שתף קטע נבחר

מוקש אחרון לפני ממשלת 61: נתניהו מול בנט

רה"מ, שעשוי לכהן גם כשר החוץ בעקבות החלטת ליברמן, צריך לסיים תוך פחות מיומיים את הרכבת הקואליציה. בנט טרם השיב להצעה שקיבל. וגם: איזו המלצה קיבל הרצוג ומי יקבל את התיק הבכיר בליכוד - כץ או ארדן?

הקרב האחרון בדרך להקמת הממשלה ה-34: פחות מיומיים נותרו עד תום המועד שניתן לבנימין נתניהו לסגור את הרכבת ממשלתו הרביעית. בחדרי המשא ומתן מחריף המאבק עם המיועדת להיות המפלגה האחרונה שתצטרף לקואליציה: הבית היהודי. אחרי החתימה על הצטרפות ש"ס וההבנה שהממשלה החדשה תהיה הצרה בתולדות המדינה, התפנו בליכוד לחתור להסכם עם מפלגתו של נפתלי בנט כדי להשלים את קואליציית 61 החברים.

 

נכון לעכשיו המשא ומתן בין הצדדים ממשיך לייצר לא מעט קשיים. ההתפטרות של אביגדור ליברמן מתפקיד שר החוץ והודעתו על לכתו לאופוזיציה יצרה לחץ גדול במפלגת השלטון. הדבר נובע גם בשל לוח הזמנים הצפוף שנותר להשלמת מלאכת הרכבת הממשלה וגם לנוכח הפערים מול הבית היהודי, שזועמים על הכניעה לדרישות המופרזות של החרדים ובכללן מסירת תיק הדתות, שאותו בנט ביקש להשאיר למפלגתו.

בבית היהודי לא התרגשו מההצעה הנדיבה של הליכוד. נתניהו ובנט (צילום: EPA, עופר עמרם) (צילום: EPA, עופר עמרם)
בבית היהודי לא התרגשו מההצעה הנדיבה של הליכוד. נתניהו ובנט(צילום: EPA, עופר עמרם)

ההודעה הדרמטית של ליברמן לא שינתה אמנם באופן מהותי את הדרישות, אך יצרה מפנה במאזן הכוחות. בליכוד מעוניינים לחתום על הסכם עם מפלגה רביעית, אך בבית היהודי מבינים

 כעת היטב את התלות של הליכוד בהם ולכן ינסו למקסם שם את הדרישות.

 

בנוסף לפתרון שיצטרכו למצוא בליכוד בעניין משרד הדתות שהוגש לידיו של אריה דרעי, עומדות עדיין על הפרק דרישתו של בנט לקבל תקציבים עבור משרד החינוך וסירובו להקצות את ההתחייבות לחרדים מכספי משרד החינוך.

 

ההצעה לבנט: החטיבה להתיישבות ומאות מיליונים לחינוך  

מוקדם יותר פרסם הליכוד כי נתניהו הציע לבנט "הצעה חסרת תקדים", כלשון ההודעה - ובכלל זאת את תיקי החינוך והתפוצות וחברות בקבינט ליו"ר הבית היהודי. בנוסף, נתניהו הציע להעניק לבית היהודי גם את תיק החקלאות, תיק התרבות והספורט, תפקיד סגן שר ביטחון - ואף את החטיבה להתיישבות.

 

בנוסף נאמר כי יוגדל משמעותית תקציב משרד החינוך ומאות מיליוני שקלים יוקצו למוסדות החינוך של הציונות הדתית ולשורה של פעילויות שיבצע שר החינוך המיועד.

החתימה על ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לש"ס (צילום: ניו מדיה- ליכוד) (צילום: ניו מדיה- ליכוד)
החתימה על ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לש"ס(צילום: ניו מדיה- ליכוד)

בהודעת הליכוד צוין כי "אם הבית היהודי יסרבו להצעה זו, האלטרנטיבה לממשלת ליכוד לאומית היא רק אחת: ממשלת שמאל בראשות הרצוג, שבה לא תהיה נציגות כלשהי לציונות הדתית. ממשלת שמאל שתפנה יישובים, תתפשר על ירושלים, תפגע בציבור הציוני-דתי ותתכופף בפני לחצים בינלאומיים".

 

עוד נמסר בהודעה כי "הליכוד קורא לבית היהודי להצטרף ולחתום

על ההסכם הקואליציוני עוד הלילה, וליו"ר המפלגה נפתלי בנט לקיים את רצון הציבור הלאומי ואת הבטחות הבחירות שלו ולהצטרף ללא דיחוי לממשלה לאומית".

