שתף קטע נבחר

מול ארה"ב והפלסטינים: סילבן שלום ישמש שר החוץ בפועל

גורמים בלשכת נתניהו אישרו באופן רשמי כי שר הפנים והמשנה לרה"מ יהיה האחראי על המו"מ עם הפלסטינים והדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב. המינוי עשוי להעמיק את הקרע של נתניהו מול ארדן. סגנית שר החוץ חוטובלי: "נתניהו מסר בידי את משרד החוץ כסגנית שר ללא שר על כל סמכויותיו"

 

סילבן שלום ובנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
סילבן שלום ובנימין נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

על רקע הרכבת ממשלתו הרביעית של בנימין נתניהו , האם נקבע מי יהיה שר החוץ בפועל? גורמים בלשכת נתניהו מאשרים היום (ב') רשמית שהמשנה לראש הממשלה ושר הפנים, סילבן שלום, יהיה האחראי על המו"מ עם הפלסטינים, כפי שהייתה ציפי לבני בממשלה הקודמת. בנוסף נמסר ששלום יופקד על "הדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב". הדבר עלול ליצור מתיחות מול סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, שאמרה בתגובה: "ראש הממשלה מסר בידי את משרד החוץ כסגנית שר על כל סמכויותיו".

 

בימים האחרונים אמר השר שלום בשיחות סגורות כי הובטח לו שיתפקד כשר החוץ בפועל, ומשמעות הדברים של הגורמים בלשכת נתניהו היום היא שדבריו של המשנה לראש הממשלה קרובים מאוד למציאות.

 

הנושא הפלסטיני צפוי להעסיק מאוד את ממשלת ישראל לקראת העימותים הצפויים עם הרשות בין השאר בבית הדין הבינלאומי בהאג ובמועצת הביטחון של האו"ם. תפקידו של שלום יהיה לנסות לחדש את ההידברות עם הפלסטינים כדי למנוע את העימות הצפוי. בשיחות סגורות אמר שלום כי המינוי שלו הוא איתות מצדו של ראש הממשלה על רצונו להביא לחידוש המו"מ עם הפלסטינים.

 

מתוקף תפקידו שלום הוא יעבוד גם מול הממשל האמריקני, האיחוד האירופי, האו"ם והקוורטט, מה שיקנה לו מעמד של שר חוץ בפועל. בפועל, תחומי האחריות של שלום הופכים אותו לשר המדיני הבכיר ביותר בממשלה.

ארדן ושלום בטקס חילופי השרים במשרד הפנים. מעמיק את הקרע ()
ארדן ושלום בטקס חילופי השרים במשרד הפנים. מעמיק את הקרע

המינוי עשוי להעמיק את הקרע בין נתניהו לבין ח"כ גלעד ארדן, שכזכור רצה את תיק החוץ אך נענה בסירוב. כעת יתחוור לארדן ששלום "סחט" מנתניהו סמכויות מדיניות משמעותיות.

 

הנפגעת העיקרית מהמינוי, סגנית שר חוטובלי, אמרה בתגובה: "ראש הממשלה מסר בידי את משרד החוץ כסגנית שר ללא שר, על כל סמכויותיו. כל עוד לא נאמר לי אחרת, אפעל במלוא המרץ בשביל למלא את תפקידי נאמנה בכל הגזרות שבהן מדינת ישראל נדרשת לפעול".

 

בממשלה של נתניהו יעסקו שרים רבים בנושאים מדיניים ובטחוניים – מה שעלול לגרום לחיכוכים ועימותים מיותרים בין השרים. כך למשל, בנושא האיראני יעסקו שר הביטחון משה יעלון, שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, שר הקליטה והשר לאיומים אסטרטגיים זאב אלקין, ושר האנרגיה והתשתיות יובל שטייניץ (שיהיה אחראי על הוועדה לאנרגיה אטומית).

 

כעת גם גם המשנה לראש הממשלה, השר שלום, יעסוק בנושא האיראני מתוקף האחריות שקיבל על הדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב.

 

כמו כן, גורמים בסביבת נתניהו הבהירו כי עו"ד יצחק מולכו ימשיך להיות שליחו המיוחד של ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
סילבן שלום
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים