שתף קטע נבחר

אחרי הפיצוץ: סיכום בין הליכוד ליהדות התורה

הבוקר נטשו נציגי המפלגה החרדית את חדר המו"מ, אך לפנות ערב הושגה פשרה. דרעי לא החליט איזה תיק ייקח, בבית היהודי מקשיחים הדרישות

צוותי המשא ומתן של סיעת הליכוד ושל סיעת יהדות התורה סיכמו לפנות ערב (יום ג') את הטיוטה של ההסכמים הקואליציוניים, זאת לאחר שהבוקר נטשו נציגי יהדות התורה את חדר המו"מ לאחר שנדחתה דרישתם לקבלת תקציב עבור תשלום רטרואקטיבי של קצבאות ילדים מחודש ינואר. נציגי המפלגה יצאו לשעה וחצי מחדר הדיונים ולאחר מכן חזרו להמשך השיחות. סיעת הליכוד תציג בקרוב בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו את הסיכומים וסיעת יהדות התורה תפנה לגדולי התורה לפני החתימה הסופית.

 

בפשרה שהושגה בין הליכוד ליהדות התורה סוכם כי הקצבאות ישולמו החל מחודש מאי, החודש שבו צפויה לקום הממשלה. כמעט שבוע לפני המועד האחרון להצגת הממשלה החדשה, מול ש"ס עדיין נותרו נושאים רבים פתוחים, כולל חלוקת התיקים. היו"ר אריה דרעי לא השיב באיזה משרד הוא מעוניין לאחר הוצאת מנהל התכנון ממשרד הפנים. בנוסף, משרד הדתות, שאמור להינתן לש"ס כפיצוי, טרם נסגר סופית ובשל הפערים הודיע דרעי על כינוס דחוף של ישיבת הסיעה הערב כדי לדון בהצעות ובעמדת המפלגה לקראת סיום המו"מ.

 

בש"ס אמרו כי הסיעה תתכנס בין היתר בשל העובדה שלוח הזמנים הופך צפוף ובינתיים יש נתק בין הצדדים ונראה כי בליכוד מושכים זמן. אם דרעי אכן ייקח את משרד הפנים חרף הסמכויות המצומצמות, הוא יתעקש לצרף לעצמו משרד נוסף כמו המשרד לפיתוח הנגב והגליל או משרד הרווחה. גם האפשרות של משרד הכלכלה עלתה לסדר היום אולם לא נסגרה סופית.

 

דרעי אמר כי "ללא הנהגת מע"מ 0 על מוצרי יסוד וקבלת משרדים שיהוו ארגז כלים חברתי כדי ליישם את המדיניות החברתית עליה התחייבנו, לא נחזור לשולחן הדיונים".

נתניהו ובנט. דרישה לחקיקה המגבילה את בג"ץ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו ובנט. דרישה לחקיקה המגבילה את בג"ץ(צילום: EPA)

גם בבית היהודי מנסים להציג הקשחת עמדות לקראת הימים האחרונים למו"מ. במפלגה אמרו היום כי הסיעה החליטה פה אחד שהמו"מ יימשך רק לאחר שיינתנו תשובות בנושאי הליבה השנויים במחלוקת, בהם נושא החקיקה מול מערכת המשפט.

 

בבית היהודי מתכוונים לקדם בכנסת הנוכחית שתי הצעות להגבלת כוחו של בג"ץ. האחת, הוספת "פסקת ההתגברות" לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שתאפשר לכנסת ברוב מיוחד לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ, וזאת כהוראת שעה למשך ארבע שנים. השנייה היא שינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, שכבר עלתה בעבר אך נגנזה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

בנוסף אומרים בבית היהודי שימתינו להתחייבות על כך שלא תהיה הקפאת בנייה ביהודה ושומרון ובירושלים ולסיכום בנוגע לתיקים ולשירותי הדת.

 

בתוך כך, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), שעמד בראש הוועדה למלחמה בעוני, אמר היום ל-ynet כי במו"מ סוכם שהממשלה הבאה תאמץ את התוכנית למלחמה בעוני שגיבשה הוועדה וכי בימים הבאים יתבררו הפרטים המלאים של הסיכום והסכום שיוקצו ליישום המלצות הוועדה. עם זאת, בליכוד הבהירו כי התוכנית תיושם בהדרגה על פני עשר שנים.

 

במקביל החל נתניהו לקיים פגישות עם שרים וחברי הכנסת מהליכוד לקראת חלוקת התיקים במפלגה. אם יוגדל מספר השרים בממשלה ל-22 כפי כשמסתמן, בליכוד יישארו 13-12 תיקים, בהם הביטחון, המשפטים, ביטחון הפנים, תחבורה, אנרגיה, כלכלה או פנים, רווחה, תקשורת, נגב וגליל, תיירות, גמלאים ומדע.

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אריה דרעי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים