שתף קטע נבחר

עימות ראשון בממשלה: שר הפנים סילבן שלום מתנגד להעברת מינהל התכנון לכחלון

בדיון בממשלה הביע השר שלום התנגדות נחרצת למהלך. לטענתו, השרים קיבלו את ההצעה רק סמוך לחצות: "90-80 אחוזים מהתכנון במשרד הפנים כלל אינו קשור לדיור. כשרוצים להקים תחנת כוח ומתקן התפלה, מה הקשר לדיור?"

כחלון ושלום. עימות על רקע העברת מינהל התכנון  (צילום: עופר עמרם, עידו ארז) (צילום: עופר עמרם, עידו ארז)
כחלון ושלום. עימות על רקע העברת מינהל התכנון (צילום: עופר עמרם, עידו ארז)

 

עימות בממשלה החדשה סביב התוכנית להעביר את מינהל התכנון למשרד האוצר: שר הפנים החדש סילבן שלום מתנגד להעברת מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר, כפי שסוכם בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר משה כחלון בהסכם הקואליציוני. בדיון שבסופו אישרה הממשלה את המהלך, טען השר שלום כי להחלטה המקורית נוספו סעיפים שלא הופיעו בהסכם הקואליציוני וכי ההצעה הוגשה לשרים רק סמוך לחצות.

 

עוד בחדשות:

 

המהלך טעון את אישור הכנסת לשינוי חוק התכנון והבנייה, וכפי שהדברים נראים כעת, לא בטוח שנתניהו וכחלון יצליחו להשיג רוב. עוד טען שלום כי לאחר שבדק את הנושא התברר לו ש-90-80 אחוזים מהתכנון במשרד הפנים כלל אינו קשור לדיור. "כשרוצים להקים תחנת כוח ומתקן התפלה, מה הקשר לדיור? כשרוצים להקים קו של מים של מקורות למוביל הארצי, מה זה קשור לדיור? או כשרוצים להקים תשתיות חשמל ארציות או תשתית ביוב, מה הקשר של זה לדיור?".

 

שינוי המבנה של תכנון המקרקעין הוא פרי ההסכם הקואליציוני בין מפלגת כולנו שבראשה עומד ח"כ משה כחלון לבין הליכוד. כחלון ביקש לקדם את העברת הגופים הללו על מנת לאפשר תיאום רב-מערכתי בין כלל הגורמים האחראים על תהליכי התכנון והבנייה בישראל. "משבר הדיור הוא אחד מן העמוקים והחשובים עבור אזרחי מדינת ישראל ותאום כזה של כלל הגופים הממשלתיים העוסקים בנושא הכרחי על מנת לקדם רפורמות משמעותיות שיובילו לפתרון יציב ובר-קיימא", מסר כחלון. 

 

 (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
(צילום: מתוך פייסבוק)

שר הפנים היוצא גלעד ארדן הודיע בטקס חילופי השרים שהוא יתנגד להוצאת מנהל התכנון ממשרד הפנים, אך לא ברור כיצד יצביע, ולכן לא ברור אם יהיה לכך רוב בכנסת. בפוסט שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו הוא כינה את המהלך: "אסון תכנוני שיפגע באיכות החיים של אזרחי ישראל". 

 

עוד כתב ארדן: "חשוב לשמור על מנהל התכנון במשרד מקצועי ששם לנגד עיניו את מכלול השיקולים החברתיים והסביבתיים, כי אחרי הכל אלה החיים של כולנו. לא הייתי יכול להציל את חוף פלמחים מבניה מיותרת אם ועדות התכנון היו בידי האוצר. אני קורא לממשלה לשקול עמדתה שנית - הסכמים קואליציוניים לא יכולים להתעלם מטובת הציבור".

 

מנגד, שר האוצר משה כחלון בירך על העברת מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל למשרד האוצר, ואמר כי זה "צעד ראשון במסע מורכב לטיפול במשבר הדיור. אני שמח שממשלת ישראל בחרה לעסוק בנושא חשוב זה בישיבתה הראשונה ולאשר את אבני הדרך של הרפורמה".  

 

הצילום המסורתי בבית הנשיא  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הצילום המסורתי בבית הנשיא (צילום: גיל יוחנן)

הרמת כוסית עם הנשיא  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרמת כוסית עם הנשיא (צילום: גיל יוחנן)

ישיבת ממשלה חגיגית במוזיאון ישראל (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
ישיבת ממשלה חגיגית במוזיאון ישראל(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

 

במקביל נערך בבית הנשיא הצילום המסורתי של הממשלה החדשה, ונתניהו התייחס למטרותיה: "נפעל להוריד את יוקר המחייה ואת יוקר מחירי הדירות. אנו מחוייבים לשילובם של כל אזרחי ישראל ללא הבדל דת גזע ומין. המשך פיתוח מואץ של תשתיות התחבורה לחיבור הנגב והגליל למרכז, מהפכה בתשתיות תקשורת, לרבות סיבים אופטים מהירים, להתחבר עם עולם המחר בחינוך בתרבות בכלכלה במידע בכל תחום ותחום. פיתוח משק הגז והאנרגיה שמוזיל את יוקר המחייה והופך את ישראל ליצואנית של אנרגיה. יש לזה השלכות גם כלכליות גם מדיניות וגם ביטחוניות. ואחרון חביב: רפורמות, רפורמות, רפורמות. קידום התחרות, קיצוץ הבירוקרטיה, ייעול המנגנון הממשלתי ושיתוף פעולה עם הסקטור הפרטי".

 

הנשיא ראובן ריבלין הוסיף: "יש ממשלות שנותנים להן 100 ימי חסד. הממשלה הזו מתמודדת עם אתגרים כבר מרגע הקמתה. כלפי חוץ החלטות שלא תובלנה את ישראל לבידוד. כלפי פנים עומדת משימה מיידית של הצגת תקציב שוטף, מדיור ועד תעסוקה ורווחה ודאגה מיוחדת לחסרי הישע בתוכינו. על כתפיהם של שרי הממשלה מוטלת המשימה וחובת ההוכחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
השר שלום עם קודמו גלעד ארדן
צילום: עידו ארז
מומלצים