שתף קטע נבחר

וינשטיין: סתירה משפטית בהסכם של הליכוד עם הבית היהודי על החטיבה להתיישבות

בעתירה לבג"ץ טענו מרצ ויו"ר המפלגה גלאון כי בהסכם הקואליציוני שחתמו נתניהו ובנט יש סעיפים לא חוקיים. היועמ"ש ציין בתגובתו כי בסעיף שנוגע לתקצוב החטיבה להתיישבות נמצא כי ההסכמות סותרות את ההנחיות, ולכן לא ניתן יהיה ליישמן

 

מכשול בהסכם. נתניהו ובנט (צילום: ניו מדיה ליכוד) (צילום: ניו מדיה ליכוד)
מכשול בהסכם. נתניהו ובנט(צילום: ניו מדיה ליכוד)

נתניהו ממשיך להרכיב ממשלה, אך במקביל נקבע כי נמצאה סתירה משפטית בהסכם הקואליציוני של הליכוד עם הבית היהודי: משרד המשפטים הודיע הערב (יום ה') כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הגיש לבג"ץ את תגובתו המקדמית לעתירה שהגישו יו"ר מרצ זהבה גלאון וסיעתה בכנסת נגד שני סעיפים בהסכם של מפלגת השלטון עם מפלגתו של נפתלי בנט בעניין החטיבה להתיישבות. עמדת היועץ היא כי אחד הסעיפים בהסכם סותר את ההנחיות שבחוות הדעת ולפיכך "ההסכמות שבו אינן ניתנות ליישום".

 

בעתירה לבג"ץ טענו גלאון וסיעתה כי הסעיפים בהסכם אינם חוקיים מפני שהם קובעים כי תקציב החטיבה יוגדל ב-50 מיליון שקל בשנים 2016-2015 ביחס לרמתו ב-2014. בתגובה המקדמית שהגיש וינשטיין נאמר כי "בהתאם להלכה הפסוקה, התערבותו של בית משפט נכבד זה בהסכמים פוליטיים, כדוגמת ההסכם העומד במרכזה של העתירה דנן, היא נדירה ביותר ושמורה למקרים חריגים וקיצוניים ביותר". בהודעת משרד המשפטים צוין עם זאת כי הנחיות היועץ המשפטי משקפות את הדין הקיים ומחייבות את הממשלה ורשויותיה.

"ההסכמות אינן ניתנות ליישום". וינשטיין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"ההסכמות אינן ניתנות ליישום". וינשטיין(צילום: אוהד צויגנברג)

אתמול הודיעה המשנה ליועץ, עו"ד דינה זילבר, למזכיר הממשלה כי ההסכמות המפורטות בסיפת סעיף 67.1 להסכם הקואליציוני, שנוגעות לתקצוב החטיבה להתיישבות, סותרות את ההנחיות שבחוות דעתה, ועל כן לא ניתן יהיה ליישמן במתכונתן הנוכחית. לפי משרד המשפטים, הסעיפים שיישומם סותר את

 חוות הדעת הם החלק הקובע כי בסיס התקציב של החטיבה לשנים 2014-2013 יישמר גם לשנים 2016-2015 ואף יתווספו לו 50 מיליון שקל בשנים אלו.

 

"לפיכך", נאמר בתגובה המקדמית לבג"ץ, "ככל שהממשלה או גורמים ממשלתיים יבקשו לפעול, בבוא היום, בהתאם לאמור בסעיף זה בהסכם הקואליציוני, כפי שפורט במכתבה של המשנה ליועץ, ההסכמות האמורות בסעיף זה אינן ניתנות ליישום בהיותן סותרות את ההנחיות המשפטיות שבחוות הדעת".

 

מנגד, בתגובה המקדמית נאמר כי "באשר לסעיף 67.2 להסכם הקואליציוני, שעוסק בהקמת ועדת מנכ"לים לבחינת מודל ההפעלה והיחסים בין הממשלה לחטיבה להתיישבות – הוראה זו לא רק שאינה עומדת בסתירה לאמור בחוות הדעת, אלא אף מתבקשת בנסיבות העניין, שכן נדרשת הכרעתו של הדרג המדיני במגוון שאלות באשר לאופן טיפול הממשלה בתחום ההתיישבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניו מדיה ליכוד
קשיים בהסכם. נתניהו ובנט
צילום: ניו מדיה ליכוד
מומלצים