שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מחקר: זיהום אוויר עלול לגרום להתכווצות המוח
  מחקר באוניברסיטת בוסטון, שבו נבדקו 943 מבוגרים בניו-אינגלנד, מצא כי יש קשר בין התכווצות המוח לזיהום האוויר. "השינוי הזה משתווה לשנה אחת של הזדקנות המוח", אמרה אחת החוקרות
  חשיפה ארוכה לזיהום אוויר עלולה לגרום לבעיות במוח: נשימת אוויר מזוהם בכל יום עלולה להשפיע על מוח האדם בדרכים שונות, כך שבסופו של דבר הוא יוביל לנזק קוגניטיבי. כך עולה ממחקר חדש שהתפרסם השבוע בארצות-הברית.

   

   

  המחקר שבדק 943 מבוגרים מעל גיל 60 שחיו באזור ניו אינגלנד שבצפון מזרח ארצות-הברית מצא עלייה באחוז התכווצות המוח, בגלל הזיהום השורר באזור זה.

   

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   

  החוקרים באוניברסיטת בוסטון השתמשו במכשיר MRI כדי לבחון את מבנה המוח של כל אחד ואחת מהנבדקים ואז הם השוו את הצילומים לרמות זיהום האוויר במקומות שבהם מתגוררים הנבדקים.

   

  המחקר העלה שעל כל עלייה של 2 מיקרוגרם לכל מטר מרובע של חלקיקי אוויר מזוהמים - נרשמה התכווצות של 0.32% במוח.

   

  "השינוי הזה משתווה לשנה אחת של הזדקנות המוח", אמרה אליסה ווילקר, אחת מעורכות המחקר מהמרכז הרפואי "בית ישראל" בבוסטון. לדבריה, התכווצות המוח נגרמת מאובדן של תאים, כמו בתהליך ההזדקנות. המסקנות עשויות לסייע לחוקרים להבין "מה הקשר בין זיהום אוויר לבין תרחישים רציניים כמו שבץ ובעיות קוגניטיביות", הוסיפה ווילקר בראיון לכתב עת מדעי.

   

  לפני כעשור פורסם מחקר שבו קבעו החוקרים כי קוטלי חרקים, שפכים תעשייתיים, גזי פליטה, זיהום של מכוניות ומזהמים אחרים - אחראים

   לעלייה הדרמטית בשיעורי מחלות המוח. על פי הממצאים, שיעורי הדמנציה שולשו בקרב גברים מאז סוף שנות ה-70 ועד סוף שנות ה-90.

   

  כך, למשל, בבריטניה נרשמו בתחילת שנות ה-70 כ-3,000 מקרי מוות לשנה כתוצאה מאותן מחלות. 20 שנה לאחר מכן מתו 10,000 בני אדם ממחלות מוח נוירולוגיות. במחלת הפרקינסון, למשל, נרשמה עלייה של 50% בקרב גברים ונשים חולים בכל המדינות שנבדקו, פרט ליפן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים