שתף קטע נבחר

שרת ההגנה של גרמניה: "אין מדינה שאיתה יש לנו יחסים ביטחוניים כמו עם ישראל"

במסיבת עיתונאים לציון 50 שנה לכיון היחסים בין המדינות שיבחה האורחת הגרמנייה את שיתוף הפעולה עם מערכת הביטחון: "יש לנו איתכם 70 מיזמים". על ההסכם הנרקם עם איראן אמרה: "זה יסייע לביטחון ישראל"

ברקע ההחלטה של ישראל לרכוש מגרמניה ארבע ספינות להגנה על אסדות הגז במרחב ה"מים הכלכליים" של ישראל, התארחה בצהריים (יום ב') שרת ההגנה של גרמניה, ד"ר אורסולה פון דר ליין, בקריה בתל אביב. במסיבת עיתונאים לציון 50 שנה לכינון היחסים בין המדינות אמרה השרה הגרמנייה כי "ישראל היא הידידה הגדולה שלנו במזרח התיכון. יש לנו איתכם 70 מיזמים ואין מדינה בעולם שאיתה יש לנו יחסים ביטחוניים כה רבים כמו עם ישראל, גם מהבחינה הבילטראלית וגם בשיתוף הפעולה בין הצבאות".

 

פון דר ליין אמרה עוד כי "אנו מנסים לחזק את האזור השברירי ומנסים דרך יוניפי"ל שלא להכניס נשק ללבנון מתוך הכרה שביטחונה של ישראל היא לנגד עינינו". שרת ההגנה התייחסה גם להסכם הגרעין הנרקם עם איראן ואמרה כי "ברור שיש לנו הערכה שונה לגבי החוזה שייחתם עם איראן, ברור שהחוזה עם איראן יסייע לביטחון ישראל. יש לנו אמון מלא בין ישראל לגרמניה".

השרים פון דר ליין והשר יעלון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
השרים פון דר ליין והשר יעלון(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

האורחת הגרמנייה התקבלה בטקס צבאי מלא בקריה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
האורחת הגרמנייה התקבלה בטקס צבאי מלא בקריה(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

שר הביטחון משה יעלון אמר במסיבת העיתונאים כי "החוליה שניסתה להניח מטען חבלה סמוך לגדר הגבול בצפון רמת הגולן לפני כשבוע הופעלה על ידי האיראנים על רקע מתקפת הנועם האיראנית, כאשר מצד שני משמרות המהפכה ממשיכים להפעיל טרור בתימן, בגבול בצפון ובמקומות נוספים".

 

בהתייחסו לרכישת הספינות להגנה על אסדות הגז אמר השר יעלון כי "ספינות הקורבטות שנרכשו מגרמניה להגנה על אסדות הגז מיועדות למשימות הגנה בלבד". הספינה הראשונה תגיע לישראל בעוד חמש שנים לאחר שתושלם בנייתה. שלוש הספינות הנוספות יגיעו לאחר מכן בשלוש פעימות של שנה.

 

העסקה עם הגרמנים נחשבת לשונה וחריגה מעסקאות רכש של אמצעי לחימה מספקים בחו"ל. בתחילת הדרך יצאה מערכת הביטחון במכרז בינלאומי שכלל גם משא ומתן עם דרום קוריאה, אך מכרז זה הופסק לאחר שממשלת גרמניה הציעה לממן כשליש מהעסקה שכוללת גם רכיב של רכש גומלין של מערכות לחימה תוצאת ישראל לגרמניה על פי אחוז מסויים מגובה העסקה. תהליך הרכש הממושך מהגרמנים כלל גם חריגות מהתקציב שנקבע על ידי ישראל, אך חריגות אלו יוסרו בסופו של דבר בהתאם לגובה התקציב שקבעה ממשלת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
האורחת הגרמנייה והמארח הישראלי
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים