שתף קטע נבחר

הפיצוצים בסוריה: כנראה תקיפה של המורדים

לפי הערכות מהימנות, המורדים מג'בהת א-נוסרה הם שתקפו הלילה ברכס הרי אל-קלמון בין סוריה ללבנון ולא חיל האוויר כפי שדווח באל-ג'זירה. אמש בגולן: צה"ל הרג ארבעה מחבלים שניסו להניח מטען

הפיצוצים שאירעו הלילה ברכס הרי אל-קלמון בין סוריה ללבנון מקורם בתקיפה של המורדים, אנשי ג'בהת א-נוסרה. כך לפי הערכות מהימנות. אנשי הארגון מנסים להשיג הישג פסיכולוגי שיגרום לבריחת אנשי חיזבאללה והצבא הסורי מהאזור מאימת התקיפות הישראליות כביכול, ובדרך זו הם מקווים לנצל את המצב להתקדם.

 

בלבנון יש מי שמיהר לקחת קרדיט על הירי. גורם צבאי בשטח שצוטט באתר החדשות הלבנוני "א-נשרה" שמזוהה בסיקורו עם המשטר הסורי וחיזבאללה טען כי פעילים של ה"התנגדות העממית" בפרברי קוניטרה עומדים מאחורי שיגור פצצות המרגמה. על פי הגורם, "יש כוננות עליונה ומוכנות לכל פעולה ישראלית".

 

 

רשת אל-ג'זירה הקטארית דיווחה הלילה שמטוסי קרב של חיל האוויר תקפו משגרי טילים של צבא אסד וחיזבאללה באזור אל-קלמון סמוך לגבול עם לבנון. כאמור, הבוקר התברר כי ישראל אינה קשורה לפיצוצים הללו באזור ואדי א-שייח עלי ואל-עבאסייה ברכס הרי אל-קלמון שגובלים עם לבנון. ייתכן שבתקיפות היו הרוגים. גורמי ביטחון בישראל אמרו כי "מה שקרה בסוריה היום זה חלק מהקרבות בין ג'בהת א-נוסרה לבין חיזבאללה וצבא סוריה באל-קלמון. יש שם קרבות לא פשוטים בין הצדדים. אנחנו כידוע לא מתערבים בקרבות ביניהם, זו המדיניות שלנו". 

אזור התקיפה שיוחסה לישראל בסוף השבוע ()
אזור התקיפה שיוחסה לישראל בסוף השבוע

גורם שהוגדר כמקורב לחיזבאללה צוטט הבוקר באתר חדשות לבנוני הנוטה בסיקורו לטובת הארגון וטען כי הפעולה בהרי קלמון בסוף השבוע הייתה במסגרת "ההתערבות הישירה של ישראל במהלך האירועים בסוריה לטובת בת הברית שלה, ג'בהת א-נוסרה, שלוחת אל-קאעידה בסוריה". לדבריו, "התקיפה נועדה לפגוע במוצב ארטילרי שהכיל טילים לטווח בינוני, שנעשה בהם שימוש כדי לפגוע בתנועות של המורדים באזור ההרים הגבוהים של אותו אזור". כאמור, הפיצוצים הלילה באזור שיוחסו לישראל נראים כעת כפעולה של ג'בהת א-נוסרה ולא של ישראל.

 

הדיווחים הלילה על התקיפות לכאורה באו שעות לאחר שצה"ל הרג ארבעה מחבלים שניסו להניח מטען בגולן על גבול ישראל-סוריה. ברשת אל-ערבייה דיווחו מפי אתר אופוזיציה סורי כי בוצעה תקיפה באזור אל-קוטייפה שבהרי אל-קלמון וציינו שהיא כוונה נגד בסיס של חטיבה 155 בצבא אסד המתמחה בנשק אסטרטגי וטילים ארוכי טווח. אותה חטיבה הייתה יעד גם בתקיפה ביום שבת שיוחסה גם כן לישראל.

 

ביום שבת, כאמור, דיווחה אל-ג'זירה כי מטוסים ישראליים הפציצו יעדים של המשטר הסורי וחיזבאללה באותו אזור בפרברי דמשק. גם רשת אל-ערבייה דיווחה על התקיפה ושם נטען כי היעד היה מאגרי טילי סקאד סוריים. באל-ערבייה אף ציינו כי עוד קודם לכן, ביום רביעי האחרון, בוצעה תקיפה ישראלית באותו אזור שנועדה לסכל משלוח נשק לחיזבאללה. בתקיפות, לפי הדיווחים ברשתות הערביות, נמנו כמה הרוגים.

