שתף קטע נבחר

לפיד: אפנה לבג"ץ נגד הגדלת מספר השרים

יש עתיד שיגרה מכתבי התראה ליועמ"ש וליו"ר הכנסת נגד הכוונה להצביע ביום שני על העלאת מספר השרים. הצעת החוק הממשלתית מבקשת להשיב מינוי שרים בלי תיק ולבטל הגבלת מספר השרים וסגני השרים לכנסת הנוכחית. "זהו מעשה נבלה פוליטי וזלזול במשלמי המסים"

 

האזהרה של לפיד: מפלגת יש עתיד שיגרה בצהריים (ו') מכתבי התראה ליועץ המשפטי לממשלה וליו"ר הכנסת נגד הכוונה להצביע ביום שני בכנסת על הגדלת מספר השרים בממשלת נתניהו הרביעית.

 

המכתבים, שהוגשו באמצעות עורכי הדין רונן אביאני וגיא בוסי, הם התראה לפני שיו"ר המפלגה יאיר לפיד מתכוון לפנות לבג"ץ ולעתור נגד המהלך. לפיד גם הצהיר על המהלך השבוע בראיון לאולפן ynet.

 

הצעת החוק הממשלתית שמבקש ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיש מבטלת את החוק שיושם בכנסת הקודמת, ולפיו מספר השרים לא יעלה על 18 ומספר סגני השרים יוגבל לארבעה.

 

לפי הצעת החוק, הממשלה מבקשת לא להגביל את מספר השרים וסגני השרים בכנסת הנוכחית ולהשיב את המגבלות החל מהכנסת הבאה. בנוסף, הממשלה גם מבקשת להשיב את אפשרות מינוי שרים בלי תיק, מוסד שבוטל על-ידי יש עתיד בכנסת ה-19.

ראש בראש. נתניהו ולפי (צילום: גיל יוחנן, עמוס בן גרשום/לע"מ) (צילום: גיל יוחנן, עמוס בן גרשום/לע
ראש בראש. נתניהו ולפי(צילום: גיל יוחנן, עמוס בן גרשום/לע"מ)

"זהו מעשה נבלה פוליטי, שיגרום לפגיעה קשה, אנושה וחסרת יכולת שיקום במעמדה ובכבודה של הכנסת", נכתב במכתבי ההתראה ששוגרו לווינשטיין ולאדלשטיין. "הם עושים זאת דרך ועדת ההסכמות שהיא ועדה זמנית, ולא כפי הנדרש בוועדה סטטוטורית קבועה שהיא ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת".

 

"ראש הממשלה מנצל את העובדה כי יו"ר הרשות המחוקקת, הכנסת, הוא חבר בכיר בסיעתו (יולי אדלשטיין - מ"א), שאם לא כך, לא היה מעז לבצע פגיעה ושיניו כה מהותיים ומרחיקי לכת בחוק יסוד על-ידי ממשלת מעבר".

 

עוד נכתב כי "לפנינו תרגיל ציני של שינוי כללים לטובת יצר הישרדות ותאוות שלטון מבית מדרשו של ראש הממשלה המבקש להציב חרב מתהפכת בדמות מבחן נאמנות טרם השבעה, עת הוא מאמין שיו"ר הכנסת יסייע בידו בהשגת מבוקשו תוך רמיסת המרקם העדין והאיזון בין הרשות המחוקקת והמבצעת".

 

ביש עתיד אמור כי הצעת החוק הממשלתית היא ניסיון לא חוקתי להגדיל את מספר השרים הקבועים ולבצע מחטף פרלמנטרי. "זוהי רמיסה גסה של העקרונות הפרלמנטרים וזלזול בציבור הישראלי העובד ומשלם המסים", אמרו במפלגה.

 

אתמול נקראו חברי הכנסת של הליכוד להגיע בהרכב מלא להצבעה ביום שני הקרוב על חוק יסוד: הממשלה, לצורך הרחבתה - דבר שיעלה למשק הישראלי עשרות מיליוני שקלים בשנה, בשל הגדלת מספר השרים, הוספת משרדים, תוספת עוזרים, נהגים, מזכירות, הוצאות לשכה ועוד.

 

בהודעה נכתב כי לשם העברת ההצעה נדרש רוב של 61 חברי כנסת "ולכן כל חברי הקואליציה חייבים להיות נוכחים". כעת קובע החוק, לפי תיקון שאושר רק לפני כשנה, שמספר השרים יעמוד על 18 לכל היותר (לא כולל ראש הממשלה). ההצבעה על ההרחבה תיעשה לפני שתתברר זהות השרים בליכוד.

 

בראיון באולפן ynet תקף לפיד את נתניהו וממשלתו הרביעית. "ההנחה הזאת של כולם שזה בסדר שמוכרים את המדינה, זה הכסף שלך. מאות ולא עשרות מיליוני שקלים בשביל שוחד פוליטי. נתניהו אמור להקל על חיי האזרחים ולא להיפך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מזהיר. יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים