שתף קטע נבחר

שקד במשפטים: ועדת שרים כן, מינוי דיינים לא

עד דקה לחצות צפוי נתניהו להיעתר לדרישות של הבית היהודי, ונראה שהשרה החדשה תחזיק בסמכויות המשרד כמעט במלואן. בליכוד מצפים: "נתניהו יצטרך למנות הרבה שרים מהמפלגה, הוא לא ירצה פה ממורמרים"

לקראת הדד-ליין להרכבת הממשלה - נתניהו מתקפל: שעות ספורות נותרו עד דקה לחצות (יום ד'), המועד האחרון שבו אמור ראש הממשלה בנימין נתניהו להודיע לנשיא ראובן ריבלין שיש לו ממשלה. על רקע לוח הזמנים הצפוף ימשיכו צוותי המו"מ לנסות לסגור את פרטי ההסכמים הקואליציוניים עד הרגע האחרון. ההערכה היא כי בשעות הקרובות יתכנסו במשכן הכנסת נציגי הבית היהודי והליכוד לחתימת ההסכם. מיד לאחר מכן ימסור נתניהו לריבלין את ההודעה על הקמת ממשלתו הרביעית: 61 חברים בדיוק.

  

איילת שקד ( צילום: מוטי קמחי) ( צילום: מוטי קמחי)
איילת שקד( צילום: מוטי קמחי)

לאורך היום התקיימו בין הליכוד והבית היהודי דיונים מרתוניים סביב הדרישות שעוד לא נפתרו. בראש ובראשונה לקבל את תיק המשפטים עבור ח"כ איילת שקד. בליכוד לא שללו את ההצעה על הסף מתוך הבנה של התלות שנוצרה בבית היהודי, אך ניסו בכל זאת למסור את התיק במתכונת מצומצמת, ללא הסמכויות הנלוות הכוללות חברות בקבינט המדיני-ביטחוני, ללא ועדת שרים לחקיקה המהווה מוקד כוח בלתי מבוטל ושליטה רחבה על כל הליכי החקיקה בכנסת. בליכוד הבהירו גם כי הוועדה למינוי שופטים והוועדה למינוי דיינים הן מחוץ לתחום.

 

אבל בבית היהודי התעקשו והבהירו שללא הוועדה למינוי שופטים וללא ועדת שרים לחקיקה לא ייחתם הסכם, ונראה שבליכוד יתרצו וייענו לדרישה.

 

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון תקבל שקד את תיק המשפטים באופן מלא כולל חברות בקבינט וועדת שרים לחקיקה, ולמעט הוועדה למינוי דיינים בראשה יעמוד שר מהליכוד. בבית היהודי ידרשו ששקד תושבע כבר בסבב הראשון של מינויי השרים ועוד לפני הגדלת הממשלה.

 

הסבב הראשון של השבעת השרים במליאת הכנסת יתקיים ככל הנראה כבר ביום שני הקרוב. יו"ר המפלגה נפתלי בנט יכהן כשר החינוך ואורי אריאל כשר החקלאות.

 

לאחר מכן יחל הקרב על התיקים בליכוד, ויש במפלגת השלטון שטוענים כי בשל החלוקה הנדיבה לשותפות הקואליציוניות יצטרך נתניהו למנות יותר שרים ממפלגתו משתכנן תחילה. "הוא לא יכול להרשות לעצמו שיהיה מישהו ממורמר", אמר גורם בליכוד. "הוא יצטרך להמציא תפקידים וכיבודים כדי שכל ח"כ, ובטח הוותיקים, ירגישו מחויבים. אחרת הקדנציה הזאת, שנראית ממילא מורכבת בגלל הקואליציה הצרה, עשויה עוד יותר להסתבך כשכל ח"כ בליכוד ירגיש חופשי להתנהל כרצונו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
נתניהו ובנט
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי
מומלצים