שתף קטע נבחר

גובר החשש בנפאל: מפולות סלעים ובוץ באזור שבו נעדר אור אסרף

צוותי החיפוש בנפאל מעידים על נחלים של בוץ, סחף וסלעים באזור שבו נעלם אור אסרף בלאנג טאנג: "המצב שם נראה כמו סוף העולם". הצוות זקוק לציוד מיוחד, ובחיפושים משתתפים אביו של אור וחבריו: "נלחמים על כל דקת מסוק, ראו אותו שעה לפני הרעידה"

החיפושים אחר אור אסרף, בן 22 מלהבים, נמשכים בנפאל, וככל שנוקף הזמן גובר החשש לשלומו. הצוותים בשטח דיווחו אמש (שבת) על נחלים של בוץ, סחף וסלעים. אור לא התגלה עד כה במסלול שעשה בלאנג טאנג (האגמים הקפואים), והם חוששים שאולי נקבר תחת המפולת. "המצב שם נראה כמו סוף העולם", העידו באזור החיפושים.

 

היום יגבשו תוכנית להמשך החיפושים והצוות זקוק לציוד מיוחד. למרות תמונת המצב הלא-פשוטה מנסים במשפחה לא לאבד תקווה. "אני לא הולך מפה עד שנמצא אותו", הבהיר האב פטריק, שיצא לחפש אחריו במסוק חילוץ יחד עם חבריו של הבן מיחידת אגוז.

  


אור אסרף עם אביו פטריק ()
אור אסרף עם אביו פטריק
 

 (צילום: פליי איסט נפאל) (צילום: פליי איסט נפאל)
(צילום: פליי איסט נפאל)

 (צילום: פליי איסט נפאל) (צילום: פליי איסט נפאל)
(צילום: פליי איסט נפאל)

צוותי החיפוש בנפאל (צילום: פליי איסט נפאל) (צילום: פליי איסט נפאל)
צוותי החיפוש בנפאל(צילום: פליי איסט נפאל)

יותר משבוע חלף מאז אסון רעש האדמה שבו נספו 6,841 בני אדם. בשבוע שעבר חולצו בחיים כמה ניצולים מבין ההריסות, אבל מיום חמישי לא חולץ אף אדם, וממשלת נפאל הודיעה היום כי אפסו הסיכויים למצוא אנשים חיים בין ההריסות. עם זאת, במשפחת אסרף ציינו כי באזור שבו נעלמו עקבותיו של בנם נמצא לפני שלושה ימים מטייל הולנדי בריא ושלם.  

 

האב פטריק שוהה בנפאל ומפקח משם על מאמצי החיפושים, שבהם משתתפים גם חבריו של אור ליחידת אגוז בסיוע מדריך נסיעות מ"פליי איסט נפאל", חברת נסיעות נפאלית בבעלות ישראלית. אתמול לקראת השעה 12:30 (שעון נפאל) המריאו האב וחבריו של הבן במסוק חילוץ ששכרו בניסיון לאתר את הנעדר.

 

"החיפושים שהחלו שלשום נמשכים", סיפר האב בשיחה עם ynet. "יש אזורים קשים שחייבים לנתח את מה שקרה בהם מהאוויר כדי לתכנן טוב יותר את המסלול בתוואי בלי לסכן חיי אדם. בינתיים אין לנו ממצאים, לא של פריטים ולא של אור עצמו".

 

הוא הוסיף כי אף אחד לא היה עם בנו בזמן רעש האדמה. "הוא היה לבד. יש כאלו שראו אותו על הדרך, יש לנו תיעוד מדויק שלהם. אבל אף אחד לא ראה את אור אחרי רעידת האדמה. כולם ראו אותו לפני. האחרונה שראתה אותו - כשעה לפני". האב סיפר שיש בידיו עדויות שמתמקדות בקטע של חמישה קילומטר באזור האגמים הקפואים והלאנג טאנג.

 

החברים מאגוז התגייסו לחיפושים

כעשרה חברים של אור מתלווים לאב בחיפושים אחריו. מפקד הצוות, שנמצא בשירות קבע, הגיע אף הוא לאחר שקיבל חופשה מיוחדת מהצבא. "חלקם כבר בשטח משלשום וחלק מאתמול", הוסיף אסרף. "נעזרים במסוקים פרטיים במימון תורמים שעוזרים לנו בחיפושים. אנו מקווים לבשורות טובות. אני לא הולך מפה עד שנמצא אותו ונחזיר אותו הביתה". על הפעילות האווירית סיפר אסרף ש"נלחמים על כל דקת מסוק. זה משאב מבוקש מאוד".

 

אביבה יפרח, אמו של סמ"ר טל יפרח ז"ל ששירת עם אור אסרף ביחידת אגוז, פרסמה הקלטה שלו מנפאל לפני שהלך לטקס יום הזיכרון להתייחד עם זכר בנה שנפל ב"צוק איתן". היא כתבה: "אני שומעת את ההקלטה שהקלטת לי בלי הרף, אני דואגת לך, אני מחפשת אותך בראשי. הלוואי וכבר ימצאו אותך".

 

היא פנתה לאסרף: "נלחמת, נפצעת ושרדת את הבלתי ייאמן. כולנו כאן דואגים לך. האזרחים, הלוחמים, המפקדים. המדינה שלנו לא תשאיר אף לוחם שלנו מאחור. המדינה לא שוכחת לך. אור, אני לא אעמוד בשום אבדה יותר. אנחנו כבר שם איתך, חברים שלך לצוות, אבא שלך - כולם מחפשים אותך, רק תימצא כבר! מבטיחים לך שנגיע אליך, שנמצא אותך! לא נשאיר אותך באף מערה חשוכה, לא נשאיר אותך מתחת לאבנים. אור שלנו, אני אחכה לך, כי טל כבר לא יגיע ואתה כן. לא מוותרים על התקווה".

 

 


מסייעים לנפגעי רעש האדמה ומיילדים נשים   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מסייעים לנפגעי רעש האדמה ומיילדים נשים (צילום: דובר צה"ל)

ד"ר אורי אילן, רופא ילדים מהדסה עין כרם, מטפל בילדה נפאלית  (צילום: דוברות הדסה) (צילום: דוברות הדסה)
ד"ר אורי אילן, רופא ילדים מהדסה עין כרם, מטפל בילדה נפאלית (צילום: דוברות הדסה)

אינקובטור בבית חולים שדה של צה"ל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אינקובטור בבית חולים שדה של צה"ל(צילום: דובר צה"ל)

הדור הבא נולד בבית חולים שדה של צה"ל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הדור הבא נולד בבית חולים שדה של צה"ל(צילום: דובר צה"ל)

 (באדיבות שגרירות ישראל בנפאל) (באדיבות שגרירות ישראל בנפאל)
(באדיבות שגרירות ישראל בנפאל)

מטיילים ישראלים בדרך הביתה במטוס חיל האוויר (באדיבות שגרירות ישראל בנפאל) (באדיבות שגרירות ישראל בנפאל)
מטיילים ישראלים בדרך הביתה במטוס חיל האוויר(באדיבות שגרירות ישראל בנפאל)

הרקולס של חיל האוויר בנפאל  (באדיבות שגרירות ישראל בנפאל) (באדיבות שגרירות ישראל בנפאל)
הרקולס של חיל האוויר בנפאל (באדיבות שגרירות ישראל בנפאל)

 

עשרות מטיילים בדרך הביתה 

אלה, אחותו של אור, סיפרה שהמשפחה קיבלה עדכון לגבי מטייל הולנדי שחולץ לפני שלושה ימים באזור שבו סבורים שאור אמור להימצא. המטייל ההולנדי נמצא בריא ושלם ושרד כמה ימים אחרי רעש האדמה. "הוא בהלם ואפילו לא זוכר אם פגש את אור. אבא שלי נמצא כרגע בחמ"ל. הוא מתרגש ובטוח שהולכים למצוא את אור. הוא עושה כל מה שאפשר כדי לעזור". עוד הוסיפה כי "התחושות בבית לא פשוטות. אנחנו דואגים לאור מאוד. בכל יום שעובר קשה יותר להאמין שנמצא אותו בריא ושלם, אבל אנחנו מקווים שזה מה שיקרה".

 

למרות הקושי, אחותו של אור מבקשת לא לאבד את התקווה: "אנחנו חושבים על אור, איזה בחור מדהים הוא וכמה אתגרים עבר בחייו. אנחנו בטוחים שהוא יעבור גם את האתגרים האלה. התמיכה של כל עם ישראל מחזקת אותנו, כל השרים, חברים, בני משפחה, אנשים שלא מכירים את אור ורוצים לצאת לחיפושים אחריו ולתרום סכומי עתק. אנחנו מבקשים שלא תוותרו על אור. אל תרימו ידיים, תעזרו ותתמכו בנו ברגעים האלה. אור אף פעם לא ויתר על אף חניך בצופים ובכל אתגר שנתקל בו בדרכים הארוכות שעבר. כמו שהוא לא ויתר על האנשים שפגשו בו בחייו אנחנו מבקשים שלא תוותרו". לדבריה, צוותי החילוץ סיפרו על אנשים שחולצו גם אחרי 20 יום בלי אמצעים, "והם היו בסדר. זה ממלא אותנו באופטימיות".

 

מטוס סופר הרקולס של חיל האוויר המריא אתמול מדלהי לקטמנדו, וצפוי לנחות שם כדי להחזיר הביתה כ-22 ישראלים בנוסף לחברים מהמשלחת הצבאית. אתמול לאורך היום עברו נציגי השגרירות בבית חב"ד וברובע הטאמל (אזור התרמילאים בקטמנדו) כדי לעדכן את הישראלים באפשרות לחזור עם הטיסה הצבאית ארצה. "היה לא פשוט להגיע לכל האנשים", אמר גורם בשגרירות ישראל בנפאל. "הישראלים כבר עברו את תהליך הבידוק וקיבלו אישור לעלות על המטוס בדרך המהירה ביותר לשוב ארצה".

 

על ההרקולס שישוב הבוקר לישראל יהיו בנוסף לתרמילאים גם 45 חיילים ממשלחת הסיוע הישראלית. 217 חיילים נותרו בנפאל והם מפעילים שם בין היתר את בית החולים שהקים צה"ל ומטפל בנפגעי הרעש. 


פורסם לראשונה 02/05/2015 18:07

 

בהכנת הכתבה השתתפו רועי ינובסקי ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים