שתף קטע נבחר

לכאן הולך הכסף שלכם: חוק הג'ובים החדש יאפשר מינוי שרים ללא הגבלה

ללא הליך חקיקה מסודר, בעלות של מיליונים ועוד לפני הקמת הממשלה בפועל: כך מתכוונת ממשלת נתניהו-כחלון-בנט-חרדים לסדר לעצמה עוד ג'ובים. החוק אינו מגביל את מספר השרים וסגניהם ואפילו התפקיד של שר בלי תיק יעשה קאמבק. אז איך הממשלה טוענת שזה לא רלוונטי לתקציב המדינה? לפיד מתכוון לעתור נגד המהלך

שר מרוויח יותר מחבר כנסת וזכאי לעוזרים, מזכירות, נהג ושאר מנעמים שיעלו לקופת המדינה עשרות מיליונים. כל זה לא מונע מהממשלה המיועדת לטעון כי המהלך להרחבתה - שיאפשר לה למנות שרים וסגני שרים ללא הגבלה, לרבות שרים בלי תיק - אינו רלוונטי לתקציב המדינה.

 

בכנסת הקודמת, ביוזמת יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, הוגבל בחוק מספר שרי הממשלה ל-18 ומספר סגני השרים ל-4. כעת, מבקשת ממשלת נתניהו-כחלון-בנט-חרדים, המונה 61 חברי כנסת בלבד, להגדיל את מספר השרים וסגני השרים.

 

ynet ניתח את הצעת ההחלטה שתבוא ביום שני הקרוב בפני הכנסת. הנה הנקודות העיקריות שכדאי לשים אליהן לב (לעיון בהצעה המלאה - לחצו כאן):  

 

1. בתדרוכים לעיתונאים, טענו אנשי נתניהו כי הממשלה תגדל בשלב ראשון מ-18 שרים (על פי ההגבלה הקיימת כיום) ל-20 שרים. אולם הצעת החוק אינה מבקשת לשנות את המגבלה מ-18 ל-20 שרים, אלא לבטל אותה כליל. כך תוכל הממשלה למנות כמה שרים שתרצה. בנוסף, מבקשת הממשלה לבטל את המגבלה הקובעת שלא ניתן יהיה למנות יותר מ-4 סגני שרים, כך שניתן יהיה למנות חברי כנסת רבים לתפקיד זה, דבר שיוסיף להם עוד הטבות רבות על חשבון הציבור. "מינוי סגני שרים", מוסבר בהצעת ההחלטה, "מסייע בעבודת הממשלה, שכן הם מסייעים בידי השרים במילוי תפקידיהם בממשלה ובכנסת".  

 

2. הממשלה מבקשת לבטל את האיסור שהוטל בכנסת הקודמת למנות שרים ללא תיק. כעת, על פי התיקון החדש לחוק, תשוב הממשלה למנות שרים ללא תיק. שר בלי תיק הוא אחד המוסדות הבזבזניים ביותר בממשלה. הוא נועד לאפשר מינויים פוליטיים מיותרים שעלותם יקרה כדי לייצר "שקט" פוליטי.

 

3. באחד הסעיפים הבעייתים ביותר בדברי ההסבר להצעת החוק נטען: "נתונים כלכליים וההשפעה על משק המדינה: לא רלוונטי". בהמשך נכתב: "תקציב: לא רלוונטי". כלומר, על אף שהרחבת הממשלה צפויה לעלות למשק הישראלי עשרות מיליוני שקלים בדמות שרים נוספים, הקמת משרדים חדשים, הוספת תקנים רבים לעוזרים, מזכירות, נהגים ועוד – טוענת הממשלה בפני הכנסת כי הדבר כלל לא רלוונטי לתקציב המדינה.

 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר המיועד כחלון. הוספת שרים, עוזרים, נהגים ומזכירות לא תעלה כסף לקופת המדינה?  ()
ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר המיועד כחלון. הוספת שרים, עוזרים, נהגים ומזכירות לא תעלה כסף לקופת המדינה?

דרעי. הבטיח לדאוג ל"שקופים", אך ההחלטה הראשונה של הממשלה היא לדאוג לעוד ג'ובים לפוליטיקאים ()
דרעי. הבטיח לדאוג ל"שקופים", אך ההחלטה הראשונה של הממשלה היא לדאוג לעוד ג'ובים לפוליטיקאים

 

4. על פי ההצעה, הממשלה רואה במהלך "צורך דחוף". לפיכך, היא מקצרת את הליכי חקיקה בנוהל חירום, נמנעת מהגשת תזכיר חוק, ומביאה את השינוי המשמעותי בדרך של "הוראת שעה". בין היתר, מבקש נתניהו לסיים את הליכי החקיקה כולם ביום אחד - דבר נדיר ששמור למקרי חירום בלבד, כגון מלחמה וכדומה. בהצעת ההחלטה מסבירים כך את הדחיפות: "בחודש דצמבר 2014 אישרה הכנסת ה-19 את החוק לפיזורה, ובכך הפכה הממשלה ה-33 לממשלת מעבר. מאז חלפה חצי שנה, שבמהלכה הוגבלה באופן משמעותי יכולתה של הממשלה לפעול. אשר על כן, קיימת דחיפות רבה בכך שהממשלה ה-34 תחל את עבודתה בהקדם האפשרי".

 

לפיד. מאיים לעתור נגד ההחלטה ותוקף את הרצוג על שתיקתו בנושא (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לפיד. מאיים לעתור נגד ההחלטה ותוקף את הרצוג על שתיקתו בנושא(צילום: מוטי קמחי)

5. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מאיים לעתור נגד המהלך. אחת הנקודות המשמעותיות בטיעוניו של לפיד נוגעת לכך שהממשלה שצפויה לקבל את ההחלטה היא "ממשלת מעבר". זאת, משום שנתניהו מבקש להצביע על הרחבת הממשלה ביום שני הקרוב, בעוד שהממשלה החדשה תושבע רק ביום רביעי. נתניהו בחר לעשות את הדברים בסדר הזה כדי להימנע ממצב שבו

חברי סיעת הליכוד  - שלא יהיו מרוצים מהתיק שיקבלו (או שלא יקבלו בממשלה החדשה) - לא יתמכו בהצעה להרחבת הממשלה. לפיכך, נתניהו מעוניין קודם לקבל את תמיכתם בהרחבת הממשלה ורק אחר כך "לגלות" להם באיזה תיק יזכו, אם בכלל. אלא שבסדר הדברים הזה, טוען יו"ר יש עתיד, יש טעם לפגם, שכן עולה ספק באשר לסמכותה של "ממשלת מעבר" לקבל החלטה דרמטית כזו שמשנה בפועל חוק יסוד בישראל.

 

6. על חוות הדעת הטוענת שאין מניעה לאשר את ההחלטה להגדיל את הממשלה, חתומה עו"ד שלומית ברנע פרגו, היועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה. ברנע פרגו זכורה מפרשת נתן אשל, שם נמתחה ביקורת ציבורית על התנהלותה. היא הוזכרה גם בדו"ח מבקר המדינה בנוגע לבזבוזים בבית משפחת נתניהו.

 

7. על פי בדיקה שערך לאחרונה עיתון "כלכליסט", התברר שגם 18 שרים, המגבלה הקיימת כיום, זה יותר מדי. רק 7 שרים מנהלים את שוויץ, ואילו ספרד ואוסטריה מסתדרות עם 14 שרים. על פי בדיקת העיתון, מדינות עם היקף אוכלוסייה דומה לישראל או גדול יותר מסתדרות עם ממשלות קטנות, גם אם הן מחולקות למחוזות עצמאיים שדורשים ניהול מרכזי מורכב. 

 

התגובות: "מהלך מבזה לכנסת"

ח"כ יאיר לפיד ויו"ר סיעתו ח"כ עפר שלח שלחו מכתב התראה דחוף ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין לפני העתירה לבג"ץ שבו כתבו: "אנו משוכנעים כי אישור התהליך החפוז והמבזה הזה אינו ראוי לך, למוסד היו"ר ולכנסת כולה. התיקון לחוק מגונה בעינינו, מזיק לאמון העם בנבחריו ומבזבז לריק עשרות מיליוני שקלים בשנה. ואולם חמורה ממנו הדרך: בבהילות, מטעמה של ממשלת מעבר (שהיא אותה ממשלה ממש שהעבירה את התיקונים הקודמים!) המצפצפת בקול על המגבלות הקבועות בחוק ובנוהג למה שמותר לממשלה במעמד זה, בהוראת שעה, שבית המשפט העליון כבר אמר דברים ברורים וחמורים על כך שאינה ראויה לתקן חוק יסוד; ותוך דרישה לוותר על כל נוהל, מחובת הנחה ועד לדיון ראוי בוועדת החוקה, חוק ומשפט שטרם הוקמה".

 

ח"כ איתן כבל, יו"ר סיעת המחנה הציוני, כתב בפייסבוק: "ברוכים הבאים לגיהינום - זו קבלת הפנים שבה יתקבל נתניהו וממשלתו החדשה ביום שני בכנסת. עוד בטרם חרכו שרי הממשלה את עור הצבי וכבר נתניהו פוסח על כל הסעיפים וחוק יסוד: הממשלה שוב משתנה - מספר השרים וסגני השרים יעלה כי יש לביבי פיות 'רעבים' להאכיל. אין תפקיד מיותר מסגן שר שמתחרה במיותרות של שר בלי תיק, והפעם ממשלת נתניהו החדשה תהיה מלאה במיותרים. חברי סיעת המחנה הציוני יעשו את כל אשר נדרש כדי להסיר את החרפה של ממשלת נתניהו החדשה שקווי היסוד שלה מושתתים על תוכנית אחת - הישרדות".

 

כבל מתח ביקורת על יו"ר יש עתיד: "לשותפנו החדש באופוזיציה יאיר לפיד - אני יודע שהאלוהים היחיד שיש לך זה אתה, ולמרות זאת אזכירך שהריח שדבק בך מישיבתך עם נתניהו לא רק שעוד לא נעלם, אלא יקח לך עוד זמן לנקותו. אתה זקוק להרבה יותר זמן כדי לטהר עצמך מישיבתך באחת הממשלות הגרועות שנראו כאן בשישים ושבע שנות קיומה של המדינה".

 

באשר לטענות על תפקוד היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה נמסר ממשרד ראש הממשלה כי בדו"ח מבקר המדינה נאמר: "יש לציין שצוות הביקורת התרשם כי היועצת המשפטית וחשב המשרד פועלים כמיטב יכולתם בכדי לשמור על הליכי מינהל תקין ועל סבירות ההוצאות של בית ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים