שתף קטע נבחר

ענבל אור: "ראשי ערים לא רוצים תמ"א 38"

מנכ"לית אור סיטי נדל"ן דיברה בפאנל בנושא התחדשות עירונית בוועידת כלכליסט: "ראשי הערים שוכחים שזה אינטרס של כולם". חיים כהן, מהנדס ר"ג לשעבר: "תמ"א 38 היא המכשיר האולטימטיבי למאבק במחירי הדירות"

למרות תוכניות התחדשות עירונית שיזמה המדינה, התחום מצליח לייצר סביבו באז - אך לא באמת מספק את הסחורה, כאשר מדובר בהיקף יחידות הדיור. בפאנל בנושא "התחדשות עירונית", שנערך היום (ד') במסגרת ועידת הנדל"ן והתשתיות של "כלכליסט" המתקיימת בתל-אביב, ניסו המשתתפים לענות על השאלות העיקריות בנושא.

 

כותרות נוספות מהוועידה בערוץ הנדל"ן :

 

האם הבנקים יכולים לספק מענה להתחדשות עירונית?

 

מיכל בראון, מנכ"לית אלטשולר שחם פתרונות מימון: "מימון זה לא רק הבנקים. יש גם לא מעט קרנות וגופים שיודעים לספק מימון - זו התמחות בפני עצמה. הרבה יזמים מסתנוורים מהכסף הזול שמאפשר להגיע כיום ל-100% מהיקף הפרויקט, אבל לא תמיד זה נכון. יזם צריך לדעת לתכנן את המשך מהלכיו.

 

"יזמים שהלכו להתחדשות עירונית, עברו סאגה ארוכה שכללה המתנה לחתימות כל הדיירים ואישור הוועדות לפרויקט, ולפעמים מתקשים לקבל החלטות לשנים הבאות. אם הם ילכו על מימון קצר מועד, זה יקשה עליהם את המשך ההתנהלות. היו יזמים שגייסו כסף בבורסה וגילו שזה לא משרת את הצרכים שלהם, כי לוחות הזמנים לא זהים לאלה של חיי פרויקט. תכנון נכון של המימון יאפשר מענה על הצרכים זה קורה בארה"ב ויגיע גם לארץ".

 

האם תמ"א 38 מהווה את הפתרון למשבר הדיור?

 

חיים כהן, מהנדס העיר רמת גן לשעבר: "מהנדסת העיר רמת גן, עליזה זיידלר, כתבה לי מסרון - 'קראתי את הכתבה (בכלכליסט) וממש לא הקפאתי את מתן ההיתרים עד לתוכנית כוללת, ותוכניות ממשיכות לקבל אישורים'. אנחנו נמצאים במשבר גדול מאוד, רעידת האדמה תקרה ולא בעוד הרבה שנים... אמרו שלא נהרגים מרעידות האדמה אלא מההרס של הבתים - וכאן צריך לחזק ולתמרץ את החיזוק.

 

"צפיפות מודדים בכל העולם בכמות אנשים לקמ"ר, ולא בכמות דירות לקמ"ר, ולפי המדד הזה אנחנו לא צפופים כלל. הגדלת הצפיפות היא חובה מכל מיני בחינות, כולל שמירה על שטחים פתוחים. מי שבוחר לגור במרכז צריך לוותר על המכונית. תמ"א 38 קבעה שפתרון חניה היא לא תנאי למתן היתרי בנייה".

 

כהן הוסיף כי "תמ"א 38 היא המכשיר האולטימטיבי למאבק במחירי הדירות עכשיו. אפשר להוציא ממנה היתר בנייה, עכשיו צריך רק לדאוג שהזמן לאישור הבקשה יהיה קצר ולכן צריך לסלק חסם עיקרי של פרסום שמושך את היתר הבנייה לשנה וחצי או שנתיים. אם זו תהיה זכות מוקנית, אז היתר הבנייה יוכל להתקבל בתוך 3 חודשים. היום אפשר לוותר על הצורך בפרסום". עוד אמר כי "לפני שנה (משה) כחלון התבטא בכך שצריך להפקיע את מונופול מתן היתרי הבנייה מראשי הערים, ואני מקווה שלא שכח את זה. מי הדיירים האלה? הם בדיוק מעמד הביניים".

 

כהן נשאל על התפטרותו מהחברה של ענבל אור וסירב להגיב. במקומו השיבה אור, יו"ר ומנכל"ית אור סיטי נדל"ן: "חיים לא סיפק אישורים חריגים, ההחלטה התקבלה בוועדת הערר. הוא איש מקצוע מעולה, ומי שעשה את הרעש זו התקשורת, חבל לי שהוא לא יושב בדירקטוריון החברה שלי כי הוא יכל לתרום המון".

בניין בהליכי תמ"א 38 בתל-אביב. "צריך להפקיע את מונופול מתן היתרי הבנייה מראשי הערים" ()
בניין בהליכי תמ"א 38 בתל-אביב. "צריך להפקיע את מונופול מתן היתרי הבנייה מראשי הערים"

כיצד מקדמים תמ"א 38 כך שהיקף יחידות הדיור יגדל?

 

אור: "צריך לעשות שני דברים - להקים רשות אחת שתטפל בכל הערים בארץ ותעבוד במדיניות אחידה; וכן לתת תמריצים ליזמים באזור הפריפריה, שיעודדו אותם לחזק מבנים. זה אומר שאם ברמת גן אנחנו מקבלים על כל יחידת דיור שנהרסת 3 יחידות דיור חדשות, אז שם צריך לאפשר יותר יחידות דיור. הבעיה הקשה היא שראשי הערים לא מעוניינים בתמ"א 38 בעיר שלהם, לכן צריך לתת תמריצים לראשי הערים שיעודדו אותם לאשר תוכניות. יש ראשי ערים כמו בתל-אביב שעוצרים את התהליך הזה, ואותו הדבר בפתח תקווה. שוכחים שזה אינטרס של כולם".

 

אור התייחסה לאינטרס הדיירים: "עשיתי קמפיין לתמ"א והופתעתי לקבל פנייה מ-1,000 איש. מה הדיירים בבתים האלה רוצים בסך הכל? הם רוצים דירה ממוגנת, ואני לא מבינה למה לא לאפשר את זה. ברמת גן כל שנה משנים את התוכניות, וגם בערים אחרות, ואני כיזמית סובלת מכך שכל שבוע משתנה מדיניות העירייה - וזה מקשה על העבודה".

 

האם קבוצות רכישה יכולות לספק מענה למשבר הדיור?

 

רן צדיקריו, מנכ"ל משותף בחברת MSN נדל"ן: "כן. הציבור נתן לקבוצות הרכישה פידבק, והציבור הוכיח שהוא מעוניין ביתרון הזה, שמהווה כיום 20% מהשוק. זה גם הכניס יזמים צעירים שתרמו ממרצם ומהידע שלהם. הציבור מראה אמון והיום הוא יודע לבחון קבוצת רכישה ומה הצרכים והתנאים בכניסה אליה, ואין לי ספק שזה יכול להוות פתרון.

 

"למעשה זה פתרון שכבר קיים, ענבל אור כבר עושה זאת שנים. אבל יחד עם זאת, אני חושב שכמות הפרויקטים שיצאו אל הפועל היא לא מהגבוהים. אבל בכל זאת, כדי להדביק את פערי הביצוע של הפרויקט, חייבים את עזרת הרגולטור - ולא יכול להיות שהתמריץ הוא כל כך נמוך. למדינה יש אינטרס לתת תמריץ גבוה יותר למסגרת התמ"א - זה יאפשר בנייה בהיקף גבוה של יחידות דיור".

 

האם ירידה של מחירי דיור תגרום נזק ליזמי התחדשות עירונית?

 

מיכל בראון, מנכ"לית אלטשולר שחם פתרונות מימון: "כל הענף ייפגע מירידת ערך במחירי הדירות. אבל אני חושבת שמי שבנה פלטפורמה טובה בתחום התמ"א כמעט ולא ייפגע. בתחום ההתחדשות העירונית העלויות נמוכות יחסית, המינוף נמוך יחסית, ולכן הסיכון והחשיפה של היזמים הללו הוא קטן יותר משל יזמים שהשקיעו בקרקעות ומינפו אותן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל כלכליסט
ענבל אור בוועידת הנדל"ן, היום
צילום: עמית שעל כלכליסט
מומלצים