שתף קטע נבחר

נוסעת נפלה בהמראה - חברת התעופה תשלם

לקראת טיסת "קונטיננטל" לארה"ב קמה נוסעת כדי לאפשר לשכן לחזור למושב. היא נפלה ונפצעה, ובית המשפט קבע שהיא תפוצה ב-92 אלף שקל

נא להדק חגורות: נוסעת בטיסת "קונטיננטל איירליינס" מישראל לארה"ב נפלה במהלך ההמראה כשקמה מהמושב על מנת לאפשר ליושב לידה לשוב לכיסאו. היא נפלה ונחבלה בברכה, ולפיכך הגישה לימים תביעת נזיקין נגד חברת התעופה בבית משפט השלום בתל אביב. השופט רמי חיימוביץ קבע שקונטיננטל התרשלה, וחייב אותה לשלם לנוסעת כ-92 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האירוע התרחש ב-2007: התובעת, ספרנית בשנות ה-50 לחייה, המתינה במושב כשהנוסע שלידה שב מהשירותים והיא נאלצה לקום. באותו רגע החל המטוס לנסוע, והיא נפלה ונחבלה בברך. כשהגיעה לארה"ב היא התלוננה נגד חברת התעופה ואחר כך פנתה לבית חולים, שם בירכה קובעה והיא קיבלה תרופות.

 

הדין הרלוונטי למקרה הוא "אמנת ורשה" שאומצה לחוק הישראלי. האמנה מטילה אחריות על חברת התעופה אם התאונה שגרמה לנזק אירעה בתוך כלי הטיס, תוך כדי עלייה אליו או ירידה ממנו. עם זאת, האחריות אינה מוחלטת ולחברת התעופה יש הזדמנות להוכיח שלא התרשלה או שהנוסע הוא שאחראי לתאונה.

 

טענתה המרכזית של קונטיננטל הייתה שלא קרה דבר בלתי צפוי שיצדיק להטיל עליה את האחריות לנזקי התובעת. היא הוסיפה, שהתובעת צריכה לשאת במלוא האשמה לתאונה משום שבחרה לעמוד אף שהנוסעים קיבלו הוראה לשבת.

 

אבל השופט חיימוביץ קיבל את גרסת הנוסעת וציין שהחברה לא הציגה גרסה משלה למקרה. מה גם שהעדה מטעמה – מנהלת החברה בישראל – לא נכחה באירוע והעידה על נהלים כלליים, שדווקא חיזקו את גרסת התובעת.

 

הטענה בדבר אשמת הנוסעת נדחתה והשופט הסביר: "התובעת נעמדה כדי לפנות את הדרך לנוסע אחר. מה ציפתה הנתבעת? כי התובעת תאחז בקרנות הכיסא ותותיר את הנוסע שיצא לשירותים עומד בלא שיוכל לשוב למקומו? התובעת נהגה בנסיבות העניין ככל אדם סביר ואין מקום ליחס לה אשם תורם כלשהי".

 

בנוסף הצביע השופט על כך שהחברה לא הוכיחה היעדר רשלנות מצדה. אדרבא, היא כלל לא ערכה בירור של המקרה, לא תחקרה את צוות המטוס ולא נקטה שום פעולה שמוביל סביר היה נוקט כאשר נודע לו על פציעת נוסע במהלך טיסה.

 

השופט קיבל את העמדה שהציג מומחה מטעם בית המשפט, שהעריך כי התאונה גרמה לה לנכות בשיעור של 10% בשל אי יציבות בברך. נקבע כי קונטיננטל תפצה את הנוסעת בכ-92 אלף שקל, בין היתר בגין כאב וסבל, הפסדי השתכרות לעתיד ועזרה חיצונית. היא גם תישא בשכר טרחת עו"ד בסך 22 אלף שקל ו-7,500 שקל הוצאות משפט.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד קרינסקי
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד רזיאל, עו"ד לוטטי
  • עו"ד דותן לינדנברג עוסק בתחום הנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ארכיון. קונטיננטל
צילום: איי פי
מומלצים