שתף קטע נבחר

מסתמן: תיק המשפטים לבית היהודי

ראש הממשלה נענה ככל הנראה לדרישת בנט, ומסתמן כי תיק המשפטים יינתן לאיילת שקד. מחלוקת על הסמכויות ועל הוספת נציג בקבינט. עם זאת, עדיין קיימת אפשרות שבנט יכהן כשר החוץ - ותיק המשפטים יישאר בליכוד

ראש הממשלה נענה כנראה לאולטימטום של נפתלי בנט : אחרי משא ומתן שנמשך אל תוך הלילה מסתמן כי בליכוד ייענו לדרישת הבית היהודי לקבל את תיק המשפטים ולהעניקו לח"כ איילת שקד, כתנאי לכניסה לממשלה. בשעות האחרונות ממשיכות להתקיים שיחות בנוגע למה יכלול בדיוק התיק - ואלו סמכויות לא יוענקו לשקד.

 

בנוסף, עדיין נותרה המחלוקת הנוגעת לדרישת הבית היהודי לקבלת עוד נציג בקבינט המדיני-ביטחוני. בנט דרש להוסיף סעיף שבו הליכוד מתחייב שהמחנה הציוני לא יצורף בהמשך לקואליציה ודרישה זאת נדחתה. דרישת הבית היהודי להענקת תיק המשפטים לשקד הועברה אתמול אחר הצהריים לליכוד, וכבר בתחילה לא נשללה על הסף. עם זאת, עדיין קיימת אפשרות שבנט יכהן דווקא כשר החוץ, במקומו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדורליברמן שהתפטר והחליט לא להיכנס לקואליציה - ותיק המשפטים יישאר בעקבות זאת בליכוד.

ח"כ שקד. משא ומתן על היקף התיק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ שקד. משא ומתן על היקף התיק(צילום: מוטי קמחי)

 

הבית היהודי היא החוליה החסרה בדרך לממשלת נתניהו הרביעית. ראש הממשלה השיג 53 חברי כנסת ושמונת חברי הכנסת של בנט אמורים להשלים את הפאזל, שיאפשר להודיע לנשיא ראובן ריבלין כי עלה ביד נתניהו להרכיב ממשלה.

 

מתחילת המשא ומתן סימן בנט את תיקי החוץ או הביטחון, אך כשהבין שלא יקבל אותם עלתה על השולחן ההצעה למנותו לשר החינוך. החלטתו של אביגדור ליברמן לא להיכנס לקואליציה המסתמנת גרמה לסחרור שבמסגרתו נותרה לנתניהו לפי שעה אפשרות לקואליציה של 61 חברי כנסת בלבד. בנט הקשיח את עמדותיו והעלה את הדרישה לקבל את תיק המשפטים לשקד – כתנאי

לכניסה לממשלה. דרישה נוספת של בנט ולפיה יוכנס סעיף שבו הליכוד מתחייב שמפלגת העבודה לא תצורף בהמשך. דרישה זאת נדחתה.

 

עד דקה לחצות יצטרך ראש הממשלה לפנות לנשיא המדינה ראובן ריבלין בכל דרך שיבחר ולהודיע לו שיש לו ממשלה. לפחות בתחילתה היא תהיה אחת הממשלות הצרות בתולדות ישראל, מה גם שבשלב זה אפילו 61 החברים הנדרשים להקים אותה עוד לא נמצאים באופן רשמי בכיס של נתניהו ובליכוד עדיין שוברים את הראש כיצד לסיים את המשבר.

 

מרגע מסירת ההודעה ייוותר שבוע בלבד להשבעת הממשלה החדשה. במקרה שבו עד חצות לא תתקבל מנתניהו הודעה על כך שהצליח להקים ממשלה, יחל החיפוש אחר מועמד אחר. תיאורטית זה עשוי להיות יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, שהיה למומלץ היחיד שעלה חוץ מנתניהו, אולם ישנה אפשרות שיעלו שמות נוספים של מי שרואים עצמם ראויים להרכיב ממשלה. בנוסף, ניתן יהיה לצאת לעוד סבב מקוצר נוסף של התייעצויות, ומי שיקבל את המנדט מהנשיא יזכה ל-28 יום לצורך מלאכת ההרכבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים