שתף קטע נבחר

הרעש הוביל למפולת: כ-20 נהרגו באוורסט

18 גופות נמצאו על ההר הגבוה בעולם שחווה מפולת שלגים אימתנית שנגרמה מרעידת האדמה החזקה בנפאל. לפחות 1,000 מטפסים נמצאים על ההר והתקשורת עמם בעייתית. "שני אוהלים במחנה המרכזי מלאים בפצועים"

צוות חילוץ של צבא הודו מצא היום (שבת) 18 גופות מטפסים על הר אוורסט - כך מסר דובר הצבא. זאת בעקבות רעידת האדמה העוצמתית שאירעה בנפאל שהובילה למפולת שלגים בהר הגבוה בעולם בזמן שמטיילים רבים הגיעו אליו עם תחילת עונת הטיפוס המרכזית.

 

משרד התיירות בנפאל אישר כי רק 10 נהרגו אולם הדובר הצבאי מסר כי מניין ההרוגים צפוי לעלות ושהמפולת קברה תחתיה את המחנה המרכזי. הוא מסר כי שני אוהלים במחנה מלאים בפצועים. גורמים רשמיים מעריכים כי לפחות 1,000 מטפסים, בהם 400 זרים, היו במחנה המרכזי באוורסט כשרעידת האדמה היכתה במדינה.

 

 אפריל הוא אחד החודשים העמוסים ביותר לטיפוס הפסגה המתנשאת לגובה של 8,850 מטרים בטרם גשמים ועננים מעיבים על הטיפוס לקראת סוף מאי. כמעט לפני שנה גבתה מפולת שלגים את חייהם של 16 מדריכים נפאלים ביום הקטלני ביותר שנרשם על ההר. רעש האדמה שאירע היום במדינה היה החזק ביותר בנפאל זה 81 שנה ומניין הרוגים האחרון עומד על כ-1,130 רק בנפאל, רבים מהם בעמק קטמנדו. נפגעים נוספים נרשמו גם בצפון הודו, בטיבט ובבנגלדש.

 

בסרטון וידאו שהצליח לשלוח מטפס בשם ארג'ון בהר סיפר כי על מצבו ומצב חבריו במחנה האוהלים מקלו. "חווינו הרבה הפרעות בשל רעידת האדמה שאירעה בנפאל. המחנה מכוסה כעת בשני עננים ונרשמו שתי מפולות שלגים. אירעו גם מפולות אבנים". הוא הוסיף: "רוב הצוות שלנו בסדר, הם מסתדרים, חלק מחברי הצוות הגיעו היום למחנה 1 ו-2. אנחנו עדיין לא יודעים מה עלה בגורלם ואנו מנסים ליצור עמם קשר. חלק מהאנשים התקדמו לעבר מחנה 1. אנחנו אמורים לשמוע מהם בקרוב, אני מקווה שהכול טוב שם". 

"המטיילים מפוזרים סביב המחנה וכמה המשיכו לטפס. כמעט בלתי אפשרי ליצור קשר עם כולם", הוסיף. מטפס הרים מרומניה אלכס גאבן כתב בטוויטר כי הייתה מפולת שלגים ענקית "ואנשים רבים" היו באותה העת בהר. "ברחתי החוצה מהאוהל מחשש לחיי", צייץ גאבן. דניאל מסוּר, מטפס הרים נוסף, אמר כי המחנה בהר ניזוק קשות ושצוותו לכוד בו. "התפללו עבור

כולם!", הפציר בעוקביו.

 

צ'וטי שרפה, שעובדת באגודת מדריכי הטיפוס באוורסט, טרם הצליחה ליצור קשר עם משפחתה ועמיתיה שעל ההר. "כולם מנסים ליצור עמם קשר, אבל אנחנו לא מצליחים", סיפרה. "כולנו מודאגים מאוד".

 

לפחות 300 אלף תיירים זרים נמצאים בנפאל לעונת הטיפוס והטיולים, וגורמים רשמיים לא מצליחים לעמוד במבול השיחות של קרובי משפחה וחברים מודאגים. "אנחנו מתמודדים עם משבר ענק וקשה להעריך מהו מניין ההרוגים הרשמי ומה היקף ההרס", אמר מוהאן ספקוטה, גורם נוסף במשרד התיירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים