שתף קטע נבחר

הליכוד: ההתנגדות להרחבת הממשלה - צביעות

ברוב של 61 מול 59 אישרו חברי כנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק להגדלת מספר השרים. לאחר ההצבעה הסבירו בליכוד כי "הרחבת הממשלה חוסכת כספי ציבור על ידי הגדלת היציבות השלטונית", ותקפו את ליברמן: "הצענו לו 500 מיליון לפנסיה של עולים"

 

מליאה מלאה. מצביעים בקריאה ראשונה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מליאה מלאה. מצביעים בקריאה ראשונה(צילום: גיל יוחנן)

 

לאחר שהכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיה ניתן יהיה להגדיל את מספר השרים בממשלה, פרסמו אמש (יום ב') בליכוד הודעה שבה נכתב בין היתר כי "ההתנגדות להרחבת הממשלה מ-18 ל-20 שרים היא צביעות".

 

אחרי שההצעה אושרה בקריאה ראשונה, ברוב של 61 מול 59 חברי כנסת, תעבור הצעת החוק לדיונים בוועדה המסדרת בראשות ח"כ זאב אלקין (הליכוד). לאחר אישור החוק הכריז יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "אני מתכבד להודיע לכנסת על פי חוק יסוד: הממשלה כי עלה בידו של ראש הממשלה להקים ממשלה". המשמעות היא שלנתניהו יש שבוע מהיום להשביע את ממשלתו הרביעית וה-34 בהיסטוריה של מדינת ישראל - כלומר עד יום שני בשבוע הבא. הלילה נערכה הצבעה נוספת, וברוב של 60 מול 58 אישרה הכנסת הקמת ועדה מיוחדת לדיון בהצעת חוק-יסוד הממשלה. יו"ר הוועדה יהיה זאב אלקין מהליכוד.

 

 

בליכוד אמרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יפעיל להשבעת הממשלה לפי לוח הזמנים הקבוע בחוק. "ראש הממשלה יחל בשיחות עם חברי סיעת הליכוד מיד לאחר שיעבור החוק להרחבת הממשלה", אמרו בליכוד. "אם האופוזיציה מודאגת כל כך מהזמן שחולף עד להרכבת הממשלה, עליה להפסיק לעכב את ההצבעות בכנסת בנימוקים חסרי שחר".

 

במפלגתו של בנימין נתניהו הסבירו מדוע ההתנגדות להרחבת הממשלה היא צביעות. "ראשית, הממשלה הנכנסת תהיה קטנה יותר מהממשלה היוצאת, שבה מכהנים 22 שרים", אמרו בליכוד. "שנית, הרחבת הממשלה חוסכת כספי ציבור על ידי הגדלת היציבות השלטונית. התוספת של כמה מיליוני שקלים בודדים לשני שרים, כדי להגביר את יציבות הממשלה, היא זניחה ביחס למיליארדים שנשפכים כאשר המדינה הולכת לבחירות כל שנתיים", אמרו בהתייחס לטענה שהפנה יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, בישיבת סיעת המחנה הציוני.

 

נתניהו. ירכיב ממשלה תוך שבוע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו. ירכיב ממשלה תוך שבוע(צילום: גיל יוחנן)

נתניהו מחלק מתנות בשביל לשרוד. הרצוג  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו מחלק מתנות בשביל לשרוד. הרצוג (צילום: גיל יוחנן)

לפיד מחליף רשמים עם ליברמן  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד מחליף רשמים עם ליברמן (צילום: גיל יוחנן)

 

בליכוד תקפו גם את יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שכינה את נתניהו שקרן ורמאי. "אין גבול לציניות של אביגדור ליברמן. הוא תוקף את ההסכמים הקואליציוניים לגבי העולים החדשים, לאחר שהליכוד הציע לו להכניס להסכם הקואליציוני 500 מיליון שקלים לפתרון בעיות הפנסיה של העולים. אבל ליברמן העדיף ללכת לאופוזיציה בניגוד להבטחתו לבוחריו. ממשלת הליכוד בראשות נתניהו תפעל לרווחת העולים החדשים גם בלעדיו", נכתב בהודעת הליכוד.

 

"הציניות שולטת בחיינו"

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, תקף בנאומו לפני ההצבעה את נתניהו וסיפר כיצד ראש הממשלה תמך בכנסת הקודמת בהגבלת מספר השרים. "הוא אמר שזה דבר חשוב למדינת ישראל. לקחתי את זה ברצינות. הבעיה היא שאנחנו יושבים פה ומצביעים כל פעם וחושבים שפוליטיקה זה משחק והציניות שולטת בחיינו ואף אחד לא לוקח את זה ברצינות".

 

לפיד המשיך ואמר כי "ככה מוחבא בו הסעיף להחזרת השרים ללא תיק. למה שאנשים לא יקבלו נהג, לשכה ומזכירה. יש לו את כל התנאים של שר, הפמליה, האוטו - רק אין לו עבודה. ואת זה מחזירים עכשיו, כי מותר לעשות צחוק מהמליאה, כי כנסת זה לא עסק רציני, חוקים זה לא רציני והכול משועבד לנוחות הפוליטית. זה מבזה אותנו וזה אומר שלאף אחד לא אכפת. זו הפרת חוזה. החוזה לא מסובך. הוא אומר שאזרחים משלמים מסים, מצייתים לחוקים ואנחנו עובדים בשבילם. החוזה הזה מופר היום".

גלאון וליצמן במליאה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גלאון וליצמן במליאה(צילום: גיל יוחנן)

שר החינוך המיועד ושרת המשפטים המיועדת. בנט ושקד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שר החינוך המיועד ושרת המשפטים המיועדת. בנט ושקד(צילום: גיל יוחנן)

 

אחריו נאם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), שהמשיך בקו דומה. "במקום שיקצו שלושה מיליון שקלים למעיל רוח להצלת חיים

 בנגמ"שים, נותנים 20 מיליון שקל לכל חבר כנסת. במקום חצי מיליארד שקל לסל התרופות, 20 מיליון שקל לכל ח"כ. במקום תשעה מיליון שקלים לרבש"צים בעוטף עזה, 20 מיליון לכל ח"כ. במקום סייעת שנייה ושלישית לכל גן, 20 מיליון לכל ח"כ".

 

הרצוג הוסיף כי "אני שומע את זה והציבור שומע את זה והוא לא מקבל את זה והוא המום כיוון ש-20 מיליון שקלים לכל ח"כ זה לבזבוזים. אלה המתנות שקיבלו הח"כים כדי שנתניהו ישרוד בבית ראש הממשלה ויקים את הממשלה הכי חלשה שהייתה פה, בלי ממשלה ובלי קווי יסוד".


פורסם לראשונה 11/05/2015 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש הממשלה נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים