שתף קטע נבחר

בנט ודרעי מתקוטטים על תיק הדתות, ליברמן בחזית עם החרדים. הקשיים בדרך לממשלה

נתניהו חתם הסכם עם יהדות התורה וכולנו, אך בדרך לממשלה חדשה יהיה עליו לפתור עוד כמה סוגיות. בישראל ביתנו מתנגדים לחלק מהסיכומים עם החרדים בעניין השוויון בנטל והגיור, ובמפלגתו של בנט מתנגדים לכוונה לתת את תיק הדתות לש"ס. וברקע כל זה דרעי טרם הודיע איזה משרד הוא רוצה

יהדות התורה וכולנו הן שתי המפלגות הראשונות שחתמו הערב על הסכמים קואליציוניים ונכנסו למה שתהיה ממשלת נתניהו הרביעית. בליכוד ירכזו כעת המאמצים בניסיון להגיע להסכמות עם שלוש השותפות הטבעיות הנוספות: הבית היהודי, ישראל ביתנו וש"ס שנמצאות במחלוקת זו עם זו ומול החרדים.

 

עוד לפני החתימה עם כחלון ויהדות התורה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט קיימו פגישה ארוכה בלילה שבין יום שלישי לרביעי בניסיון להגיע להסכמות ולסגור קצוות. גורמים פוליטיים אמרו כי חלק מהדברים אכן נסגרו, אך ישנם נושאים שעדיין נותרו פתוחים.

 

 

מימין לשמאל: יריב לוין, זאב אלקין, בנימין נתניהו יעקב ליצמן, משה גפני ומאיר פרוש  ()
מימין לשמאל: יריב לוין, זאב אלקין, בנימין נתניהו יעקב ליצמן, משה גפני ומאיר פרוש

 

על פי הצעת הליכוד, כפי שהועברה לבנט, שר הכלכלה יעבור למשרד החינוך ובנוסף ימשיך לכהן כשר התפוצות. בנוסף, תיק החקלאות יעבור לאורי אריאל שיעזוב את משרד הבינוי ואיילת שקד תמונה לשרת התרבות והספורט. בנט העביר גם בקשה לקבל לידיו את ראשות ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת והתחייבות בהסכם הקואליציוני להעביר שני חוקים משמעותיים הנוגעים להגבלת כוחו של בג"ץ: שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ופסקת ההתגברות המאפשרת לכנסת ברוב מיוחד לחוקק מחדש חוק שבג"ץ פסל כהוראת שעה למשך ארבע שנים.

 

אלא שלמרות ההסכמות הללו, אומרים גורמים המעורים בפרטים, המחלוקת עדיין עומדת על תיק הדתות. בליכוד החליטו לתת את התיק לש"ס כפיצוי על צמצום משרד הפנים. בבית היהודי מתנגדים לכך באופן נחרץ ואומרים כי הדבר לא מקובל מבחינתם.

 

מחלוקת נוספת נוגעת להתחייבות שמבקשת המפלגה מנתניהו בנוגע לאי הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ובירושלים והעברת מיליארד שקל למשרד החינוך - תקציב שאיתו יבקש בנט לערוך שינויים במערכת החינוך. "הוא לא ייכנס למשרד החינוך כדי לעסוק בגרעונות", אמר גורם במפלגה. "אם אין תקציב לפתח את המשרד, עדיף לוותר עליו".

 

ובאשר לש"ס, בחזית הזו עדיין נמשך הנתק בין צוותי המשא ומתן. יו"ר המפלגה אריה דרעי מתעקש על חוק מע"מ 0 על מוצרי יסוד, אך בליכוד טרם נענו בחיוב לדרישה זו. בנוסף, שר הפנים לשעבר עדיין לא הודיע איזה משרד הוא מעוניין לקבל לעצמו ובכך הוא מעכב את ההסכם.

בנט, דרעי וליברמן, המשא ומתן נמשך (צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן) (צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן)
בנט, דרעי וליברמן, המשא ומתן נמשך(צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן)
 

בעניין ישראל ביתנו נמצאות גם כן כמה סוגיות שעוד לא נפתרו ואשר נוגעות בעיקר לשותפים החרדים בממשלה. יו"ר המפלגה שר החוץ אביגדור ליברמן מתנגד באופן נחרץ לחלק מהסעיפים שבליכוד הבטיחו ליהדות התורה, ובהם בראש ובראשונה ביטול הסנקציות הפליליות בחוק השוויון בנטל וביטול רפורמת הגיור שתאפשר לרבני עיר להקים מערכי גיור ובכך תקל על המבקשים להתגייר.

 

אם הנושאים הללו יפתרו יקבל ליברמן את תיק החוץ, תיק העלייה והקליטה וראשות ועדה גדולה - הפנים או החינוך. אם כחלון יוותר על ועדת העבודה והרווחה ייתכן כי היא תועבר לליברמן ובראשה תעמוד ח"כ אורלי לוי אבקסיס.

 

בליכוד אומרים כי למרות המוקשים שעוד נותרו, נראה כי מרבית הנושאים פתירים ואפשר להתקדם עם חתימת הסכמים נוספים כבר בימים הקרובים. כך או כך, עד ה-11 במאי יצטרכו להשביע את הממשלה החדשה.

 

ח"כ יריב לוין, יו"ר ועדת החוץ והביטחון וחבר צוות המו"מ הקואליציוני, אמר הלילה: "אני קורא לחברינו מסיעות הבית היהודי, ש"ס וישראל ביתנו להניח בצד את המחלוקות המעטות שנותרו ולחתום בהקדם על הסכמים שיאפשרו את תחילת עבודתה המיידית של הממשלה הבאה. האתגרים שבפנינו מחייבים זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן
בנט דרעי וליברמן
צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן
מומלצים