שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock

  אשקלון: 9,500 דירות חדשות בצפון העיר

  ועדות התכנון אישרו תוכנית ענק של רשות מקרקעי ישראל לשכונת מגורים חדשה באשקלון, במסגרתה ייבנו קרוב ל-10,000 דירות חדשות, לצד מרכז תעסוקה בשטח של כ-800 דונם ופארק יין עם ערכים תיירוותיים וארכיאולוגיים

  מעט פחות משנה לאחר שאושרה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, הודיע היום (ג') משרד הפנים על אישור מהיר של תוכנית להקמת 9,500 דירות חדשות בצפון אשקלון. על פי ההודעה, אישרה הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), בראשות מנכ"ל משרד הפנים ד"ר שוקי אמרני, להפקיד את תוכנית "עיר היין", במסגרתה תוקם שכונה חדשה בעיר הדרומית.

   

  עוד במדור צנרת התכנון בערוץ הנדל"ן :

   

  מדובר בתוכנית שקידמה רשות מקרקעי ישראל, המהווה חלק מהרקמה העירונית של העיר ושטחי המגורים שבה יהיו מאופיינים בבנייה רוויה של בניינים בני 7-20 קומות. התוכנית כוללת הוראה המחייבת כי 20% מיחידות הדיור יהיו דירות קטנות ומיועדות לזוגות צעירים ולמשפחות בתחילת דרכן.

   

  השכונה החדשה תפותח בחטיבת הקרקע הפנויה אשר נותרה בחלקה הצפון-מזרחי של אשקלון בשטח של כ-4,238 דונם. צפיפות הבנייה הממוצעת בשכונה תהיה גבוהה - עד 14 יחידות דיור לדונם, ותבוא לידי ביטוי בהקמת בניינים בגובה של 14-16 קומות; ובצפיפות נמוכה עם יחידות דיור גדולות של 5-6 חדרים משולבות בדירות גן.

   

  עוד כוללת התוכנית אזור תעסוקה בשטח של כ-800 דונם בצמוד למסילת הרכבת ולכביש 4; מרכז תחבורה שבו תמוקם תחנת רכבת ותחנת אוטובוסים מרכזית שתשרת את חלקה הצפוני של העיר; חיבור לכביש 4 באמצעות מחלף חדש; פארק בהיקף של כ-450 דונם המשלב טבע עירוני וארכיאולוגיה; וכן שטחי מסחר לאורך ומבני ציבור.

   

  צפו בהדמיות התוכנית החדשה באשקלון:

   

   (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים) (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים)
  (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים)

   (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים) (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים)
  (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים)

   (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים) (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים)
  (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים)

  ייחוד התוכנית - סמיכות לפארק "עיר היין"

  ייחודה של התוכנית הוא בסמיכותה לפארק "עיר היין", המתאפיין בשרידים מרשימים של מפעל לייצור יין. הפארק ממוקם על צומת דרכים ירוקה עם ערכים ארכיאולוגיים ותיירותיים, אשר מהווה דופן ירוקה ופתוחה וחיץ בין העיר הקיימת לתוכנית המוצעת, המתוכננת על בסיס ציר עירוני ראשי משולב במסחר ושדרת הולכי רגל. התוכנית אף מאפשרת חיבור לאזור התעסוקה ולים מבלי שתנועת כלי הרכב של העיר תעבור דרכה.

   

  "פארק היין הוא חלק מתוכניות הפיתוח של שכונת עיר היין אשר שטחה כ-450 דונם. בשל מיקומו הייחודי ברמה הארצית, האזורית והמקומית, עתיד הפארק לשמש כמנוף עירוני, הממצב את העיר בכלל, ואת צפונה בפרט, ומעלה את האטרקטיביות, ההיצע והביקוש של העיר, תוך דגש על המורשת היסטורית של אשקלון כבירת יין ארצית, כמרכז חקלאי, וכשער לפארק ניצנים - אזור טבע ערכי. זאת תוך קידום אורח חיים עירוני מקיים, פעיל ובריא", נמסר מרשות מקרקעי ישראל.

   

  ממשרד הפנים נמסר עוד כי היקף התעסוקה, המסחר ומבני הציבור מיועדים לתת מענה לתושבי השכונה החדשה אך גם לכלל תושבי אשקלון, בדגש על קריית חינוך שבה ישולבו 3 תיכונים מקיפים, בתי ספר יסודיים וגני ילדים. שר הפנים, גלעד ארדן, הוסיף כי "אנו ממשיכים להגדיל באופן משמעותי את היצע הדירות ולהציף את שוק הנדל"ן, זוהי הדרך להוזלת מחירי הדירות שתאפשר לעשרות אלפי משפחות לרכוש קורת גג".

   

  רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ברשות מקרקעי ישראל האחראי על קידום התוכנית, ציין כי "מדובר בתוכנית שתרומתה נכבדת, הן למכלול הביקוש למגורים והן באופן נקודתי לאזור אשקלון, שיהפוך באמצעותה ובאמצעות הסכם הגג המתוכנן לעיר למוקד משיכה בהיבטים רבים. בנוסף, התוכנית מחזקת את אשקלון כמרכז תחבורתי ונגיש למרכז הארץ, ותהפוך את השכונה החדשה למחוללת צמיחה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים
  הדמיית התוכנית באשקלון. העיר מתרחבת
  הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים
  מומלצים