שתף קטע נבחר

צדק בנוסח מצרים

המשטרה לא רודפת את האחים המוסלמים. היא נאבקת בטרור שלהם. אל תשוו בין מובארק למורסי. מובארק לא בגד ולא רצח חפים מפשע

העיתונאי רועי קייס פרסם כתבה באתר שלכם ערב גזר הדין נגד הנשיא המודח מוחמד מורסי תחת הכותרת "צדק מצרי: מובארק מזוכה ומורסי חושש לחייו". אחרי שקראתי, מצאתי לנכון להגיב על מה שכתב. אני סבור שהעובדות השתבשו אצלכם בגלל האירועים הרבים במצרים, וזכותו של העם בישראל לקרוא ולהבין את תמונת המצב ממישהו שחי את האירועים הללו.

 

המערכת המשפטית המצרית נוסדה בשנת 1875, וזו תקופה ארוכה דיה שאפשר להסתמך עליה. ההשוואה בין המשטר של מובארק לבין משטר האחים המוסלמים אינה במקומה שכן יש הבדל גדול בין השניים. מובארק התפטר בעקבות הפגנות סוערות ב-25 בינואר ולמרות זאת החליט לא לברוח מהמדינה. הוא אפילו נשפט ושוהה בכלא כבר ארבע שנים, למרות שזוכה ברוב המשפטים. אם מערכת המשפט במצרים הייתה בעד מובארק, הוא לא היה נשאר בכלא אפילו יום אחד.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet

דרוש פיקוח לפרקליטות / קובי סודרי

אנטומיה של יחסים מיוחדים / אילן בן-דב

 

אינני מנסה להגן על משטר מובארק שכולנו סבלנו ממנו תקופה ארוכה, משטר שלמעשה הוא הסיבה העיקרית והישירה למצב שאליו הידרדרה מצרים מבחינה ביטחונית, כלכלית ומדינית. הוא לא עשה מספיק למען עתיד העם שלו, אבל מעולם לא היה טרוריסט ולא בגד במדינה. מובארק יצא זכאי מאשמת רצח כי לפי העדויות הוא לא נתן הוראות לרצוח את המפגינים.

מורסי בבית המשפט בקהיר  (צילום: AP) (צילום: AP)
מורסי בבית המשפט בקהיר (צילום: AP)
 

אנשים בישראל צריכים להבין שהאחים המוסלמים הגיעו לשלטון במצרים באמצעות איומים וטרור. אני, אישית, למרות שלא הצבעתי בעד מוחמד מורסי, קיוויתי שיזכה כי כולנו ידענו שהמדינה תידרדר לתוהו ובוהו ולאנרכיה אין-סופית אחרי האיומים שלהם להבעיר את המדינה במקרה שהמתחרה ינצח. ובל נשכח את המצב הביטחוני הקשה מאוד במדינה אחרי המהפכה לנוכח היעדרות המשטרה והשתלטות הטרור על סיני. כתבכם דיווח שמורסי הודח בהפיכה צבאית, אבל בסרטון הבא ניתן לראות את המיליונים שיצאו לרחובות נגד מוחמד מורסי וביקשו להדיחו:

 

  

אנחנו מאמינים גם שהנשיא א-סיסי דבק במה שאמר בנוגע לעצמאות מערכת המשפט. המשטרה לא רודפת את האחים המוסלמים. היא נאבקת בטרור ופינתה הפגנות חמושות. גם לעונשים הכבדים שנגזרו בבתי המשפט על האחים המוסלמים יש סיבה. האם ציפיתם שאנשים ששרפו למוות ורצחו יקבלו עונש שונה מזה? האחים המוסלמים ביצעו פיגועי טרור על בסיס יום-יומי ואף תועדו רוצחים שוטרים בתחנה שאליה פרצו. חלק מהפיגועים הללו היו בשכונה שלי ונרצחו בהם אנשים.

 

ההשוואה שעורכים בישראל בין מובארק למורסי לא נכונה, כי ההבדל בינם גדול מאוד. תומכי מובארק לא תמכו בפיגועים נגד העם כשמורסי עלה לשלטון. ובל נשכח שהדבר הראשון שעשה מורסי אחרי שעלה לשלטון הוא שחרור מאות טרוריסטים הנידונים למוות באשמת ביצוע פיגועים נגד זרים בטאבה שם נרצחו ישראלים ובאל-אזהר נרצחו צרפתים, וכן את רוצחי הנשיא סאדאת. האחים המוסלמים, הטוענים שהם נרדפים, הם המעורבים בפעולות טרור. למה ציפה טרוריסט שזרק למוות ילדים מגג מבנה בעודו אוחז בדגל אל-קאעידה אם לא לעונש מוות?

 

באשר לטענה שכמה מסמלי המשטר של מובארק רוצים להיכנס שוב לפוליטיקה, אני סבור שכל אדם רשאי להתמודד והעם יקבע בסופו של דבר מי נכנס לפרלמנט - ממחנה מובארק או ממחנה מורסי - בתנאי שלא יהיה מעורב בטרור.

 

באשר לפעילי המהפכה, אם אנחנו רוצים לבנות מדינה חדשה כולנו צריכים לכבד את החוק. איש מאלו שהשתתפו במהפכה אינו מעל לחוק. ואם החוק אוסר להפגין בלי אישור, כולם צריכים לכבד את זה: האחים המוסלמים וגם הפעילים האחרים.

 

אש האיסלאם הקיצוני כבר גבתה מחיר כבד. מדי יום נהרגים שוטרים וקציני צבא - מאות מהם כבר קיפחו את חייהם.

 

כולנו צריכים לכבד את מערכת המשפט, ואם מתנגדים למשהו יש דרכים חוקיות לערעור. כולנו צריכים להיות שווים בפני החוק, ואל לנו לרחם על איש שעוסק בטרור.

 

עמר זכריא, חוקר לענייני ישראל 

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מוחמד מורסי בבית המשפט בקהיר
צילום: AP
עמר זכריא
מומלצים