שתף קטע נבחר

החרדים וכחלון סיכמו עם נתניהו: יבוטל השוויון בנטל

יהדות התורה הפכה לשותפה הראשונה של ממשלת נתניהו הרביעית. במסגרת ההסכם יבוטלו הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס והקיצוץ בקצבאות הילדים. פחות משעה לאחר מכן הצטרפה גם כולנו. כחלון ימונה כמובטח לשר האוצר: "נקדם רפורמות בדיור ובבנקאות", אמר באירוע החתימה

שותפות ראשונות לממשלת נתניהו הרביעית. ראשי יהדות התורה חתמו הערב (יום ד') על הסכם קואליציוני עם הליכוד. במסגרת ההסכם יוקפאו רפורמות הגיור ולימודי הליבה, יבוטלו הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס, יבוטל הקיצוץ התקציבי בחינוך החרדי יבוטל, ויבוטל הקיצוץ בקצבאות הילדים. פחות משעה לאחר מכן חתמו גם משה כחלון וראשי כולנו על הסכם עם הליכוד.

 

בנוסף למשרד האוצר תקבל מפלגתו של כחלון גם את המשרד להגנת סביבה, משרד הבינוי, מינהל מקרקעי ישראל. כמו כן, המפלגות סיכמו על העלאת שכר החובה לחיילים, דמי אבטלה לעצמאים ותקציב דו שנתי שיאושר עד אחרי סוכות. ח"כ יואב גלנט ימונה לחבר משקיף ללא זכות הצבעה בקבינט המדיני-ביטחוני. כחלון לא התחייב לתמוך בחוקים נגד בג"ץ, ולפי הסיכום התקציב הדו שנתי שהוא יציע יאושר עד אחרי חג סוכות.

 

  

מימין לשמאל: יריב לוין, זאב אלקין, בנימין נתניהו יעקב ליצמן, משה גפני ומאיר פרוש ()
מימין לשמאל: יריב לוין, זאב אלקין, בנימין נתניהו יעקב ליצמן, משה גפני ומאיר פרוש
 

נתניהו וכחלון, הערב ()
נתניהו וכחלון, הערב
 

"סיימנו מו"מ ארוך שהתמקד בכלי עבודה ובאמצעים שיסייעו לנו לקדם רפורמות", אמר כחלון. "המשק הישראלי זקוק לרפורמות ואנחנו בסיעת כולנו יחד עם סיעת הליכוד, ראש הממשלה והשרים נדע להוביל אותן. בממשלה הבאה נקדם רפורמות בדיור, בבנקאות ונפעל לצמצום פערים בחברה הישראלית. אנו בטוחים שנקבל שיתוף פעולה מלא מראש הממשלה, מחברי הכנסת מהקואליציה וגם מהאופוזיציה".

 

לדברי כחלון, "לא מדובר ברפורמות סקטוריאלית, אלא בכאלה שיעזרו לכל אזרחי מדינת ישראל – מהעיר, מהכפר, מהצפון ומהדרום בלי קשר לדת או לאום. לכן אני מצפה לשיתוף פעולה מלא ממפלגות הקואליציה וגם ממפלגות האופוזיציה".

 

נתניהו בירך את כחלון, ואמר: "הכוונה המשותפת שלי ושל משה כחלון, שר האוצר המיועד, היא שכל מי שיישב סביב שולחן הממשלה ואני מקווה גם בכנסת היא לפעול ולהטיב עם אזרחי ישראל באמצעות הצמחה של הכלכלה הישראלית שתניב את הפירות לכלל האזרחים. אני נלהב לקראת העשייה המשותפת שלנו, דיברנו הרבה על הצעדים שיש לעשות יחד. לא הכל מופיע בהסכמים הקואליציוניים כי אין צורך בזה, הדבר החשוב שהושג היא ההבנה לשיתוף פעולה למען הכלל. אני מתכוון לעבוד בכל העוצמה שניתנה בידנו על ידי אזרחי ישראל כדי להטיב באופן עמוק עם אזרחי מדינת ישראל. משה – אני שמח לקבל אותך בחום ובשמחה".

 

ח"כ יריב לוין, יור ועדת החוץ והביטחון וחבר צוות המו"מ הקואליציוני, אמר כי בהסכמים שנחתמו יש התחייבויות לרפורמות מרחיקות לכת. "המשימה שנותרה בפנינו היא לסיים את התהליך ולהגיע לסיכומים עם השותפות הנותרות", אמר לוין. "אני קורא לחברינו מסיעות הבית היהודי, ש"ס וישראל ביתנו להניח בצד את המחלוקות המעטות שנותרו ולחתום בהקדם על הסכמים שיאפשרו את תחילת עבודתה המיידית של הממשלה הבאה. האתגרים שבפנינו מחייבים זאת".

 

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד התייחס לשינויים שייעשו בחוק השוויון בנטל, ואמר: "נתניהו מוכר את הערכים של מדינת ישראל בתמורה לקואליציה. ראש הממשלה, שטוען כי הוא עומד בראש מפלגה ציונית, מכר היום את ערכי השוויון והנשיאה המשותפת בנטל למפלגה לא ציונית. את החשבון מגיש נתניהו לציבור המשרת והעובד, לאותם חיילים וחיילי מילואים שרק בקיץ האחרון הגנו בחירוף נפש על תושבי הדרום. יש עתיד לא תוותר ותילחם על החוק ההיסטורי הזה".

 

גם ישראל ביתנו, מפלגתו של שר החוץ אביגדור ליברמן, מתנגדת לשינוי חוק השוויון בנטל ורפורמת הגיור שהובטחו לחרדים. ליברמן אף הודיעה כי מפלגתו, שחוקקה יחד עם יש עתיד את התיקון לחוק יסוד: הממשלה המגביל את מספר השרים המכהנים בה, תתנגד לכל שינוי בחוק ובפרט להגדלת מספר השרים מ-18 ל-22.


פורסם לראשונה 29/04/2015 19:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים