שתף קטע נבחר

130 שעות בהריסות: ישראלים חילצו ניצולה

נס בקטמנדו: נפאלית בת 24, עובדת מטבח בהוסטל, חולצה בחיים בסיוע צוות ישראלי, 5 ימים אחרי הרעש האדיר. כדי להגיע אליה היה צריך לחלץ גופה, היא פונתה לביה"ח של צה"ל. צפו בסרטונים דרמטיים מרגע רעידת האדמה

הצוות הישראלי בנפאל מציל ימים: חמישה ימים אחרי הרעש האדיר, חולצה בחיים בבירה קטמנדו צעירה נפאלית בת 24. צוות ישראלי, ביחד עם צוותים מנורבגיה וצרפת, הוא שחילץ את הניצולה. כדי להגיע אל הצעירה, ששרדה 130 שעות בתוך ההריסות, היה צורך להוציא לפני כן גופה. לאחר החילוץ על ידי צוותים מחברת ישראייד הועברה הצעירה, קרישנה קומארי, לטיפול בבית החולים הישראלי שהקים פיקוד העורף בנפאל. צפו בסרטונים דרמטיים מרגע רעידת האדמה.

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

החילוץ של קרישנה. קרובת משפחה שמעה צעקות וקראה למחלצים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
החילוץ של קרישנה. קרובת משפחה שמעה צעקות וקראה למחלצים(צילום: רויטרס)

 

ב-BBC נכתב כי האישה עבדה במטבח של בהוסטל בקטמנדו, בעת שהרעש האדיר החריד את נפאל. "היא נראתה פצועה, אבל בהכרה, והיא דיברה", אמר קצין צבא נפאלי, שאישר כי השורדת פונתה לבית חולים צבאי. חבר בארגון הצלה צרפתי אמר כי בעזרת מערכת המעקב שלהם שמעו הצוותים הצרפתים נשימות מתחת להריסות: "נשמעה נשימה אחת, דבר שהבהיר בוודאות כי יש שם מישהו. היא בסדר, היא תשרוד. היא צעירה וקשוחה, וזה הוכח בעת שהייתה שם".

 

אחת המחלצות מהצוות הישראלי היא ענבל בוסתן, ששירתה בצבא כמדריכת חילוץ ובמילואים היא משרתת ביחידת חילוץ והצלה ארצית. בוסתן מתנדבת כעת ב-israid, ויחד על צוותים נורבגי וצרפתי הם חילצו היום את הצעירה הנפאלית.

 

כמה שעות לפני כן - במקרה שאף הוא הוגדר כ"נס" - חולץ בחיים גם נער בן 15, שנמצא מתחת לגסטהאוס שנחרב בקטמנדו. קהל אנשים שצפה בפעולות החילוץ שאג והריע משמחה כשהנער חולץ מבין ההריסות והונח על אלונקה. פניו של הצעיר היו מכוסות אבק, וחובשים הניחו סד לצווארו כדי לתמוך בו. הנער נראה המום מהנעשה מסביב ועיניו מצמצו באור השמש. ארגון הסיוע "הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי" (USAID), שמעניק סיוע חוץ למדינות שונות בעולם, מסר כי הוא פעל במהלך כל הלילה בניסיון לחלץ את הנער.

 

 

אבל לרבים אחרים לא היה מזל שכזה. יותר מ-5,800 איש מצאו את מותם ברעש העז בעוצמה של 7.8 דרגות בסולם ריכטר בשבוע שעבר, וקרוב ל-11 אלף נפצעו. כ-70 אלף בתים נהרסו ברעידת האדמה ומאות אלפי בני אדם נותרו חסרי בית.

 

משרד החוץ הודיע אמש כי מטייל ישראלי אחד בלבד מוגדר עדיין "מנותק קשר" - אור אסרף בן ה-22 מלהבים. כל שאר הישראלים השוהים במדינה יצרו קשר עם משפחותיהם או עם כוחות החילוץ הנמצאים במדינה. אסרף, חייל משוחרר שלחם ונפצע ב"צוק איתן", לא דיבר עם הוריו אורית ופטריק מאז יום שישי. אמו הגיעה שלשום לנתב"ג בתקווה שהוא חזר עם טיסת אל על והכינה שלט שעליו נכתב "האם מישהו ראה את אור אסרף". היא סיפרה: "הוא יצא בשבת לטרק באזור הלנגטנג כמה שעות לפני הרעש, ומאז לא שמענו ממנו. אנחנו מאוד מודאגים, אנחנו לא יודעים עם מי הוא נסע לאזור הזה, ולא יודעים אם הוא טייל עם ישראלים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רגע החילוץ של קרישנה קומארי
צילום: רויטרס
מומלצים