שתף קטע נבחר

חתן התנ"ך העולמי: אייל יצחק מטס מרחובות

המפגן המסורתי לבחינת בקיאות בספר הספרים בקרב נוער יהודי הסתיים בקרב ראש בראש ישראלי. אייל יצחק מטס (15) מרחובות, שלומד בישיבת דרכי נעם בפתח תקווה, סיים ראשון

16 מועמדים, אבל רק זוכה אחד: בתיאטרון ירושלים נערך הבוקר (יום ה') שלב הגמר של חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי, ובסיומו ההכרזה על חתן התנ"ך לשנת ה'תשע"ה: אייל יצחק מטס (15) מרחובות, תלמיד ישיבת דרכי נעם בפתח תקווה. אל המקום השני הגיע ישראל אודי אלגרבלי (17) מירושלים שלומד בישיבת חורב בעיר. השניים העפילו לשלב הסופי לאחר שלב שאלות ראש הממשלה בנמין נתניהו שקרא למתמודדים ממדינות זרות: "עלו לישראל". ynet העביר את החידון בשידור חי.

 

האירוע, מהסמלים המסורתיים של יום העצמאות, נערך זו השנה ה-52 - הפעם בסימן "קיבוץ גלויות". בנשיאות החידון ישבה בת גלים שער, אמו של גיל-עד - אחד משלושת הנערים שנחטפו ונרצחו.

 

אחרי ההכרזה על הזוכים אמר ראש הממשלה נתניהו כי "חייל שנשבע אמונים למדינה מקבל בצד הרובה ספר תנ"ך. התנ"ך הוא מקור כוחנו, הוא סוד קיומנו, אני רואה בו מקור מים חיים וחשוב לי שכל נערינו ונערותינו, ילדינו וילדותינו, ישאבו מן הבאר הזו. להכניס את התנ"ך כתוכנית יסוד בתוכנית הלימודים של ישראל".

אייל יצחק מטס - חתן התנ"ך העולמי  (צילום: דוברות החידון) (צילום: דוברות החידון)
אייל יצחק מטס - חתן התנ"ך העולמי (צילום: דוברות החידון)
 

על קיבוץ הגלויות והעלייה לארץ, שבסימנה עמד החידון השנה, אמר נתניהו כי: "ישראל היא המקום שבו יהודי יכול ללכת ברחוב ולומר אני יהודי. איננו מבטלים את אחריותם של ממשלות שונות בעולם לדאוג לביטחונם של אזרחיהם היהודים, אבל אנחנו אומרים ליהודי העולם: זה הבית, זה הבית שלנו". למתמודדים קרא: "חזרו אלינו לארץ ישראל, עלו למדינת ישראל. אנו מחכים לכם בזרועות פתוחות".

 

ארבעה בני נוער ישראלים, שלושה מארה"ב, מקנדה ומקסיקו (כל אחת) ואחד מפנמה, בלארוס ודרום אפריקה התמודדו ביניהם על התואר הנכסף, עם בקיאות לא-רגילה בספר הספרים ולאחר כמה חודשים של לימוד אינטנסיבי. במקום השלישי זכה ארד קוצר מאשדוד. במקום הרביעי זכה ראיין רפאל ריפסמן מקנדה.

 

נציגי יהדות התפוצות ניסו להמשיך את רצף השנתיים האחרונות שבהן זכו בחידון נערים מחו"ל - לאחר יותר מ-20 שנה של חתנים וכלות ישראלים בלבד.

 

16 הנערים שהעפילו לשלב הגמר היו המצטיינים מבין 67 המתמודדים בשלבים המוקדמים שהגיעו מ- 33 מדינות שונות. בראשית השבוע הם נפגשו עם ראש הממשלה נתניהו, שאמר להם: "התנ"ך הוא מסד חיינו ולא היינו בלעדיו. הוא משקף את הזהות שלנו והערכים שלנו שנצרבו בארץ הזאת. הוא משקף גם את התקוות הגדולות של עמנו לשוב למולדתנו ולבנות בה את ביתנו. כל זה לא היה מתרחש בלי התנ"ך. ולכן טוב להגות בספר הזה יומם ולילה. התנ"ך הוא כמעיין המתגבר ואני מאחל לכולכם הצלחה".

 

חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי אורגן על ידי משרד החינוך, קצין חינוך ונוער ראשי בצה"ל, הרבנות הצבאית הראשית, הסוכנות היהודית, משרד הביטחון וקרן קיימת לישראל.


פורסם לראשונה 23/04/2015 11:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות החידון
אייל יצחק מטס, הזוכה
צילום: דוברות החידון
מומלצים