שתף קטע נבחר

מי יתקפל? בנט דורש מנתניהו את תיק המשפטים לאיילת שקד

כששעון החול להרכבת הממשלה הולך ואוזל - נודע כי במפלגת בית היהודי דורשים לתת לאיילת שקד את משרד המשפטים. עד כה סיכמו עם הליכוד - כולנו, ש"ס ויהדות התורה. יחד עם חברי הבית היהודי, יהיו לו 61 מנדטים

דרישה חדשה של שר הכלכלה נפתלי בנט מראש הממשלה בנימין נתניהו . לאחר שעות ארוכות של נתק בין הצדדים העביר הערב (יום ג') צוות המו"מ של הבית היהודי לליכוד דרישה להבטיח לאיילת שקד את תיק המשפטים, זאת בנוסף לתיק החינוך והחקלאות שכבר הובטח למפלגתו של בנט. לנתניהו נותרה קצת יותר מיממה להכריז כי הצליח להרכיב ממשלה. הצטרפות של הבית היהודי תשלים לו קואליציה צרה של 61 ח"כים. הדרישה של הבית היהודי לא נשללה על הסף והיא נשקלת.

 

הזעם בבית היהודי שהוביל לדרישה החדשה, שממנה אין בכוונתם לסגת, נובע מהעבודה שתיק הדתות הועבר באופן חד-צדדי לש"ס. במפלגתו של בנט גיבשו את הדרישה לתיק המשפטים מתוך הבנה שנתניהו מעוניין לשמור את תיק החוץ בידיו, דבר שיאפשר לו להכניס בהמשך שותפים נוספים לממשלה. בעזרת תיק המשפטים בנט ושקד מעוניינים לערוך שורת רפורמות בעיקר מול בית המשפט העליון והגבלת כוחו מול פעילות הכנסת.

נתניהו ובנט, ארכיון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו ובנט, ארכיון(צילום: EPA)
 

בבית היהודי קיימו לאורך היום התייעצויות פנימיות לגיבוש האסטרטגיה. במקביל, נתניהו זימן את צוות המשא ומתן של הליכוד כדי לדון במשבר. טרם נקבעה פגישה בינו לבין בנט. ראש הממשלה אמור להודיע, בכל דרך שיבחר, עד מחר בחצות כי הצליח להרכיב ממשלה חדשה, כלומר גיבש קואליציה של 61 ח"כים. לנשיא ראובן ריבלין אין סמכות בחוק להאריך את המועד אפילו בדקה אחת. מרגע ההודעה לנשיא עומד לרשות נתניהו שבוע בדיוק להשביע אותה בכנסת.

 

אתמול לאורך היום עוד התקיימו שיחות בין הצדדים, אולם לא הצליחו להגיע לפתרון. אמש כינס בנט את חברי הסיעה לישיבה ופירט את הבעיות שעולות מההסכמים עם השותפות האחרות. הוא ביקש מחברי המפלגה גיבוי כדי להמשיך ולנהל את המו"מ מול נתניהו בכל תרחיש שיתפתח. בהודעה שפרסמו הם נענו לבקשה בחיוב. 

ח"כ איילת שקד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ח"כ איילת שקד(צילום: עידו ארז)
  

ח"כ מירי רגב מהליכוד הזהירה כי "לא ייתכן שבנט יהיה זה שיפיל ממשלת ימין לאומית". היא קראה ליו"ר מפלגת הבית היהודי "להצטרף מיד לממשלה. לא ייתכן שהוא יהיה זה שיפיל ממשלת ימין לאומית. הגיע הזמן להתחיל לעבוד ולהפסיק לשחק במשחקי 'אכול כפי יכולתך'".

 

התפנית הדרמטית במו"מ הקואליציוני חלה אתמול בצהריים כשיו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו ולא מצטרף לממשלת נתניהו הרביעית. הבוקר התראיין ליברמן לאולפן ynet והביע התנגדות נחרצת לחלוקת התקציבים שנקבעה בהסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות. 

 

 

"אני בעד שילוב החרדים בחברה ובשוק העבודה", אמר ליברמן. "אם היו נותנים 5 מיליארד שקל מיהדות התורה ללימודי ליבה, ליצירת מקומות עבודה - הייתי תומך. אבל נותנים את זה להנצחת העוני. לא היה מקובל עלינו כל נושא השוויון בנטל, ביטול הסנקציות, ביטול ההחלטות בתחום הגיור, לא היה מקובל שמצד אחד קוראים לציבור להדק את החגורה ומצד אחר מבטלים את חוק המשילות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
נתניהו ובנט. מי ימצמץ ראשון?
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
מומלצים