 

התקיפה מגיעה גם על רקע התבטאותו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמש שהבהיר כי ישראל לא תאפשר לחיזבאללה להתחמש. בקבלת הפנים המסורתית של שר הביטחון ליום העצמאות אמר יעלון: "איראן ממשיכה לנסות ולחמש את חיזבאללה, גם בימים אלו, והיא שואפת לצייד את ארגון הטרור הלבנוני בנשק מתקדם ומדויק. אנשי משמרות המהפכה וחיזבאללה שואפים לעשות זאת בכל דרך ובאמצעות כל נתיב, מודעים לקווים האדומים שמדינת ישראל הציבה, ושאין לה כל כוונה להתפשר עליהם: לא נאפשר העברת נשק איכותי לארגוני טרור, ובראשם חיזבאללה, ונדע להגיע אליו ואל שולחיו בכל עת ובכל מקום".

 

בעבר תקפה ישראל באזור אל-קלמון, על פי הדיווחים, משלוחי נשק חדיש שהועברו מאיראן או מסוריה לחיזבאללה בבקעת הלבנון. מדובר באזור צבאי סורי שבו יש מחסנים ומחנות. האזור הזה נמצא בעיצומם של קרבות עזים בין אנשי דאעש וג'בהת א-נוסרה, שפועלים באופן חריג במאוחד נגד הצבא הסורי וחיזבאללה, בעיקר על נתיב האספקה מלבנון.

אזור אל-קלמון שבו אירעו התקיפות שמיוחסות לישראל (צילום: google map) (צילום: google map)
אזור אל-קלמון שבו אירעו התקיפות שמיוחסות לישראל(צילום: google map)

לפני כשבועיים פורסמו דיווחים על תקיפה לכאורה באזור אחר. אז ציטטו בכלי תקשורת ערביים את סוכנות הידיעות הגרמנית, שלפיה חיל האוויר הישראלי הפציץ עמדות של הצבא הסורי ליד העיר חומס. לא היה אישור נוסף לאותו דיווח, אולם הפעם נראה שלדיווחים יש הד רב הרבה יותר.

 

שני ארגוני המורדים העיקריים בסוריה, ג'בהת א-נוסרה ודאעש, מתעלמים מהעוינות ביניהם ועושים יד אחת כדי להילחם בחיזבאללה ובצבא סוריה באזור ג'אבל קלמון. בסוף השבוע הגיעו דיווחים מצפון סוריה כי ג'בהת א-נוסרה השתלטה על עיירת מפתח בחבל אידליב. העיירה ג'יסר א-שורור חולשת על הכביש ומעבר הרים חיוני בדרך לעיר הנמל לטקייה - המיושבת שיעים ברובה והיא המעוז העיקרי של משטר אסד ושל בני עדתו העלווים. השליטה בכביש המוביל אליה מאידליב מעניקה למורדים הסונים יתרון אסטרטגי מוחץ ומאיימת פשוטו כמשמעו על המשטר.

 

אמש חיסל צה"ל ארבעה מחבלים לפחות בעת שניסו להניח מטען בצפון רמת הגולן באזור מג'דל שמס בשטח ישראל, מזרחית לגדר המערכת. האירוע קרה באזור שהשליטה בו מעורבבת בין הצבא הסורי למורדים. לא היו נפגעים לכוחותינו.

 

חיילים בתצפית של צה"ל זיהו בשעה 21:30 ארבע דמויות מתקרבות לגדר הגבול עם ישראל. כלי טיס של חיל האוויר ירה לעבר המחבלים. האירוע התרחש צמוד למוצב הנטוש הישן סחייטא. התצפיתניות של גדוד האיסוף "עיט" מעוצבת הבשן זיהו את המחבלים עם התקרבותם מכיוון סוריה. הן הקפיצו כוחות וכיוונו את כוח היירוט וזה פגע במחבלים. סגירת המעגל בין גורמי האש לאיסוף הקרבי הביאה לתקיפה מדויקת ולחיסול תוך דקות מרגע ההפללה הוודאית.


פורסם לראשונה 27/04/2015 03:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור התקיפה הקודמת שיוחסה לישראל
מומלצים