שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בושה לישראלים: רק 19% מורחים קרם הגנה קבוע
  ישראל ממוקמת במקום הראשון בעולם ביחד עם אוסטרליה בשיעורי תחלואת סרטן העור. אבל עובדה זו לא מפריעה לרובנו לזלזל בנזקי השמש ולא להתמגן מפניה. סקר עולמי חדש שכלל גם את ישראל מצא שרק 19% מתמרחים באופן קבוע ורובנו לא מתלבשים נכון בשמש

  ישראלים שמים פס על השמש. מסקר חדש שנערך ב-23 מדינות, כולל בישראל, עולה כי הישראלים, פחות ממדינות קרות באירופה, ממעטים להתמרח בקרם הגנה או ללבוש ביגוד שיגן מהשמש. זה אולי מסביר את שיעורי סרטן העור הגבוהים במדינה.

   

  מתמגנים נגד השמש

  מדריך לשמש: איך לבחור את מס' קרם ההגנה

  סרטן העור: איך מזהים סימנים ראשונים למחלה?

  משקפי שמש: איך הם מגנים על העיניים?

   

  מה אנחנו יודעים על נזקי השמש?

  הסקר שנערך ב-23 מדינות ברחבי העולם בקרב כ-20 אלף נסקרים בטווח גילאים רחב, בדק את הגישות השונות לגבי החשיפה לשמש ואת רמת הידע הכללי של הציבור אודות הסיכונים הקשורים בחשיפה לשמש.

   

  מרבית האנשים ברחבי העולם נהנים מהשמש, אותה שמש אשר כבר ידוע לכל שיש לה טבע פרדוקסאלי: מצד אחד אנו מאמינים שהיא נותנת לנו אנרגיה וששיזוף גורם לנו להיראות בריאים, ומצד שני כיום כבר ידוע שחשיפה לשמש כרוכה בסכנות ובסיכונים.

   

  על פי תוצאות הסקר, למרות שיש מתאם ברור בין המודעות לסכנה לחשיפה לקרני השמש לבין הנקיטה בפעולות מניעה, הרגלי המניעה הקשורים בשמש עדיין אינם מספיקים ולראיה: העלייה במספר החולים במלנומה.

   

  בעוד ש-8 מתוך 10 אנשים מגנים על עצמם מפני קרני השמש, 4 מתוך אותם 10 אנשים עושים זאת במהלך חופשה בלבד. הנתון המדאיג אף יותר, הוא חוסר תשומת לב דרמטולוגית של מרבית הציבור להימצאותם של סימנים מקדימים לסרטן העור, שלעיתים קרובות הם גלויים לעין האנושית.

   

  רק 1 מ-3 אנשים בעולם בודקים את השומות שלהם לפחות פעם בשנה ומעל למחצית האוכלוסייה לא עושים זאת ולא מעודדים את קרוביהם לעשות זאת בבדיקות סדירות, וזאת למרות הסיכונים.

   

  רוב האנשים לא בודקים את השומות באופן קבוע (צילום: shuterrstock) (צילום: shuterrstock)
  רוב האנשים לא בודקים את השומות באופן קבוע(צילום: shuterrstock)

   

  רק1 מתוך 5 אנשים מתמרח באופן קבוע

  אל המקום הראשון במיגון מפני השמש מגיעות שלוש מדינות שדווקא לא שטופות שמש במיוחד – אירלנד, פולין ופורטוגל – בכולן 69% מהאוכלוסייה מצהירים כי הם משתמשים בקרם הגנה מהשמש בדרך קבע במשך כל ימי השנה.

   

  במקסיקו שטופת השמש, רק 35% מתמרחים באון קבוע, ובאוסטרליה - רק 32%. בישראל, למרות הסכנה הרבה והידיעה שאנו מובילים בסרטן העור בעולם – רק 19% מהאוכלוסייה מקפידים למרוח עצמם בקרם הגנה באופן קבוע.

   

  אחוזי המריחה בישראל משתפרים בהרבה כאשר מדובר בשימוש בקרם הגנה כשהשמש קופחת. 71% מהאוכלוסייה מקפידים להימרח בימים חמים אלו, בעוד שברוסיה בימים חמים במיוחד – רק 19% מהאוכלוסייה מקפידים להימרח ובמקסיקו – רק 35% מתמגנים.

   

  בכל הקשור לביגוד ומשקפי שמש, שמגנים על הגוף מפני קרני השמש המזיקות, ישראל נמצאת במצב גרוע למדי. רק 23% מהאוכלוסייה מקפידים לעטות על עצמם לבוש מגן מהשמש בימים חמים במיוחד, בעוד שבמקסיקו האחוזים עומדים על 43%. משקפי שמש להגנה על העיניים מקרני השמש – גם הם לא פופולאריים בישראל בימים החמים – רק 58% מקפידים על הגנה זו, בעוד שביוון או בצרפת מגיע מספר מרכיבי משקפי השמש כמעט ל-80%.

   

  מהסקר עולה עוד שמתבגרים בגילאי 15-19 נטולי דאגות בכל הקשור לחשיפה לשמש. נתון זה מדאיג במיוחד לאור העובדה שכ-80% מנזקי השמש לעור, נגרמים לפני גיל 18. בין אם מדובר בהצהרה אופנתית ובין אם מדובר במרדנות לשמה, מתבגרים מעדיפים לוותר על אביזרים המגנים מהשמש: מרכיבים פחות משקפי שמש (46%) וחובשים פחות כובעים (26%). עם זאת, בני 35-44 הם אלו העושים את השימוש הרב ביותר בקרם הגנה בכדי להגן על גופם בפני השמש (63%).

   

  הסקר הגדול נערך על-ידי חברת לה רוש פוזה לכבוד "Skinchecker", קמפיין שנולד מתסכול עולמי לגבי עליית שיעור מקרי סרטן העור. מטרת הקמפיין לרתום יותר ויותר אנשים למאבק זה ע"י יצירת קמפיין חברתי ויראלי להפצת המסר: כל אחד יכול להיות שגריר במאבק. במסגרת הקמפיין מנסה החברה לגרום לכל אחד ואחת לבדוק את עורם של הסובבים אותם ולהזהירם מפני כתמים או שומות חשודות – ולהפנותם לבדיקה אצל רופא עור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shuterstock
  הולכים לחוף בלי הגנה מפני השמש
  צילום: shuterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים