שתף קטע נבחר

האוצר: הרחבת הממשלה עולה מיליונים, לצמצם מספר המשרדים

עוד לפני השבעת הממשלה ה-34 ינסה נתניהו להוביל תיקון חוק שיאפשר את הרחבת הממשלה. באוצר מתריעים כי הגדלת מספר השרים תעלה מיליונים ושיש לפעול להתייעלות: "ריבוי מוביל לעתים לפגיעה בפעילות המשקית"

 

שרי ממשלת המעבר הצביעו הבוקר (יום א') פה אחד בעד תיקון חוק יסוד: הממשלה, שמשמעותו אישור להגדלת מספר השרים בממשלה ה-34. ואולם במשרד האוצר התריעו במקביל כי הרחבת ממשלתו הרביעית של בנימין נתניהו תעלה מיליוני שקלים וכי יש לבצע התייעלות כדי לצמצם את מספר משרדי הממשלה. "ריבוי משרדים ממשלתיים מוביל להגבלת הפעילות הרגולטיבית ובכך, במקרים מסוימים, לפגיעה בפעילות המשקית", כתב הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט.

 

המהלך מעורר המחלוקת יונח מחר לפתחה של הכנסת – יממה לפני שנתניהו יפרסם את רשימת השרים בממשלתו החדשה. במהלך ישיבת הממשלה הבוקר נמנע נתניהו מלהתייחס לאישור התיקון לחוק שיובא להצבעה בכנסת. על מנת שהתיקון לחוק יעבור בקריאה שלישית, זקוק נתניהו לתמיכה של כל 61 חברי הכנסת מהקואליציה.

"ריבוי משרדים פוגע ביעילות המגזר הציבורי". לוי (צילום: רמי זרנגר) (צילום: רמי זרנגר)
"ריבוי משרדים פוגע ביעילות המגזר הציבורי". לוי(צילום: רמי זרנגר)

בדבריו למנדלבליט ציין לוי כי עלות הרחבת הממשלה נאמדת במיליוני שקלים. לדבריו, "בדברי ההסבר להחלטה צוין כי ליישום טיוטת החוק אין עלות תקציבית. יובהר כי להחלטה אין עלות תקציבית, רק אם גודל הממשלה אכן יעמוד על 18 שרים וארבעה סגני שרים. עם זאת, אם יחול שינוי במספר השרים וסגני השרים מעבר לאמור בחוק, העלות תעמוד על 2.8 עד 3.9 מיליון שקלים בשנה לכל שר (16.6-11.2 מיליון שקלים לתקופת הכהונה של הממשלה) וכ-1.5 מיליון שקלים לכל סגן שר (שישה מיליון שקלים לתקופת הכהונה של הממשלה)".

 

לוי כתב עוד כי "בעבודת מטה שנעשתה במשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר עולה כי נושא משמעותי יותר ממספר השרים הוא ריבוי המשרדים הממשלתיים הקיים בישראל. מספר המשרדים בישראל עומד על כ-27 לעומת 14 משרדים בלבד במדינות בעלות מגזר ציבורי יעיל ב-OECD. אחד הגורמים לכך שריבוי משרדים פוגע ביעילות המגזר הציבורי הוא העובדה כי במשרד טיפוסי כ-40-35 אחוזים מכוח האדם של המשרד משמש מטה וכלליות, אשר אינו מוביל בהכרח להגדלת היקף השירותים הניתן לאזרח".

 

הממונה על התקציבים באוצר הוסיף כי "גורם נוסף הוא כי ריבוי משרדים ממשלתיים מוביל להגבלת הפעילות הרגולטיבית. על כן, עמדתנו היא כי על מנת לייעל את פעילות הממשלה יש לצמצם את מספר משרדי הממשלה".

 

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר כי "ממשלת ישראל קיבלה היום החלטה מבזה, אין לי מילה אחרת: להרחיב את הממשלה, להחזיר את השרים ללא תיק. הם לא מרחיבים את הממשלה

ל-20 שרים כמו שהם אומרים אלא להרבה יותר מזה. הם לוקחים כספים שמיועדים לרווחה, לבריאות ולחינוך ולביטחון ומבזבזים אותם על סידורי עבודה פוליטיים וג'ובים לחבר'ה".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר בתגובה כי "נתניהו ממשיך במכירת החיסול של האינטרסים הלאומיים של כולנו – אחרי כתב הכניעה שכלל את מכירת השוויון בנטל, פגיעה בחינוך הממלכתי והתחייבויות עתק לישיבות ולהתנחלויות באה ההחלטה המבישה הזאת על הגדלת הממשלה. אין כאן שום דאגה לעם ישראל, רק דאגה למקורבים. מה השלב הבא? אולי קניית מטוס פרטי לראש הממשלה, אולי בניית מעון חדש ותוספת של עוזרים ומאבטחים לכל שר?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש הממשלה נתניהו
צילום: EPA
מומלצים