שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  1934, 2015: האיש ששרד שני רעשי אדמה
  הרעידה שאירעה בשבת שעברה בנפאל הייתה החמורה ביותר במדינה זה 80 שנה. קטלנית ממנה הייתה זו שאירעה ב-1934. פאתה בהדור רנה בן ה-90 חווה את שתיהן. לפני שבוע נהרס ביתו, "לא יודע מה יקרה איתי הלאה"

  פאתה בהדור רנה היה בן 9 כשהרגיש את האדמה רועדת בפעם הראשונה בחייו. הוא שהה בשדה ורעה את הכבשים שלו במרחבים הירוקים שלמרגלות הפסגות המושלגות של נפאל. "האדמה החלה לרעוד", משחזר רנה, קשיש בן 90, המתגורר בכפר הסמוך למוקד הרעש שפקד את נפאל לפני שבוע. "הייתי ילד אז, פחדתי מאוד. ראיתי את כולם צורחים ואז שמעתי קול שאגה. חשבתי שזה מטוס שנפל מהשמים והתרסק", סיפר.

   

  עוד חדשות בעולם :

  פרגוואי: בת 10 נאנסה, אך אסור לה להפיל

  פני המשטר המובס. הנמר הפצוע של אסד

  נמצאו 50 גופות בהימליה, בהן של תיירים זרים

   

  זה היה ב-1934. היטלר מינה את עצמו לפיהרר באירופה, אמריקה הייתה בעיצומו של השפל הגדול, ונפאל הייתה ממלכה הימלאית פיאודלית מנומנמת בצפון האימפריה הבריטית.

  "מה יקרה לי הלאה?" שתי רעידות מאחוריו, רנה (צילום: AP) (צילום: AP)
  "מה יקרה לי הלאה?" שתי רעידות מאחוריו, רנה(צילום: AP)
  שנה לפני כן הפך רנה לגבר היחידי בבית. אביו מת בבירה קטמנדו. אך גם היום, רנה לא יודע מדוע. כל מה שידע הוא שכעת עליו לסייע לאמו ולאחיו הקטן בחווה. רעידת האדמה ב-1934 הייתה בעוצמה של 8.0. מוקד הרעש היה 200 קילומטרים, הרחק מביתו ליד גבול נפאל-הודו. עם זאת, הרעש הפחיד מאוד את תושבי הכפר פוקרידנדה. יותר מ-10,000 בני אדם נהרגו וערים ועיירות שלמות נמחקו כליל. "קטמנדו נהרסה", שיתף רנה. "המלך והמלכה בכו".

   

  הפעם, הוא לא היה כל כך רחוק. מוקד הרעש של הרעידה שאירעה בשבת היה רק כמה עשרות קילומטרים ממנו. כמי שחווה את זה בעבר, הוא ידע מה ההשלכות של רעידה כזו. הוא זרק הצדה את הספר שקרא והתרחק מבית האבן שבנה בידיו החשופות, שניות לפני שהתמוטט.

  רנה ואשתו יושבים על הריסות ביתם (צילום: AP) (צילום: AP)
  רנה ואשתו יושבים על הריסות ביתם(צילום: AP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  "חשבתי שהגיע סוף העולם. חששתי שאמות", אמר. "אבל עכשיו, איך אמשיך לחיות? איבדתי הכול". כל הבתים בפוקרידנדה נהרסו. במזל, כל התושבים שרדו.

   

  "חייב לגור איפשהו לפני שאמות"

  רק נפאלים מעטים זוכרים את הרעידה שאירעה ב-1934. לא הרבה מאריכים חיים כמו רנה בנפאל. תוחלת החיים במדינה הררית עומד כיום על פחות מ-68. ב-1925 כשרנה נולד, תוחלת החיים עמדה על חצי מכך.

   

  מלבד הרעידות, חייו היו דומים לכל הנפאלים הכפריים. בגיל 16 הוא התחתן ולאחר מכן התגייס לצבא. הוא ואשתו הביאו ארבעה ילדים בטרם היא נפטרה. בגיל 32 הוא נישא שוב והביא עוד ילדים. יש לו נכדים ונינים והכפר הלך וגדל.

  כפר פוקרידנדה (צילום: AP) (צילום: AP)
  כפר פוקרידנדה(צילום: AP)
    

  כעת הוא ואשתו בת ה-82 חיים מנדבות וישנים במקלט רעוע שבנו תושבי הכפר מפח. הצבא

  הנפאלי הגיע והצליח לחלץ קופסה קטנה מההריסות, המכילה תעודת פנסיונר שעמה הוא יכול לקבל קצבה על סך חמישה דולרים בחודש. אך כל השאר - המסמכים שאסף כל חייו, בגדיו, תכשיטי אמו ועוד - אבד.

   

  "אני לא יודע מה יקרה הלאה", אמר והצמיד לשפתיו סיגריה. "אבל כאן אני נמצא עכשיו. אני חייב לגור איפשהו עד שאמות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים