שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הנפאלים מרגישים מקוללים: "עדיף למות"

  תושבים שאיבדו את יקיריהם ובתיהם קרסו ניסו לבנות מחדש את חייהם, עד רעידת האדמה אתמול. אחריה חזרו ההמונים המבוהלים לישון ברחובות במבט מפוחד לעתיד: "אם יהיה עוד רעש הלוואי שאלוהים ייקח אותנו"

  ברחובותיה ההרוסים של העיירה צ'אוטרה בנפאל הולכים השוטרים עם רמקולים וקוראים לתושבים לנטוש את בתיהם ההרוסים. "יש סכנה! תעזבו את הבניין!", הם קוראים ברמקולים.

   

  מחוץ לבתים בנפאל (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  מחוץ לבתים בנפאל(צילום: MCT)
   

  נבו שנער מעמותת תבל בצדק, שנמצא בנפאל    (צלמים: ניצן דרור אלי סגל)

  נבו שנער מעמותת תבל בצדק, שנמצא בנפאל    (צלמים: ניצן דרור אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רבים ברחו מהבתים כבר אתמול, ברעש אדמה חזק נוסף, בזמן שנפאל מנסה להשתקם מהאסון שבו נהרגו אלפים לפני כשבועיים. רבים מתושבי העיירה נמלטו יום קודם, ובבירה קטמנדו ישנו ברחובות אלפי תושבים מבוהלים, שחוששים לחזור לבתיהם.

   

  "אנשים מבוהלים. כולם מפחדים פה וישנים בחוץ", אמר פוליטיקאי מקומי. בקטמנדו התושבים שחזרו לבתיהם אחרי הרעש הקודם, שעכשיו מכונה בנפאל "הרעש הגדול", נדרשו שוב להקים אוהלים ולישון בשדות, בחניונים או על המדרכה ברחוב. "כולם סיפרו שרעידות האדמה נגמרו, אני כבר לא מאמין לאף אחד", אמר ראם הארי בן ה-40.

   

  דיון בפרלמנט הנפאלי, בזמן רעידת האדמה אתמול

  דיון בפרלמנט הנפאלי, בזמן רעידת האדמה אתמול

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נפאלים רבים מרגישים מקוללים בעקבות שני רעשי האדמה. גם המגורים הזמניים, צריפים מאולתרים שהקימו כשביתם קרס, התמוטטו ברעש אתמול.

   

  מחוץ לבית חולים בקטמנדו מספר שייאם, שיושב בכיסא גלגלים, על הייאוש. כשביתו נהרס בסוף אפריל הוא מיהר להקים מגורים ארעיים לו ולמשפחתו. אתמול הצריף קרס עליו ורגלו נשברה. "אני כבר לא מפחד יותר. אין לי מה להפסיד", הוא אומר.

   

  פינוי הריסות בנפאל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  פינוי הריסות בנפאל(צילום: רויטרס)

  המסוק האמריקני שנעדר בנפאל (ארכיון) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  המסוק האמריקני שנעדר בנפאל (ארכיון)(צילום: EPA)

   

  "כמו בית קברות"

  לנפאלים כבר אין כסף לשקם את בתיהם אחרי שני רעשי האדמה. סיטה, שביתה קרס כמו בית הוריה והבית הזמני שבנו, חוששת מהעתיד לבוא וסיפרה בכנות שהיא מעדיפה את המוות על אסון טבע נוסף.

   

  "אין לי מושג מה יקרה בעתיד. אני מקווה שאלוהים ידאג לנו. אבל אם להיות כנים, אם יהיה רעש אדמה נוסף עדיף שאלוהים ייקח אותנו מאשר שנישאר ככה. באמת, אם זה יקרה שוב, הלוואי שאלוהים ייקח אותנו", היא מספרת.

   

  גם ברי המזל שלא איבדו את יקריהם או את ביתם מפחדים מדי להישאר במקום מגוריהם. "איך אפשר לקחת את הסיכון ולהישאר? כולם חיים בחוץ, עדיף לי להצטרף אליהם כדי להיות בטוחה", סיפרה תושבת קטמנדו שביתה החדש לא ניזוק.

   

  "זה נראה כמו בית קברות פה", מספר אולה בהדור, פוליטיקאי ממחוז צ'ריקוט שבו נהרגו 36 בני אדם. "הבתים שלא קרסו נסדקים. אנשים מפחדים מדי להיכנס אליהם. אנחנו עדיין מרגישים את רעדי המשנה שמהם כל כך מפחדים", הוסיף.

   

  לפחות 65 נהרגו אתמול ברעידת האדמה, וכאלפיים נפצעו ברחבי נפאל. כוחות החילוץ מחפשים לכודים בבניינים שקרסו, ומאות מכוחות הביטחון הנפאליים משתתפים בחיפושים אחר מסוק הסיוע האמריקני שנעלם אתמול, ועליו שישה חיילי מארינס ושני חיילים מקומיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  מחוץ לבתים ההרוסים אתמול בנפאל
  צילום: EPA
  מומלצים