שתף קטע נבחר

הסכמי נתניהו: הבטחות במיליארדי שקלים

המו"מ להרכבת הממשלה ה-34 אילץ את רה"מ לחתום על הסכמים במספרים אדירים - ממיליארד שקל לחינוך החרדי ועד 2.5 מיליארד שקלים עבור העלאת קצבאות הילדים. כמה יעלה כל אחד מהסעיפים ומאיפה יגיע הכסף?

מאין יבוא הכסף? המשא ומתן הקואליציוני רצוף המהמורות עם המיועדות לקואליציה חייב את ראש הממשלה בנימין נתניהו לגלות גמישות גדולה יותר מזו שרצה, ולהיענות בחיוב לתקצוב רפורמות שונות של המפלגות המסתכמות לפי שעה במיליארדי שקלים בשנה.

 

לפי ההסכם עם יו"ר מפלגת כולנו ושר האוצר המיועד משה כחלון, תקציב המדינה החדש יאושר אחרי סוכות ויובא להצבעה כתקציב דו-שנתי, אולם בינתיים יצטרך כחלון למצוא מקורות מימון לא מעטים להתחייבויות שנכללות בהסכמים הקואליציוניים.

נתניהו חתם, כחלון יצטרך למצוא מקורות מימון ()
נתניהו חתם, כחלון יצטרך למצוא מקורות מימון

מפלגת יהדות התורה לא נלחמה על תיקים והודיעה מראש שתסתפק בתפקיד סגן שר במשרד הבריאות ובראשות ועדת הכספים. יחד עם זאת, הדרישות התקציביות של המפלגה היו גדולות בהרבה

 והוכנסו לתוך ההסכם הקואליציוני שנחתם עם הליכוד.

 

לדברי גורמים פוליטיים, סך התקציבים המיועדים לחינוך החרדי מסתכם בלא פחות ממיליארד שקלים מתקציב המדינה. בהקשר זה יצוין כי בקדנציה הקודמת התנתה מפלגת יש את עתיד את התקצוב הזה בחובת הלימוד של מקצועות הליבה במוסדות החרדיים. בקדנציה החדשה התנאי הזה הוסר. החזרת "חוק נהרי", שאמור לממן מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים, יעלה לפי הערכות כ-200 מיליון שקל בשנה.

החתימה עם נציגי יהדות התורה ()
החתימה עם נציגי יהדות התורה

הרפורמה שתוחזר ותעניק לבקשת יהדות התורה טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 18 תעלה לקופת המדינה 210 מיליון שקלים. קצבאות הילדים, שצומצמו בקדנציה הקודמת, יוחזרו לסכומן המקורי והם יעלו כ-2.5 מיליארד שקלים בשנה. בשנה הנוכחית יעלו הקצבאות מחודש מאי ולכן יסתכמו בכ-1.5 מיליארד שקלים.

 

מע"מ 0 על מוצרי יסוד: 1.2 מיליארד שקלים 

אחרי שראש הממשלה נתניהו הודיע ליו"ר ש"ס אריה דרעי כי הוא מקבל את התנאי להכללת מע"מ 0 על מוצרי יסוד בהסכם הקואליציוני, הועלתה ההערכה כי סעיף זה יסתכם בלא

פחות ממיליארד ומאתיים אלף שקלים. עוד הוסכם בין דרעי ונתניהו על הקצאת חמישה אחוזים מכל פרויקט בנייה שנבנה על קרקע של המדינה לטובת דיור ציבורי. לצורך כך ייבנו כ-700 יחידות דיור בשנה בעלות של 650 מיליון שקלים למדינה.

 

היוזמה של שר האוצר המיועד כחלון להעלות את שכר החובה של החיילים תעלה למדינה כמיליארד שקלים. גם שר החינוך המיועד ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט העביר דרישה שעליה עוד אין הסכמה. הדרישה שכוללת השקעה בתקציב לצורך פיתוח מערכת החינוך כולה נאמדת במיליארד שקלים.

 

בנוסף לכל הדרישות שכבר הוסכמו ושלא הוסכמו, אם יחליט ראש הממשלה להעלות את מספר השרים בממשלה ולהרחיב אותה מעבר ל-18 שרים וארבעה סגנים שרים, יעלה מהלך זה יותר מ-60 מיליון שקלים בשנה רק עבור לשכות השרים, מבלי להכליל בחישוב זה תקציבים שדרושים לכל שר לצורך פעילות בתחומו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ראש הממשלה נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים