שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה סופית הגדלת מספר השרים

הקואליציה הצרה של 61 ח"כים העבירה בקריאה שנייה ושלישית את החוק שמבטל ההגבלה על מספר השרים שנקבעה רק בכנסת הקודמת. נתניהו יוכל כעת למנות שרים נוספים כדי לרצות את שותפיו. לפיד: "ריח של עובש", הרצוג: "רה"מ מפזר חצי מיליארד שקל כדי להרגיע את הקואליציה"

 

 

הכנסת אישרה בצהריים (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית את החוק שמסיר את ההגבלה על מספר השרים, ויאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו למנות מספר שרים גדול בהרבה מאשר הרף של 18 שרים שקבעה הכנסת הקודמת.

 

מוקדם יותר הבוקר תקפו יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, את החוק שקודם על-ידי נתניהו. "ראש הממשלה במקום לפתור את הבעיות מוכר את המדינה, ומתכוון לפזר חצי מליארד שקלים כדי שח"כים בקואליציה שלו יישארו רגועים", אמר הרצוג, "ראש הממשלה במקום לפתור בעיות מפרק את המדינה. מדינה שחבורה של קיצונים השתלטו עליה ועל ההגה, מדינה שהציבור מתעורר בה בוקר בוקר ויודע שמשהו לא בסדר".

 

נתניהו ובנט, בצהריים בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו ובנט, בצהריים בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

לפיד אמר כי אין במליאת הכנסת ריח של חגיגות. "כל מה שאנחנו מריחים זה חומצתיות ועובש, שום ריח של שמחה או התלהבות, רק ריח עכור זה ביצה עומדת", הוא אמר. "עוד לא הוקמה ממשלה, כבר אנו יודעים שזו קבוצת אנשים שלא אוהבים אחד את השני, שאף אחד לא רוצה שהאחר יצליח".

 

לפיד התריע מהרחבת הממשלה: "יש שני שקרים שניסו למכור מעל דוכן זה אנשי הקואליציה בימים האחרונים. הראשון הוא שמדובר ב-20 שרים. לא מדובר ב-20 שרים, אין שום מגבלה על מספר השרים, אנחנו יודעים בדיוק מה יקרה. כל פעם

שתהיה בעיה ייוולד עוד שר לענייני שום דבר. השקר השני הוא שזה עולה רק מיליונים בודדים, מפני שכביכול חישבו כמה עולה שר מהלשכה. לי אי אפשר למכור את השטות הזה, הייתי שר האוצר, עלות שר היא קודם כל העלות שהוא מייצר והם ייאלצו לייצר מכרזים ועבודה וכל הדברים שבסוף עולים מאות מיליוני שקלים, תבדקו את התקציבים הקודמים".

 

חברי הליכוד במתח

במקביל להצבעות בכנסת, מורגשת דריכות שיא בליכוד לקראת חלוקת התיקים. השרים וסגני השרים המכהנים כבר קיימו פגישות עם נתניהו במהלך השבוע שעבר, וחלק מהח"כים זומנו לפגישות עם ראש הממשלה היום. על 12 תיקים מתמודדים 15 חברי כנסת מהליכוד, חלקם רואים עצמם מועמדים טבעיים לשדרוג.

 

בליכוד מכהנים כיום חמישה שרים, ועל פי ההערכות גם בני בגין צפוי לקבל משרד. לנתניהו יישארו כשישה תיקים נוספים עליהם מתמודדים תשעה חברי כנסת: מירי רגב, שהגיעה לחמישייה הראשונה בפריימריז והאישה הראשונה בליכוד, יריב לוין וזאב אלקין שמקורבים לנתניהו והובילו מטעמו את המשא ומתן הקואליציוני, וכמו כן גילה גמליאל, דני דנון, חיים כץ, ציפי חוטובלי, צחי הנגבי ואופיר אקוניס, שכל אחד מהם מחזיק לדבריו בהבטחה או רואה עצמו מועמד לתפקיד שר.

 

ההערכה היא כי נתניהו יודיע בהמשך היום ומחר לאיזה תפקיד הוא מייעד כל אחד מאנשי הליכוד. אם יסתיים הסבב כבר מחר, תתקיים השבעת הממשלה ביום חמישי או ביום ראשון.


פורסם לראשונה 13/05/2015 13:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מצביעים על חוק הרחבת הממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים