שתף קטע נבחר

הכירו את עולם אגרות החוב

הצצה לעולם האגרות-חוב. מה היא אג"ח קונצרני ומה שמות אגרות החוב הממשלתיות, מהו מועד לפדיון על אג"ח ואיפה נסחרות אגרות החוב בבורסה. כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול. מדריך

מהי אג"ח?

איגרת חוב (אג"ח, Bond) היא סוג של הלוואה או שטר חוב. חברה המנפיקה אג"ח לווה מקוני שטר החוב כסף (קרן ההלוואה), ומתחייבת להחזירו בתוספת ריבית והצמדה. החזרי קרן וריבית מתבצעים במועדים ובתנאים הנקבעים מראש בתשקיף.

 

לכל המדריכים

הכירו: כך מתנהל המסחר בבורסה

הכירו: השקעה עם תעודה

הכירו את הנאחזים בקרנות

 

הכירו: כך סוחרים במניות בבורסה

הכירו את מדדי המניות בבורסה

אוהבים אקסטרים? כאן יש סיכון

 

כך החברות יוצאות להנפקות 

לא רק כסף: מעוניינים בזהב? אולי נפט?

 

מה זה מק"מ?

מילווה קצר מועד (מק"מ) הוא סוג של איגרת חוב ממשלתית קצרת מועד, המונפקת לתקופה של שנה לכל היותר, ומקביל לפיקדון קצר טווח בבנקים. המק"מ מונפק על-ידי בנק ישראל כאמצעי לספיגת כספים מהציבור ולוויסות הפעילות הכלכלית במשק. הוא משמש עבור הבנק ככלי נוסף לעמידה ביעד האינפלציה, לצד קביעת הריבית במשק.

 

מה זה אג"ח להמרה?

זוהי איגרת חוב לכל דבר, שמעניקה למחזיק בה זכות נוספת - אפשרות המרה למניות החברה המנפיקה לפי יחס מסוים, הנקרא שער המרה או יחס המרה. זה נקבע מראש ומפורסם בתשקיף. לכל אג"ח להמרה תקופת חיים מוגבלת ובסופה שתי אפשרויות: קבלת ההלוואה (בתוספת ריבית) או המרה (החלפה) למניות החברה.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מהי אג"ח קונצרנית?

חברות רבות בוחרות לגייס כספים לצורך מימון פעילותן באמצעות הנפקת אג"ח, לרוב בנוסף להנפקה של מניות. משקיעים באג"ח נהנים מקבלת תשלומי ריבית קבועים תקופתיים מהמנפיק. עם זאת, בשונה ממניות, למשקיעים באג"ח אין זכויות נוספות והם לא משתתפים בניהול החברה המנפיקה. השקעה באגרות חוב לרוב פחות רווחית לעומת השקעה במניות, אך גם פחות מסוכנת. במצב בו חברה נקלעת לקשיים ונכנסת לפירוק, לבעלי אג"ח יש עדיפות על בעלי המניות.

 

מהי אג"ח ממשלתית?

אגרות חוב ממשלתיות משמשות את ממשלת ישראל (וממשלות אחרות בעולם) לגיוס כספים מהציבור הרחב, ומחזור אג"ח ותיקות המגיעות לפדיון. זאת לצורך מימון תוספות לתקציב הממשלה, מעבר להכנסותיה ממיסים.

 

מה זה "שחר"?

איגרת חוב ממשלתית הנסחרת בבורסה, עם ריבית קבועה וללא הצמדה למדד המחירים לצרכן.

 

מה זה "גילון"?

איגרת חוב ממשלתית הנסחרת בבורסה, עם ריבית משתנה וללא הצמדה למדד המחירים לצרכן.

 

מה זה "גליל"?

איגרת חוב ממשלתית הנסחרת בבורסה וצמודה למדד המחירים לצרכן.

 

מהי "ריבית" (קופון) על אג"ח?

ריבית או קופון, זו תוספת התשלום שמנפיק איגרת מתחייב לשלם לבעלי איגרות החוב. תשלום ריבית מועבר בדרך כלל פעם או פעמיים בשנה, לפי שיעור שנקבע מראש בעת הנפקת האיגרת, ונגזר מנוסחה מסוימת מערכה הנקוב (ערך שלא משתנה בשום מקרה), וזאת ללא קשר לערך השוק שלה. עם זאת, ריבית יכולה להיות צמודה למדדים שונים כמו מטבע זר או מדד המחירים לצרכן, ובמקרים של אג"ח בריבית משתנה גם להיקבע מחדש בכל תקופה בהתאם לערך בסיס מסוים.

 

מהו "מועד לפדיון" של האג"ח?

תאריך בו איגרת ניתנת לפדיון ככסף מזומן. מועד זה מאפשר למשקיעים או לרוכשים לדעת מתי תשולם תמורת האיגרת, ולאורך כמה זמן תשולם ריבית עליה.

 

מהו מח"מ?

אלו ראשי תיבות של "משך חיים ממוצע" של איגרת חוב הנמדד בשנים. מח"מ הוא פונקציה של הטווח עד לפדיון, מועדי תשלום הריבית, גובה הריבית הנקובה ואופן פרעון הקרן.

 

מהו מדד תל בונד 20?

מדד המתפרסם מפברואר 2007, וכולל את 20 אגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד בריבית קבועה, בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מבין כלל אגרות החוב מסוג זה הרשומות למסחר בבורסה.

 

כדי להיכלל במדד יש לעמוד בתנאים הבאים: דירוג אגרות החוב יהיה לפחות A- בדירוג "מעלות" או A3 בדירוג "מדרוג", שווי השוק המינימאלי לפחות 250 מיליון שקלים, תקופת הפדיון של האיגרת בין שנה וחצי ל-20 שנה, ובנוסף האיגרת נמצאת בין 75 אגרות החוב הסחירות ביותר מבין כל הקונצרניות הצמודות למדד המחירים לצרכן בריבית קבועה, הנסחרות בבורסה בתל-אביב.

 

משקל כל איגרת חוב במדד נקבע על פי היחס בין שווי השוק שלה לבין סך שווי השוק של 20 אגרות החוב המרכיבות את המדד. אם משקל איגרת בודדת גבוה מ-9.5%, משקלה במדד ייקבע ל-9.5% והמשקל העודף יחולק באופן יחסי בין שאר אגרות החוב במדד. מקור: אתר הבורסה לניירות ערך.

 

רוצים לדעת עוד על אגרות חוב? הקליקו כאן לאתר לאומי טרייד

 

הבהרה: המידע הכלול במדריך אינו מהווה תחליף לייעוץ האמור להינתן באופן פרטני על-פי צרכי הלקוח.

 

הבהרה: מודגש כי המידע אינו מהווה הצעה ו/או הזמנה לרכישת ניירות הערך, כמו כן פרסום זה אינו מהווה המלצה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים