שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעיות בברכיים? הפיתרון המפתיע שיחסוך ניתוח

  הזרקת בוטוקס ידועה כחומר פופולרי לשימוש קוסמטי, אבל מתברר שהרעלן המשתק, יעיל גם במקרה של כאבי ברכיים ועשוי אף לחסוך ניתוח. הבונוס: מיד אחרי ההזרקה כבר אפשר לחזור לפעילות גופנית

  למרות שכל אחד מהרופאים שאליהם פנתה בשנתיים האחרונות קבע חד-משמעית שעליה לעבור ניתוח בברכיה, מאיה מנור ידעה שאין מצב שהיא תתמסר לאזמל המנתחים. מנור, בת שלושים, מאמנת כושר ו"מכורה כבדה לכל פעילות ספורטיבית, רצוי בעצימות גבוהה‭,"‬ כהגדרתה, לא חששה מהניתוח כפי שנרתעה ממה שצפוי לה בעקבותיו.

   

  "מילא ניתוח. אז יהיה לי קצת כואב ולא נעים. אבל לנטרל את עצמי למנוחת החלמה של חצי שנה בלי ספורט? כבר עדיף שישר יאשפזו אותי במחלקה פסיכיאטרית, כי אשתגע לגמרי‭,"‬ היא אומרת, "זה לא רק עיסוק מבחינתי. זהו ה-עיסוק שלי. אני 'גרה' לפחות עשר שעות ביום במכון, מתוכן שלוש שעות מיועדות לאימון אישי והשאר למתאמנים השונים. בערב, להשלמת ההתמכרות, אני מצרפת את בעלי, ויחד אנחנו צועדים‭."‬

   

  קראו עוד על בעיות ברכיים:

  כאבי ברכיים: הטיפולים היעילים - והסיכונים

  עברתם ניתוח בברך ועדיין כואב? יש פיתרון 

  ניתוח להחלפת מפרק ברך: ההכנות, הסכנות וההחלמה

   

  פגיעה במפרקים היא מפציעות הספורט השכיחות ביותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  פגיעה במפרקים היא מפציעות הספורט השכיחות ביותר(צילום: shutterstock)

   

  המוני נשים וגברים, בגילי העשרה ועד גיל ‭,80‬ מכורים לספורט. התופעה מתגברת בשנים האחרונות, ומחקרים מוכיחים כי לפעילות גופנית יש תועלות בריאותיות רבות. אלא שחלק מהמתאמנים משלמים את המחיר - כאבים לא קלים במפרקים - ונזקקים לטיפולים ולניתוחים שונים. אצל מאיה זה קרה בגלל פריקה של מפרק הברך.

   

  דווקא טיפול בבוטוקס, שרווח בעולם ומתחיל לתפוס מקום גם אצלנו, יכול לעיתים להועיל בהפגת הכאב. זה מה שקרה למאיה. "כבר לפני שנתיים, אחרי שאובחנה פריקה של פיקת הברך, הציעו לי לעבור את הזרקות הבוטוקס. אבל חברים ורופאים, שבהמשך התגלו כשמרנים, שיכנעו אותי לא ללכת על זה ולכן זה נדחה‭,"‬ היא מספרת.

   

  "פחדתי שאני הופכת לנכה"

  אלא שכאבי הברכיים שמהם סבלה רק החמירו. "כבר הגעתי למצב שלא הייתי מסוגלת לעלות ולרדת במדרגות. ירדתי מדרגה - מדרגה וביניהן נאלצתי לנוח. עד שלפני חמישה חודשים נשבר לי לגמרי, רצתי לפרופסור, ולא רק שבקשתי ממנו לשמוע שוב על סיכויי הצלחת הטיפול בחומר הזה, אלא שבי'שתי לעבור אותו - ועכשיו‭,"‬ היא מספרת.

   

  התנאי המקדים שלה היה הבטחה שלו שהיא שבה מהר לפעילות גופנית. "שאלתי אותו, פרופסור, אתה מזריק לי בוטוקס לברך. ומה אחר כך במיידי? אני קמה וכבר בערב עושה הליכה עם בעלי? הוא הרגיע אותי שכבר אחר הצהריים אוכל לצעוד, אז התמסרתי לטיפול‭."‬

   

  הרופא הזריק לה את החומר בחמש נקודות שונות, ובסיום היא קמה וחזרה לביתה. "זה מכאיב בקטנה, רק הדקירה, אבל הברך עצמה עוד כאבה לי, אם כי בעוצמה פחותה, בשבועיים הבאים. ומאז, ההקלה לא תיאמן. אני עולה ויורדת במדרגות, הולכת ורצה - חופשייה מכל כאב‭,"‬ היא מתארת.

   

  ג' (65) הופנתה למרפאה עקב כאב מתגבר בשתי הברכיים. "פחדתי שאני הופעת לנכה", היא אומרת, "כי כבר בקושי יכולתי לעלות מדרגה אחת". משככי כאבים שנטלה ופיזיותרפיה שעברה לא הקלו את עוצמת הכאב החריף.

   

  מצילומי רנטגן וטומוגרפיה ממוחשבת שעברה, עלה שהיא בתת-פריקה של שתי פיקות ברכיה, זאת אומרת מצב שבו הפיקה זזה ממסלולה הרגיל. "הרופא המליץ לי על הזרקת בוטוקס‭,"‬ היא מספרת. "בהתחלה זה נשמע לי מוזר, אבל מה היה לי להפסיד? אז הסכמתי‭."‬

   

  אחרי ההזרקה לברך עברה ג' אימון פיזיותרפי מחזק, וכחצי שנה אחר כך הוזרק החומר לברך השנייה. "לא להאמין‭,"‬ היא אומרת. "עברו מאז חמש שנים והברכיים שלי לגמרי בסדר‭."‬

   

  הזרקת בוטוקס מאפשרת לחזור מיידית לפעילות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הזרקת בוטוקס מאפשרת לחזור מיידית לפעילות(צילום: shutterstock)
   

   

  בוטוקס במקום ניתוח

  "השימוש ברעלן בוטוליניום (ובשמו העממי בוטוקס) לבעיות אורתופדיות ונוירולוגיות שונות התחיל כבר לפני שנים, אבל רק לאחרונה הוכחה מחקרית יעילות הגישה‭,"‬ אומר פרופ' שמואל דקל, מנהל המרכז לאורתופדיה מתקדמת בבית החולים אסותא.

   

  בשנים ‭,2015 - 2007‬ כשהיה פרופ' דקל מנהל מחלקה אורתופדית במרכז הרפואי איכילוב, הוא ביצע מעקב קליני אחרי 50 חולים שטופלו בגישה זו. כולם חשו הקלה ניכרת בכאב, דבר שאיפשר להם להעלות ולרדת במדרגות. השיפור נשמר בין שנתיים לחמש שנים.

   

  "כלל מטופלי המעקב שערכתי סבלו מכאבים בקדמת הברך בשל תת-נקיעה של פיקות הברכיים, המתרחשת בשל מבנה אנטומי בעייתי, בשל גמישות יתר של המפרק או עקב חבלה שקורעת את הרצועה המחברת בין הצד הפנימי של הפיקה לצד הפנימי של הברך‭,"‬ הוא מסביר.

   

  הברך מורכבת מעצמות, סחוסים, שרירים, רצועות וגידים, אשר פועלים יחד בתזמון מושלם. בקדמת הברך ממוקמת עצם הפיקה, שנשמרת במעטפת של השריר הארבע-ראשי. שריר זה מתחבר לשוק באמצעות גידי הפיקה.

   

  "מרבית פגיעות הברך הן תת-פריקות של הפיקה. זהו מצב שבו הפיקה גולשת החוצה ממקומה ומסבה כאב רב‭,"‬ מסביר פרופ' דקל. "תת-נקיעה מופיעה בצעירים, בספורטאים ובמבוגרים מסיבות שונות, וטיפול פיזיותרפי לא תמיד מועיל. לחלק מהחולים מוצע ניתוח, אלא שהזרקת בוטוקס, במרבית מהמטופלים, יכולה למנוע אותו‭."‬

   

  לאלץ את השריר לעבוד

  כיצד זה מתבצע? "כשמתרחשת פריקת פיקה, השריר הראשון להתנוון מבין שרירי הארבע-ראשי הוא השריר הפנימי. זה יוצר מעגל קסמים: הכאב מתגבר, והשריר ממשיך להתנוון.

   

  ההזרקה היא למעשה התחכמות השוברת את המעגל הזה, כי כשאני מזריק בוטוקס לשריר החיצוני ומשתק אותו, השריר המנוון 'נאלץ' לצאת לעבודה. ככל שהוא מופעל ומתחזק, הכאב נעלם‭,"‬ מסביר פרופ' דקל. לדבריו, "אחת הסיבות השכיחות לכאב בקדמת הברך היא אי-שוויון בפעילות השריר החשוב והחזק מכולם, השריר הארבע-ראשי, שכולל את כל השרירים שבקדמת הברך.

   

  שריר זה מתנגד לכוח המשיכה ומאפשר התרוממות מישיבה, עלייה וטיפוס. כשצרור שרירים זה יוצא מאיזון, החיצוני מביניהם פועל ביתר שאת בהשוואה לשריר הפנימי. הזרקת בוטוקס גורמת שוויון בנטל‭."‬

   

  עלות הטיפול, שאינו נכלל בסל הבריאות, היא ‭3,000-כ‬ שקל. ניתן לבצע אותו בשתי הברכיים בו-זמנית, או במרווח של כמה חודשים בין ברך לברך.

   

  הרעלן שפועל למעננו - בכמויות גדולות, רעלן הבוטוליניום שמשתק ומנטרל שרירים, עלול להיות מסוכן. אולם מאז שהתגלה, השימוש בו לצרכים רפואיים הולך ומתרחב. הוא נוסה לראשונה בהצלחה בתיקון פזילה בשנת ‭1978‬ בארה"ב.

   

  לאחר מכן אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי לטפל אמצעותו בבעיות שונות בשרירי העיניים ובהתכווצות עפעפיים מאוחר יותר הוא הוזרק כטיפול בחולי שבץ מוחי לשם שחרור הגפה שנפגעה יד או שבץ מאז הוכיח עצמו הרעלן גם במניעת הזעה. בבתי השחי, הרפיית שלפוחית שתן רגיזה, ריפוי צלקות והקלה על מיגרנה.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הזרקת בוטוקס בברך מקלה על הכאב. השיפור נמשך בין שנתיים לחמש
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים