שתף קטע נבחר

יחימוביץ': "הנהגת הרצוג-לבני שמה אותנו לצחוק"

יו"ר העבודה לשעבר יוצאת למתקפה נגד הנהגת המחנה הציוני. יחימוביץ' החרימה את ישיבת הסיעה, ואמרה: "הנהגה דו-ראשית הייתה צפרדע שהוכרחנו לבלוע כתשלום בעת הבחירות. הפיכתה לשגרה היא אבסורד. הרצוג: "אמירות מסוג זה משרתות את ביבי"

יומיים לפני המועד האחרון להצגת ההסכמים הקואליציוניים לקראת ממשלת נתניהו הרביעית, מתקיימות היום (ב') בכנסת ישיבות של הסיעות השונות. במחנה הציוני החלו המלחמות הפנימיות על רקע המשך ה"הנהגה הדו-ראשית" של יצחק הרצוג וציפי לבני. שלי יחימוביץ' החרימה את ישיבת הסיעה כשהתברר לה ששניהם ידברו בישיבה, והודיעה: "המשך הנהגה דו ראשית הרצוג-לבני הוא סירוס מראש של הנהגת האופוזיציה ואין לה כל תוקף דמוקרטי, מעשי או אידיאולוגי".

 

עוד כתבה יחימוביץ': "אני מכבדת את לבני ומצפה לשיתוף פעולה פורה איתה, אבל יש לי יו"ר אחד ושמו בוז'י הרצוג, אשר נבחר בבחירות דמוקרטיות. החיבור בין הרצוג ללבני היה נכון, גיביתי אותו בכל כוחי, ואין כל מניעה שיימשך, אך הנהגה דו-ראשית היתה צפרדע שהוכרחנו לבלוע כתשלום בעת הבחירות. הפיכת הדבר לשגרה היא אבסורד מוחלט, היא שמה אותנו לצחוק ולא תאפשר תפקוד רציני של אופוזיציה לוחמת". 


הרצוג ולבני. "אופוזיציה לוחמת" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג ולבני. "אופוזיציה לוחמת"(צילום: מוטי קמחי)

הרצוג הגיב לדברים: "אני זוכר עוד ימים שישבנו פה שמונה אנשים. קל לפרק ולהרוס את מה שבנינו, אני באמת חושב שאמירות מהסוג הזה משרתות את ביבי. יש פה הזדמנות מדהימה, אין לו עדיין 61 אפילו. אנחנו יכולים עוד לכבוש את השלטון. אנחנו רבע מהכנסת".

 

בישיבה עצמה התייחס הרצוג לממשלה המסתמנת: "זאת תהיה ממשלת כישלון לאומית נוספת. המו"מ הקואליציוני הוכיח כמה לחיץ נתניהו כאשר שרידותו הפוליטית על כף המאזניים". הרצוג הוסיף: "המחנה הציוני יעמוד בראש אופוזיציה חזקה ולוחמת. לא הייתה היתכנות לממשלת אחדות. הדיבורים והספינים ורעשי הרקע היו כקצף על פני המים. נוביל אופוזיציה תקיפה וממוקדת. נפעל עם מפלגות אחרות ולא נשאיר אבן על אבן. נעמוד כחזית אחת מול ממשלה המאיימת לפרק ולפצוע את החברה הישראלית".

 

על מחאת יוצאי אתיופיה אתמול אמר הרצוג: "לגבי המחאה הצודקת והכואבת מאמש: המוני צעירים אתיופים נוהרים לכיכר רבין באוטובוסים. זה מוכר לכם? גזענות היא גזענות. אנו כאן כדי לעקור אותה מהשורש. המפגינים מצאו עצמם מול יחס מעליב ומשפיל של החברה. נקווה שזחיחות של ראש הממשלה תשתנה. ניאבק להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית".

 

ציפי לבני הוסיפה: "מתגבשת מול עינינו ממשלה קואליציונית שבציניות מבטלת הישגים חברתיים לציבור גדול שנשאר מאחור שנים רבות. אנחנו נתמוך בבית המשפט".

 

לפיד. "נתניהו מוכר את המדינה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד. "נתניהו מוכר את המדינה"(צילום: גיל יוחנן)
 

בישיבת יש עתיד אמר היו"ר יאיר לפיד: "מהשבוע הבא ישראל הולכת אחורה. בשביל להיות ראש הממשלה של כולם נתניהו צריך להתנהג ככה, אבל במקום זאת הוא נכנע למפלגות סקטוריאליות ונותן שוחד פוליטי. הוא הצביע בעד שוויון בנטל, בעד הקטנת הממשלה, ועכשיו הכול מתהפך והם אומרים: 'ככה זה בפוליטיקה'. זה לא ככה בפוליטיקה. זה ככה רק כשאין לך עקרונות. רק ההסכמים עם יהדות התורה עלו 4.5 מיליארד שקל. ההסכם עם יש עתיד בקדנציה הקודמת עלה: 0. ראש הממשלה מוכר את המדינה ושולח לנו את החשבון".

 

אתמול פורסמו שני ההסכמים שחתם נתניהו עם סיעות יהדות התורה וכולנו בראשות משה כחלון, המפרטים את שורת הדרישות וההבטחות לעיונם של חברי הכנסת והציבור. המסמכים נסרקו לאחר חתימתם של שני הצדדים והם הראשוניים בסדרה. ביומיים הקרובים אמורים להיחתם עוד שני הסכמים עם סיעות נוספות וגם הם עתידים להתפרסם.

 

ההסכמים הקואליציוניים עם כולנו כוללים כמובן את פירוט המינויים של שלושת התיקים שניתנו למפלגה: משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי. כחלון ימונה לשר האוצר וגלנט לשר הבינוי. עם זאת עדיין לא ברור מי ימונה למשרד להגנת הסביבה.

 

בנוסף צוין כי חבר כנסת מטעם המפלגה יעמוד בראשות ועדת העבודה והרווחה. שר האוצר העתידי משה כחלון יכהן כיו"ר קבינט הדיור ויעמוד בראש ועדת ההפרטה. סיעת כולנו תקבל ייצוג של שני שרים בוועדת שרים לחקיקה, ובקבינט הביטחוני ישתתף כחלון כחבר וח"כ יואב גלנט כמשקיף. בנוסף צוין כי מנהל התכנון יועבר באופן מלא לשר האוצר.

 

בהסכם עם יהדות התורה נכתב כי הסיעה תקבל לידיה את האחריות למשרד הבריאות במסגרת תפקיד סגן שר מכהן, את ראשות ועדת הכספים, את תפקיד סגן שר משרד החינוך, את ראשות ועדת מדע וטכנולוגיה, ותפקיד נוסף - סגן יו"ר הכנסת.

 

מלבד התיקונים הידועים לחוק השוויון בנטל וביטול הסנקציות הפליליות לתלמידי ישיבה והחזרת קצבאות הילדים לסכומן המקורי, צוין כי הממשלה החדשה תשמור על אורח חייו של הציבור החרדי ותחזק את מעמדם של מוסדות החינוך החרדיים. בהקשר זה הבהירו גורמים פוליטיים כי מדובר בתיקון תקציבי שיעלה עד מיליארד שקלים שיופנו לטובת מוסדות החינוך

החרדיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
שלי יחימוביץ'
צילום: עופר עמרם
מומלצים