שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סקלו נשים למוות. עדויות מהשחרור מניגריה
  מאות נערות ונשים שוחררו בשבוע האחרון משבי בוקו חראם. הן סיפרו על אלה שלא שרדו: אלה שנסקלו למוות, אחרות שנדרסו בשוגג וכמה שנהרגו מירי תועה. כעת הן וילדיהן הסובלים מתת-תזונה מטופלים הרחק מאזור הקרבות

  שבויות נסקלו למוות על ידי לוחמי בוקו חראם בעוד הצבא הניגרי התקרב לבסיסם כדי לחלץ את הנשים שהוחזקו שם. כמה נשים נהרגו בשוגג מדריסת משוריין צבא ניגריה. עוד שלוש נספו בפיצוץ מוקש כשניסו להימלט על נפשן. סיפורים טרגיים אלה נשמעו אתמול (יום א') מפי ניצולים ששוחחו עם עיתונאי AP.

   

  עוד חדשות בעולם :

  פרגוואי: בת 10 נאנסה, אך אסור לה להפיל

  פני המשטר המובס. הנמר הפצוע של אסד

  חטופי תימן, גרסת ארה"ב. 'חיים עם חור בלב'

   

  הסיפורים הללו מגיעים מנערות ונשים שהובאו למחנה פליטים, שעדיין מתקשות להאמין שהן מוגנות שוב, אחרי יותר משנה בידיהם של הקיצוניים האיסלאמיסטים בניגריה. "כעת עלינו לשבח את אלוהים ולהודות לו שאנחנו חיות, אלה מאיתנו ששרדו", אמרה לאמי מוסה בת 27, בעודה מחבקת את התינוקת הרכה שלה, שנולדה לפני חמישה ימים.  

  בולאמה (צילום: AP) (צילום: AP)
  בולאמה(צילום: AP)

  תינוקות מורעבים קיבלו עירויים ופורמולות (צילום: AP) (צילום: AP)
  תינוקות מורעבים קיבלו עירויים ופורמולות(צילום: AP)
  מוסה היא אחת מ-275 ילדות, נערות ונשים, רבות מהן תשושות וסובלות מטראומה, שמקבלות טיפול רפואי ביומן הראשון מחוץ לאזור הקרבות בניגריה. צבא ניגריה הודיע כי שחרר כ-700 שבויי בוקו חראם בשבוע האחרון. מוסה היא חלק מהקבוצה הראשונה שהובלה במשך שלושה ימים למחנה הפליטים מלקוי, בית ספר נטוש ומאובק שממוקם בפרברי יולה, בירת מדינת המחוז אדמאווה.

   

  "לוחמי בוקו חראם אמרו לנו לברוח עמם, סירבנו"

  מוסה ילדה את בתה בשבוע שעבר כשקולות הירי רמזו כי המחלצים נמצאים בקרבת מקום. "אנשי בוקו חראם הגיעו ואמרו לנו שאנחנו מתפנות ושנברח עמם. אבל אמרנו 'לא'", היא הסבירה ממיטת מרפאת המחנה. "אחר כך הם החלו לסקול אותנו. החזקתי את התינוקת שלי קרוב לבטן שלי וניסיתי להגן עליה". היא וניצולה נוספת מהסקילה, סלמטו בולאמה, אמרו כי כמה נערות ונשים נהרגו, אך הן לא יודעות מניין מדויק.

   

  הזוועות נמשכו גם עם הגעת כוחות הצבא. קבוצת נשים התחבאה מתחת לכמה שיחים. הן לא נראו על ידי החיילים שנסעו ברכב משוריין והוא דרס אותן בשוגג. "אני חושבת שהיו שם לפחות עשר נשים", סיפרה בולאמה. נשים אחרות נהרגו מכדורים תועים. בולאמה מנתה שלוש נשים לפחות שהכירה שנהרגו באופן זה.

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  בשלב זה של השיחה כיסתה בולאמה את פניה עם הרעלה ובכתה. היא נזכרה במקרה מוות נוסף בבסיס. לפני חודשיים מת בנה הפעוט ממחלה שהוחרפה בעקבות תת-תזונה. "מה אגיד לבעלי?", מיררה בבכי. אתמול היא שמעה מניצולות אחרות, שהשאילו טלפונים סלולריים כדי לנסות ולאתר קרובי משפחה, כי בעלה בחיים ונמצא בעיר הצפונית קדונה.

   

  מוסה סיפרה כי בעלה, אבי בתה, נהרג על ידי בוקו חראם במהלך חטיפתה מהכפר לאסה בדצמבר האחרון. היא לא יודעת מה עלה בגורלם של שלושת הילדים האחרים של הזוג. אמש נלקחו מהמחנה 21 נערות ונשים הסובלות מפצעי ירי וצלעות שבורות לבית החולים העירוני.

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  גורמים רשמיים ניסו אתמול לאסוף את פרטיהן של 61 הנשים ו-214 הילדים שניצלו, כמעט רובן בנות. צוותי רפואה חיברו עירויים ופורמולות לתינוקות שסובלים מתת-תזונה, שעצמותיהם בולטות ונראים כמו שלדים.

   

  במהלך הראיונות הגיעו הרשויות למסקנה כי כמעט כל השבויות שחולצו מגיעות מהכפר גומסורי,

   שליד העיירה צ'יבוק, שממנה נחטפו יותר מ-200 נערות בשנה שעברה. אולם ככל הנראה לא מדובר באותן השבויות, שסיפור חטיפתן נחשף בכל העולם.

   

  הנשים והילדים חולצו על ידי הצבא הניגרי ביער סמביסה, המעוז האחרון של הקיצונים האיסלאמיסטים, ונאלצו לצאת למסע בן שלושה ימים על גבי משאיות צבאיות בדרכם למחנה מלקוי. יותר מ-677 שוחררו כשהחיילים השמידו יותר מ-12 בסיסים ביער.

   

  רבים אמרו כי נשבו בתשעת החודשים האחרונים, כשבוקו חראם השתלט על אזורים נרחבים בצפון ניגריה, הכריז על עצמו חליפות איסלאמית ונשבע אמונים לדאעש. לפי הערכות, כ-10,000 בני אדם נהרגו בעימותים בין הצבא לבוקו חראם בשנה שעברה. יותר מ-1.5 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים