שתף קטע נבחר

עבריין לתובע: לזרוק עליך רימון? תמורת מיליון שקל

איתן חייא נאשם בסחיטה באיומים, וכדי להדגים בפני התובע מחירון לזריקת רימונים על בעלי חוב, הבהיר: "תלוי על מי זורקים, התובע עולה יותר". הפרקליט פנה לשופט: "נחצה קו אדום, זו תעוזה בלתי נתפסת". השופט: זה לא איום

איתן חייא בבית משפט (ארכיון) (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
איתן חייא בבית משפט (ארכיון)(צילום: מוטי קמחי)

אם נתבקש לחסל את התובע, הסכום יעמוד על מיליון שקל - במילים אלה תיאר לאחרונה העבריין איתן חייא את הסכומים הנקובים בעולם התחתון לביצוע רצח. התובע התקומם לשמע ההמחשה והבהיר: "יש מחירון ועליי אם יצטרכו זה יכול להגיע למיליון. אם הנאשם חושב שבאמצעות איומים הוא יגרום לי לא לשאול שאלות - פה נחצה קו אדום. זו תעוזה בלתי נתפסת, יש גבול. אני בן אדם".

 

יותר מ-70 דיונים כבר התקיימו במשפטו של חייא, שהואשם באפריל 2014 כי עמד בראש ארגון סחיטה של אלה שהוא הלווה להם כסף או נכנס עמם לשותפות עסקית: הוא נהג להסביר לשותפיו כי אצלו יירשמו רק רווחים, ואם בכל זאת נרשמו הפסדים בעסק, דאגו הוא ואנשיו לקבל את כספם באמצעות העברת רכוש על שמם. האישום גולל מסכת אימה שהטיל חייא על נסחטים וכללה גם יריות. בתיק גויסו שני עדי מדינה.

  

כשחקר התובע את חייא על דוכן העדים, ניסה הנאשם להסביר לו כי אין שום היגיון בטענת עדי המדינה שהוא יזרוק רימון לעבר מישהו עבור חוב (שהוא מתכחש לו) בסכום של כ-100 או 200 אלף שקלים. חייא הבהיר כי עלות זריקת רימונים גבוהה מזו של החוב, ואמר כי לכל דבר יש מחיר.

 

התובע שאל אם יש מחירון, וחייא ענה: "תלוי על מי זורקים", ונקב בסכומים שבין 30 אלף דולר למיליון שקל, תלוי ביעד. עוד הוסיף כי הוא - התובע - עולה יותר, ויכול להגיע ל"מיליון שקלים". התובע, ששמו נאסר לפרסום, פנה לשופט צבי גורפינקל: "הנאשם כבר יומיים מבטא דברים מאוד מאוד קשים בפני בית משפט במדינת ישראל. הוא מתפרץ ואומר, 'אם אני ארצה להרוג אותו אני אהרוג אותו'. אני לא יודע אם אדוני מבין את המשמעות של הדברים".

 

התובע הבהיר לשופט וגם לנאשם: "אם הנאשם חושב שבאמצעות איומים הוא יגרום לי לא לשאול את השאלות שבכוונתי לשאול - פה נחצה קו אדום. שמעתי שיש מחירון ועליי אם יצטרכו זה יכול להגיע למיליון. אני פרקליט במדינת ישראל, עושה את עבודתי ומאמין בה. אני נוהג בכבוד רב בנאשם ובבני משפחתו, כל פרקליט - על ה'טמבל' או ה'אידיוט' הראשון שהיה שומע היה מבקש לעצור את הדיון ולחקור אותו על העלבת עובד ציבור ואני לא עושה את זה, אבל יש גבול. יש קווים שאני לא מוכן שייחצו".

 

עוד אמר איש הפרקליטות לשופט כי מדובר ב"תעוזה בלתי נתפסת. אם הוא ירצה לעשות את התובע הוא יהרוג אותו? אני לא מבין את זה".  

 

השופט השיב כי "בית המשפט מקבל את דברי התובע ומסכים עמם. יחד עם זאת, למרות שהמילים נאמרות באולם בית המשפט, ברור שאין מאחוריהן כל כוונה של איומים. מוטב שהנאשם יעיד לגופו של עניין ויענה לשאלות, אולם עם כל ההבנה לתרעומת המוצדקת שהתובע מביע, לא מצאתי כי התנהלות הנאשם היא פלילית מבחינת המחשבה הפלילית הנדרשת". חייא התנצל על דבריו ואמר "אדוני צודק, הדברים לא צריכים היו להיאמר ואני מבקש סליחה". 

 

עו"ד מוטי כץ שמייצג את חייא אמר כי "איתן הוא דמות ססגונית שמפזר לצערי אמירות מיותרות", והבהיר ש"כל אחד שנמצא באולם יכול להבין כי אין מדובר באיומים כמשמעם. אני שותף לדעתו של השופט שגם אמירות אלו מיותרות ובלתי ראויות, אולם אינן גולשות למשמעות הפלילית של עבירת האיומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
איתן חייא. "אמירות מיותרות"
צילום: שאול גולן
צילום: מוטי קמחי
עו"ד מוטי כץ
צילום: מוטי קמחי
מומלצים