שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

הרכבת הקואליציה: שלב ההכרעה

בשלושה ערוצים ובקצב מהיר – לנתניהו נותר רק מעט יותר משבוע להשלים את המשא ומתן הקואליציוני

נתניהו איבד יומיים

חמישה ימים עברו מאז הארכת כתב המינוי של הנשיא ריבלין להרכבת הקואליציה. אמנם הארכה את הארכת כתב המינוי נתן ריבלין ביום שני, אולם זה קרה רק בגלל נושא טכני שלא היה ראוי לעשות זאת ביום הזיכרון לחללי צה"ל ומערכות ישראל שחל ביום רביעי. במהלך חמשת הימים האחרונים מאז החלה הספירה לאחור של 14 הימים האחרונים שיש להרכבת קואליציית נתניהו, הצליח ראש הממשלה וצוות המו"מ של הליכוד להתקדם. אמנם נכון לרגע כתיבת שורות אלו טרם נחתם הסכם קואליציוני, אך טיוטות כבר הוחלפו בין הצדדים.

 

ראשונים לעשות כן היו שלושת חברי הכנסת של יהדות התורה שהחליפו טיוטות כבר ביום שני שעבר. ליטושים של הרגע האחרון קוראים לזה, ונראה כי הסכמים לפחות עם שתיים מהמפלגות ייחתמו עד לאמצע שבוע זה.

 

הראשונים להחליף טיוטות. יהדות התורה במהלך המו"מ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הראשונים להחליף טיוטות. יהדות התורה במהלך המו"מ(צילום: גיל יוחנן)

צרות של כתבים פוליטיים

בניגוד לתחילת הדרך במו"מ הקואליציוני, בשבועיים האחרונים לא מועברות הודעות רשמיות על קיום הפגישות, ואת המידע על קיום פגישה כזו או אחרת בין צוותי המו"מ, מגלים הכתבים בזכות המקורות שבליכוד או של המפלגה היושבת מולה. הדוברות הרשמית כמעט ומושבתת ולמעט הודעה אחת שיצאה על פגישה בין כחלון ונתניהו, הכל שקט.

 

האמת צריכה להיאמר, בימים שבהם המו"מ התקיים בכפר המכביה, הכתבים הפוליטיים המתינו בלובי המלון והמתינו לכל אמירה של מי מהצדדים. הפעם כאשר

המו"מ מתנהל בכנסת לך תדע מתי הפוליטיקאים מגיעים למשכן לקיום מו"מ, ומתי סתם בשביל לשהות בלשכותיהם.

 

מו"מ בשלושה ערוצים

מעבר למיקומו של המו"מ, אלמנט נוסף קיים הפעם במו"מ, והוא מספר הערוצים שבהם מתקיים המו"מ. בעוד שהצוותים נועדים בחדר סיעת הליכוד ולעוקבים מקרוב יש מידע על ישיבות ופגישות, שני ערוצים נוספים הינם חשאיים יותר. האחד הוא הערוץ של עו"ד שמרון, השני הוא הערוץ הישיר של ראש הממשלה.

 

אותו ערוץ של עו"ד שמרון, נועד למצות מהלכים שונים שראשי המפלגות או מי מטעמם דורשים מנתניהו, וזה בוחר לשלוח לעורך דינו שנחשב לאחד ממקורביו. במקרים אלו מדובר לא אחת על תפקידים, תיקים וגם סעיפים שהינם בעייתיים וקשים לפתרון. במקרים מסוג אלו, אלקין ויריב לוין מחוץ לתמונה, ועו"ד שמרון הוא הקשר המחבר עם נתניהו.

 

הערוץ הישיר הוא מול ראש הממשלה. ביום שישי שעבר כמו בשבוע האחרון נפגשו בנט וליברמן עם נתניהו. ערוץ זה עשוי להיות בתדירות גבוהה יותר בשבוע הקרוב, וזאת לנוכח שעון החול שמסתיים באמצע שבוע הבא. במונחים פוליטיים מדובר בנצח, ואולם ראש הממשלה לא רוצה לחכות לרגע האחרון. אם לסכם את שלושת הערוצים הקיימים במו"מ, עושה רושם כי ישנה התקדמות ממשית שיכולה להניב פירות כבר בשבוע הקרוב.

 

נועם זיגמן עוקב עבורנו אחר הנעשה בכנסת. עקבו אתם אחריו גם בטוויטר - noamzigman

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
התקדמות ממשית במו"מ בימים האחרונים
צילום: גיל יוחנן