 

אנשי הבית היהודי, שהתכנסו להתייעצות לילית, לא התרגשו מהודעת הליכוד. גורמים שונים הבהירו כי טרם הוסר החשש מהאפשרות שנתניהו יוותר על שותפות עם הבית היהודי לטובת המחנה הציוני, בשבועות או בחודשים הקרובים.

 

גורמים פוליטיים העריכו כי הלילה הליכוד והבית היהודי לא צפויים להגיע להסכם, אולם ייתכן שבלית ברירה יצטרכו למצוא פשרה לקראת חתימה.

 

התיק הבכיר התפנה, קרבות בליכוד 

בתוך כך, נתניהו מחזיק כעת בידיו "אס" משמעותי בדמות תיק החוץ שהתפנה. ההחלטה של ליברמן פתחה מחדש את הקרב על התיק בצמרת הליכוד. עד לפני כמה ימים התמודדו על התיק בנט שטען כי התיק הובטח לו, השר גלעד ארדן שהגיע ראשון בפריימריז, וליברמן שראה עצמו כמועמד טבעי להמשיך לכהן בתפקיד.

 

דקות ספורות אחרי הודעתו של ליברמן פרסם סגנו, צחי הנגבי, הודעה שלפיה הוא רואה עצמו מועמד לתפקיד. שני בכירים אחרים בליכוד, ארדן וישראל כץ, רואים עצמם מועמדים לתפקיד. בנוגע לבנט נראה כי בשלב זה הוא לא ישנה את דרישותיו במשא ומתן, ולכן מעריכים בליכוד כי נתניהו ישאיר אצלו את תיק החוץ. ראש הממשלה גם ישמור אצלו את תיק העלייה והקליטה, למקרה שיו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג או השר המתפטר ליברמן יחליטו להיכנס לבסוף לקואליציה.

טרף את הקלפים. ליברמן (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
טרף את הקלפים. ליברמן(צילום: עפר מאיר)

יכול לבנות קואליציה חלופית? הרצוג (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יכול לבנות קואליציה חלופית? הרצוג(צילום: מוטי קמחי)

לאורך היממה האחרונה נשמעו בליכוד קולות שלפיהם ישנה ציפייה מנתניהו להפקיד את התיק לממלא מקום למשך כמה חודשים. יחד עם זאת, נראה כי בשל המאבקים הפנימיים נתניהו ישמור את התיק לראשון שניתן יהיה להכניס לממשלה כדי להגדיל אותה. בכירים בליכוד אמרו כי בסיטואציה שנוצרה ועם הממשלה הצרה שגובשה, נתניהו מבקש להשאיר לעצמו "מרחב תמרון פוליטי ותיקים אטרקטיביים לשלבים מאוחרים יותר".

 

בכל מקרה, בליכוד נמשכים המאבקים על התיקים הנותרים. שר

התחבורה כץ צפוי להמשיך בתפקידו, והשר ארדן, שרואה עצמו מועמד לתיק הבכיר מבין אלו שנשארו, ינסה להשיג תיק עם סמכויות רחבות ככל שניתן. התיק לביטחון הפנים ויחד עמו תיק הפנים יצומצמו.

 

על התיקים הבולטים האחרים יתמודדו חברי הכנסת יריב לוין, מירי רגב וזאב אלקין. כמו כן ינהלו מאבק על התיקים חברי הכנסת דני דנון, גילה גמליאל, חיים כץ, אופיר אקוניס, צחי הנגבי וציפי חוטובלי.

 

במקביל, במחנה הציוני החלו כמה חברי כנסת לערוך שיחות אישיות עם הרצוג, והעלו בפניו תסריטים שלפיהם יכולה להיווצר קונסטלציה של ממשלה חלופית, שתהיה עדיפה על בחירות. חברי הכנסת במחנה הציוני לוחצים על הרצוג שלא להיכנס לממשלה, וטוענים כי קואליציה של 61 חברי כנסת לא תאפשר לנתניהו להעביר רפורמות גדולות, ובשל כך שותפים כמו כחלון עשויים שלא למצוא את מקומם לטווח ארוך מדי. במצב כזה, וכדי למנוע בחירות, טוענים במחנה הציוני, יוכל הרצוג לתמרן ובמהלך של בלימת בחירות להקים קואליציה אחרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
קרב עד הסוף. נתניהו ובנט
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
מומלצים