים את העבודה, בעיקר בחדרי הרחצה. לדברי ג'יימי הרננדורנה, מנהל השיווק בחברת HeziBank, "הכחול מאז ומתמיד נחשב לאחד הצבעים המובילים בחללי האמבטיה. הוא מזוהה יותר מכל עם מים, דבר שמתחבר לחדר הרחצה. בשל כך עיצובים רבים נעשו עם צבע זה, כמו גם שילובים שלו עם צבעים נוספים, שהלבן הוא מהפופולריים ביניהם בשל הקלאסיות שהוא מייצג".

חלל מעוצב בכחול-לבן ופריטי טקסטיל ליום העצמאות של דומיסיל, אליתה ליוינג, צמר שטיחים יפים וקמחי תאורה ()
חלל מעוצב בכחול-לבן ופריטי טקסטיל ליום העצמאות של דומיסיל, אליתה ליוינג, צמר שטיחים יפים וקמחי תאורה

ואם בחדרי רחצה עסקינן, הילית פרויד, מנהלת רשת חרש, אומרת כי "בחללים קטנים כמו חדר הרחצה, המהווה מקום מרגוע משגרת היום הלחוצה, מומלץ לשלב צבעים עדינים ורכים כמו לבן וכחול". עוד היא אומרת כי "בעוד שפעם הורגלנו לאריחים חלקים בצבעים בהירים בלבד, כיום מומלץ לשלבם עם אריחים הכוללים דוגמאות ועיטורים. כך, מצד אחד החלל עדיין מעביר תחושת נינוחות, אך גם קיים בו אלמנט עיטורי המוסיף עניין וצבע לאווירת הרחצה".

ארונות הזזה בצבע פטריוטי של חברת ריביירה (צילום: ישראל כהן) (צילום: ישראל כהן)
ארונות הזזה בצבע פטריוטי של חברת ריביירה(צילום: ישראל כהן)

חלל מעוצב וטקסטיל עצמאות של רשת IDdesign (צילום: אפרת אשל) (צילום: אפרת אשל)
חלל מעוצב וטקסטיל עצמאות של רשת IDdesign(צילום: אפרת אשל)

מי שמתכנן לארח היום ובסוף השבוע הקרוב, יכול להעניק לבית אווירה של יום העצמאות על ידי עיצב חלל פינת האוכל בצבעי כחול-לבן. מארי פלג, קניינית ומנהלת תחום עולם הבית ברשת H&O, אומרת כי "שולחן חג בכחול-לבן, בתוספת כלים שקופים, משתלב מצוין עם צבעי הדגל. כדאי להשתמש במפת משבצות כחול-לבן ועליה כלי אוכל לבנים, אגרטל שקוף במרכז השולחן עם פרחים לבנים, מפיות בכחול ולבן או עם דפוס הדגל וקישוטי דגלים" .

מקרר דגל ישראל של מותג Teka, תנור גז כחול-לבן של מותג TECNOGAS, כלי אמייל של רשת SPICES ומערכת סכו"ם של bugatti ()
מקרר דגל ישראל של מותג Teka, תנור גז כחול-לבן של מותג TECNOGAS, כלי אמייל של רשת SPICES ומערכת סכו"ם של bugatti

מגוון כלי בית ליום העצמאות של רשת פוקס הום (צילום: אפרת אשל) (צילום: אפרת אשל)
מגוון כלי בית ליום העצמאות של רשת פוקס הום(צילום: אפרת אשל)

 

בהכנת הידיעה השתתפה רחל קדרס

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
עיצוב הבית בכחול-לבן? גם אתם יכולים
צילום: אבי כהן
מומלצים