שתף קטע נבחר

הכירו: כך סוחרים במניות בבורסה

עולם המניות נפרש בפניכם עם כל מה שלא העזתם לשאול. מהו דיבידנד ומי מקבל אותו, מהו כתב אופציה, מה הן מניות הטבה ומה מקנה כתב אופציה. מדריך

מהי מניה?

סוג של נייר ערך המהווה שטר בעלות על חלק מחברה, ומקנה למחזיק בה מעמד של שותף בחברה. מעמד כל שותף מתחזק ככל שבידיו יותר מניות.

 

לכל המדריכים

הכירו: כך מתנהל המסחר בבורסה

הכירו: השקעה עם תעודה

הכירו את הנאחזים בקרנות

 

הכירו את עולם אגרות החוב

הכירו את מדדי המניות בבורסה

אוהבים אקסטרים? כאן יש סיכון

 

כך החברות יוצאות להנפקות 

לא רק כסף: מעוניינים בזהב? אולי נפט?  

 

מהי הנפקה?

גיוס כסף בבורסה באמצעות מכירת מניות (או ניירות ערך אחרים) לציבור המשקיעים. חברה המגייסת הון, משתמשת בו למימון פעילותה. המכירה יכולה להיות פרטית למספר מוגבל של קונים, או הנפקה לציבור החייבת בפרסום תשקיף.

 

מהו כתב אופציה על מניה (Warrant)?

נייר ערך המקנה למחזיק בו זכות לרכוש מניות או נייר ערך אחר של חברה הנסחרת בבורסה. הנייר מקנה למחזיק זכות להמירו למניה ב"מחיר מימוש" שנקבע מראש בתשקיף. שם נוסף לכתב אופציה הוא "המיר". לכל אופציה אורך חיים מוגבל, בדרך כלל בין שנה לשלוש שנים, כאשר במהלך התקופה בעל האופציה רשאי לממש את זכותו. כאשר התוקף פוקע לא ניתן להמירה למניה ואף לא ניתן לסחור בה.

 

במידה ומחיר המימוש גבוה ממחיר המניה בשוק, לא כדאי להמיר למניה ולהיפך. בעת המימוש, כסף מזומן נכנס לקופת החברה (תוספת המימוש משולמת על-ידי מממשי האופציה) ובתמורה החברה מנפיקה מניות נוספות. פרוש הדבר שהון המניות המונפק של החברה גדל בעת המימוש.

אילוסטרציה (צילום: index open) (צילום: index open)
אילוסטרציה(צילום: index open)

מהי רשימת שימור?

רשימה בה נכללים ניירות ערך של חברות שלא עומדות בתנאים שהציבה הבורסה. כל סוגי המניות של חברה רשומה, נדרשים לעמוד בכל התנאים הבאים:

1. שווי החזקות הציבור לא יפחת מחמישה מיליון שקלים.

2. שיעור החזקות הציבור לא יפחת מ-15% מהון המניות.

3. ההון העצמי לא יפחת משני מיליון שקלים, על-פי ארבעת הדו"חות האחרונים שפרסמה.

 

מהן מניות ארביטרז' או מניות דואליות?

מניות של חברות הרשומות למסחר בבורסה בתל-אביב ובבורסה נוספת בחו"ל.

 

מהו שוק "דובי" של מניות (Bear Market)?

שוק המייצג תקופה מתמשכת של ירידות בשערי המניות. יש לציין כי משקיעים יכולים להרוויח גם במצב של שוק "דובי", והדבר תלוי בפוזיציה של המשקיעים.

 

מהו שוק "שורי" של מניות (Bull Market)?

שוק המייצג תקופה מתמשכת של עליות בשערי המניות. יש לציין כי משקיעים עלולים להפסיד גם במצב של שוק "שורי", הדבר תלוי בפוזיציה של המשקיעים.

 

מהו אירוע כספי מסוג "דיבידנד"?

זהו תשלום שמעבירה חברה לידי בעלי מניותיה. לאחר קביעת סכום הדיבידנד שיחולק לכל מניה, כל בעל מניה שיחזיקה עד תאריך מסוים שנקבע, יהיה זכאי לקבל את הדיבידנד.

 

מהו אירוע כספי מסוג "מניות הטבה"?

אלו מניות נוספות המונפקות ללא תמורה לבעלי מניות קיימים, באופן יחסי לשיעור ההחזקה שלהם בחברה. חלוקת מניות הטבה אינה משפיעה על החלק היחסי של מחזיקי המניות, שכן מספר המניות שהם מקבלים נקבע ביחס תואם לשיעור אחזקתם. מניות הטבה מגדילות את מספר המניות של החברה שניתנות למסחר.

 

מהו אירוע כספי מסוג "ריבית"?

אירוע בו מחולקת ריבית בשיעור שנקבע בנייר הערך לבעלי הנייר.

 

רוצים לדעת עוד על הבורסה בזמן אמת? הקליקו כאן לשדרת ההשקעות של לאומי טרייד

 

הבהרה: המידע הכלול במדריך אינו מהווה תחליף לייעוץ האמור להינתן באופן פרטני על-פי צרכי הלקוח.

 

הבהרה: מודגש כי המידע אינו מהווה הצעה ו/או הזמנה לרכישת ניירות הערך, כמו כן פרסום זה אינו מהווה המלצה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים