שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אבסורד: חולה ALS זכאי לגמלה; מש' הרווחה: צודק, אין תקציב
  שי ראשוני משלם מדי חודש 10 אלף שקלים לשני מטפלים. רק לאחרונה גילה שהוא זכאי לגמלה סיעודית של 1,700 שקלים בחודש. אחרי חודשים של מכתבים ופניות למשרד הרווחה, קיבל לבסוף מכתב תשובה מרתיח מהמשרד: "אתה אכן זכאי לגמלה, אבל אין לנו תקציב"

  התשובה המבזה ששלח משרד הרווחה למשותק סופני: שי ראשוני לוקה במחלת ALS. הוא משותק מכף רגל ועד ראש, ומסתייע בשני מטפלים בזכותם הוא מצליח לשרוד. אחרי שגילה במקרה כי הוא זכאי לגמלה סיעודית, פנה במשך חודשים למשרד הרווחה, שהואיל רק השבוע להשיב לו במכתב מרתיח במיוחד.

   

  ההתמודדות של שי

  "אני אמנם משותק אבל יכול להזיז הרים"

  מכיסא הגלגלים - שי מארגן מירוץ למען חולי ALS

   

  ראשוני, תושב רמת השרון, אובחן כלוקה במחלת ALS  בשנת 2011, והוא משותק בכל גופו ומתקשר באמצעות המחשב. מאז איבחונו הוא החל לפעול במרץ למען החולים. הוא מכהן כמנכ"ל עמותת "פרס לחיים" למען החולים, ופועל לקידום חקר המחלה ומציאת טיפול.

   

  בחייו האישיים, הוא אל"מ במילואים, בעל תואר שני במינהל עסקים, וגם היה מהראשונים בישראל שהוציא רשיון טייס פרטי. טרם המחלה עסק בספורט, ואף זכה במקום השלישי בתחרות הטריאטלון "איש הברזל".

    

  שי ראשוני. אוהב את המדינה אך הלב נקרע

  שי ראשוני. אוהב את המדינה אך הלב נקרע

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  גילה במקרה שזכאי לגמלה סיעודית

  לפני מספר חודשים, גילה ראשוני כי הוא זכאי לגמלה סיעודית ממשרד הרווחה בת כ-10% מכלל ההוצאות עבור מטפלים סיעודיים. "עליתי על זה ממש במקרה" הוא מספר ל-ynet, "מובן שברווחה לא טרחו ליידע אותי או את החולים האחרים".

   

  שי החל לשלוח מכתבים למשרד, ורק השבוע, בתום מספר חודשי המתנה ותכתובות, הואיל אגף השיקום במשרד הרווחה להשיב לו: "הריני להודיעך כי בקשתך לגמלת טיפול אישי סיעודי למונשמים נבדקה על ידנו. עפ"י הבדיקה נמצאת זכאי לקבלת הגמלה. עם זאת, בשל היעדר תקציב בסעיף, הנך מצוי ברשימת ממתינים לגמלה".

   

  המכתב שנשלח לשי. בשל היעדר תקציב נמצא ברשימת המתנה ()
  המכתב שנשלח לשי. בשל היעדר תקציב נמצא ברשימת המתנה

   

  "יש אנשים שזקוקים לזה יותר ממני"

  "מילא שגיליתי רק במקרה שאני זכאי לגימלה חודשית של 1,000 שקלים", אומר שי. "זה לא הרבה. אבל לאנשים חלשים זה המון. מילא עליי, אבל הלב נקרע לי על אלה שהם במצב כלכלי קשה משלי. להחזיק טיפול צמוד 24 שעות ביממה, זה עסק יקר מאוד, שהוא תוספת לכל ההוצאות היקרות של המחיה".

   

  "לא התכוונתי להתבכיין, אני בעצמי לא סובל את גישת ה"מגיע לי". אני תמיד מעדיף לעשות מאשר לבכות. אבל כאן מדובר באבסורד. מונשם חייב השגחה של 24 שעות. מה נעשה בלי המטפלים? אני אוהב את המדינה שלי, על אף מגרעותיה, ואמשיך לאהוב אותה לעד. אבל קורע אותי לחשוב על אחרים במצבי, שלא יודעים להסתדר, כשכזו תשובה מגיעה מהמשרד שאמור לדאוג לנו".

   

  ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "מדובר בנושא שהינו באחריות הביטוח הלאומי ועליו לדאוג לנושא התקציבי".

   

  מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "הביטוח הלאומי משלם לנכים, החולים המונשמים, קצבת שירותים מיוחדים של כ-4700 שקלים. בנוסף לכך, מקבלים אותם חולים כ-1100 שקלים ממשרד הרווחה.

  כדי להימנע ממצב בו נגמר התקציב למשרד הרווחה, הציע הביטוח הלאומי לעגן את הזכות הנוספת (התשלום הנוסף) בחוק הביטוח הלאומי.

   

  "בצורה זאת, הסכום הנוסף יהיה חלק מקצבת שר"מ מוגדלת שתשולם על ידי הביטוח הלאומי.

  תיקון החוק יובא לאישור הכנסת עם תחילת פעילותה".

   

  סייע בהכנת הכתבה: עומרי אפרים

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים