שתף קטע נבחר

מפגינים נגד הזיהום בחיפה: "משחקים בחיינו"

אלף בני אדם הפגינו בקריית חיים ונשאו שלטים בגנות המפעלים. "אי אפשר להמשיך ככה, אני לא רוצה לגדל את הילד שלי בזיהום", אמרה שני קפון רוט

קרוב לאלף בני אדם הפגינו הערב (יום א') בקריית חיים שבחיפה במחאה על הזיהום במפרץ. את ההפגנה ארגנו פעילי איכות הסביבה בעקבות הפרסומים בשבועות האחרונים בדבר תחלואת סרטן בקרב ילדים ומבוגרים, שחלקם - כך טען אחר כך משרד הבריאות - היו שגויים.

 

 

 (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד)

שני ויזהר קפון רוט והתינוק גיא (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
שני ויזהר קפון רוט והתינוק גיא(צילום: אחיה ראב"ד)
 

זו ההפגנה הגדולה ביותר בנושא איכות הסביבה בעיר. "הזיג זג הזה הוא חלק מהעניין שמביא לחשש ולחוסר אמון מצד הציבור. אני מאמינה שזה מה שהוציא בסופו של דבר את הציבור מהבית", אמרה ליאורה אמיתי, מארגון אזרחים למען סביבה בצפון והקואליציה לבריאות הציבור.

 

במפגינים היו חברי כנסת, חברי מועצות מהערים בסביבה ותושבים מחיפה, מהקריות, נשר, טבעון, עתלית והגליל. הם צעדו לאורך שדרות דגניה הצמודות לחוות המיכלים של תש"ן ולכיוון חוף הים. המפגינים קראו "חיפה דורשת אוויר נקי", "יותר בז"ן יותר סרטן", "גם סרטן, גם מחנק, זה הזמן למאבק". רבים מהמפגינים חבשו מסיכות רפואיות נגד זיהום ואחזו במטאטאים בהכרזה "לנקות את המפרץ".

 

הם נשאו שלטים בגנות הרחבת בתי הזיקוק ונגד הקמת נמל ופרויקטים נוספים במפרץ. שלטים אחרים היו בגנות בעלי ההון. "עופר, פדרמן ודנקנר, לא עושים עסקים על חשבון בריאות הילדים", נכתב באחד מהם.

 

ישי וולפוביץ' חזר מלימודיו בירושלים כדי להפגין עם אביו שמואל, שמתגורר עדיין בשכונת קריית שמואל הסמוכה. אם המשפחה חולה בלוקמיה. "בהחלט באתי להפגין גם בשמה", אומר ישי, "אבל לא רק. באתי להפגין על תושבים בכל האזור ממשיכים לסבול ולנשום את החומרים האלה". "בפירוש יש את העניין האישי", הוסיף דוד, "אבל יש גם את העניין של איכות החיים ועכשיו עוד מתכוונים להגדיל את הייצור ואת המאגרים. לאנשים יותר נוח לצאת לקנות בקיריון ששייך לעופר, מאשר להפגין נגדו, אבל אני מרגיש שעכשיו יש נקודת מפנה בדעת הקהל ובנכונות להיאבק".

 

שני קפון רוט, הגיעה מקריית מוצקין עם הבעל יזהר ועם התינוק גיא, בן שמונה חודשים. "אני גרה פה מאז שנולדתי ואי אפשר להמשיך במצב הזה", היא אומרת. "אנחנו עוברים לגור בקריית חיים, אבל אני לא רוצה לגדל את הילד שלי באוויר ובזיהום הזה. אנחנו מרגישים את הזיהום, אנחנו יוצאים לטייל בגליל, נושמים אוויר נקי ואז חוזרים לכאן ושוב נחנקים".

 

מארגני העצרת קראו לראש העיר יונה יהב לבצע שינוי מהותי של 180 מעלות ולהיאבק עבור התושבים מול המפעלים "ותקבל את הגיבוי שאתה צריך". הם קראו גם לראש הממשלה להיכנס לעובי הקורה ולהביא לביטול התוכניות והגידול במפעלים המסוכנים באזור. דובר נוסף בעצרת היה אמיר סוסאן, אביה של לינוי שחלתה בלוקמיה ועוברת כיום שיקום ממושך אחרי השתלת מח עצם: "בעלי המפעלים משחקים עם החיים שלנו, אז שיידעו שהבת שלי משחקת עם האינפוזיות שלה ונותנת אותן לבובות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
המחאה בחיפה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים